Jaką ścieżkę obrać?

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
harris108
Posty: 2
Rejestracja: śr lis 04, 2015 3:39 pm

Jaką ścieżkę obrać?

Post autor: harris108 »

Cześć wszystkim!

Chciałbym iść w kierunku SAP'a dlatego piszę do Was ponieważ myślę, że macie jakieś doświadczenie. Interesuje mnie bardziej SAP BW/BI. Proszę o ukierunkowanie zabłąkanego użytkownika o dobrą ścieżkę kariery :)
- Jeżeli zdecyduje się tylko na SAP BW i narzędzia BI to czy jest praca w tym?
- Co należy znać? SQL'a? ABAP'a?
- Jakie książki/materiały polecacie?
- Jakieś wskazówki?
- Zastanawiam się czy w parze przy modułach BW/BI idzie język ABAP..
aktualnie to:
- kończę inżynierkę-mechatronik (badziewny kierunek)
- pracuję już 4 lata w firmie energetycznej przy systemie GIS (może to w czymś pomoże)
- uczęszczam na koło naukowe na którym poznaję narzędzia BI typy Qlikview a niedługo SAP Lumire
- mój angielski jest na podstawowym poziomie ale cały czas się go uczę i jak rozumiem jest on niezbędny?
- Spotykane są stanowiska pracy typu home-office?
- Większość z Was zaproponuje mi żebym poszedł na staż i tu się zgodzę tylko, że przed takim stażem chciałbym jednak być konkurencyjny na tle pozostałych ponieważ ze względu na utrzymywanie rodziny nie mogę sobie pozwolić na kilka miesięcy bez pracy w najgorszym wypadku
Z góry dzięki za odpowiedź!
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: Jaką ścieżkę obrać?

Post autor: karol.dabrowski »

Witaj,

Moim zdaniem jesli chcesz się rozwijać w BW to musisz mieć dostęp do żywego systemu. Myślę że najpierw musisz znać SQL oczywiście i mieć wiedzę dot. baz danych, potem również struktury tabel w SAP oraz narzędzia z nimi związane czyli SE11, SE16, SM30, SQVI, SAP Query, Infosety itd. By to poznać dobrze znać procesy które są blisko BW czyli z obszarów MM/SD/PP - ja z takimi jak na razie miałem tylko do czynienia. Wydaje mi się więc że najlepszym rozwiązaniem zatrudnić się w firmie mającej SAP by mieć dostęp do systemu np. jako logistyk, planista produkcji, operator magazynu, w sprzedaży itp. Wtedy nabierając doświadczenia w samym systemie możesz przejść do funkcji key usera a co za tym idzie zająć się bardziej zaawansowanymi funkcjami i potem być jak to nazwałeś konkurencyjny. Niestety może to zabrać trochę czasu chyba że masz dostęp do SAP mimo i dostęp do źródeł wiedzy typu kółko naukowe i jesteś w stanie się nauczyć tych rzeczy bez doświadczenia w firmie to pogratuluję Ci i będziesz od razu konkurencyjny :)
Przypomina mi się tutaj postać gościa z mojej byłej firmy który zaczynał na magazynie - monotonnie księgował wyjścia towaru na produkcje ale wykazując ciagłe zainteresowanie sapem, pytał, chciał więcej zadań robić - wyróżniał się po prostu zaangażowaniem - przesunęli go do działu projektów gdzie pomagał organizować nowe procesy, potem wdrażał je sam a dzisiaj jest project managenerem. Ale kilka lat mu to zajęło.

Myślę że jako samodzielny specjalista SAP BW to znajdziesz zatrudnienie tylko w większych firmach, normalnie BW to "dodatek" którego kawałkami zajmują się sapowcy w firmie "przy okazji". Ale poszukaj - może są firmy które oferują zatrudnienie od razu z przyuczeniem wymagając tylko umiejętności pokrewnych typu sql, bazy danych, analityczny umysł itd.

Angielski oczywiście jest niezbędny i nie zapominajmy - podstawa też to dobrze rozpykany Excel - formuły, funkcje, tabele przestawne, robienie zestawień itp. Wielu się śmieje z tego bo co jest Excel, ale potem na rozmowie kwalifikacyjnej jest niespodzianka jak trzeba zastosować "wyszukaj pionowo" a się nie wie jak :)

Pozdro
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Jaką ścieżkę obrać?

Post autor: peterek13 »

Witaj,
Chyba powinienem zastrzec na początku, że nie jestem doświadczonym użytkownikiem systemu
( w moim mniemaniu to osoba która miała okazję kilka lat pracować jako użytkownik systemu w firmie np. jako logistyk, planista ,specjalista ds. zakupów, sprzedaży, bądź też w firmie konsultingowej jako młodszy konsultant, generalnie to co pisał Ci karol.dabrowski o tych sprawach), ale kimś kto jest w podobnej sytuacji co Ty.
Ja generalnie szukam pracy w firmie o profilu produkcyjnym, bądź też jako młodszy konsultant, tam gdzie miałbym styczność z "żywym systemem" i gdzie mógłbym się wyspecjalizować w którymś z modułów logistycznych systemu SAP. Dobre rady z mojego punktu widzenia:

- przede wszystkim postaraj się o stały dostęp do wersji szkoleniowej SAP (z uczelni, z koła naukowego etc.) na którym mógłbyś robić we własnym zakresie np. jakieś ćwiczenia z określonych modułów
- szukaj chociażby po internecie (np. na yotube jest dużo wartościowych filmików szkoleniowych, nagrywanych wprawdzie głównie przez angielskojęzycznych konsultantów, ale to też zawsze okazja do podszkolenia fachowego słownictwa :D )
- jeżeli orientujesz się mniej więcej co to SCM-y ( czyli materiały szkoleniowe głównie z zakresu procesów logistycznych) i inne tego typu rzeczy związane z innymi aspektami SAP i jak je znaleźć... :D . Szukaj ich, czytaj, rób z takich materiałów ćwiczenia i szkolenia, znowu przy okazji szkoląc angielski (niestety po polsku z tego co wiem takie rzeczy są nie do zdobycia)
Ja na przykład dla zachowania "styczności" z SAP próbuję tłumaczyć sobie SCM-y z angielskiego na polski (znowu ten angielski :) , robiąc przy okazji ćwiczenia z nich na wersji szkoleniowej systemu
- staraj się trzymać kontakt z ludźmi, którzy się tym zajmują ( ja np. trafiłem na podyplomowych z zakresu SAP na świetnych wykładowców, a później dzięki nim na koło naukowe i szkolenia)
-staraj się uczyć i zapamiętywać z zakresu interesujących cię tematów kody transakcji (pewnie wiesz co to) i kilka prostych informacji do czego poszczególne transakcje służą

To na razie tyle, co przychodzi mi na myśl.
Pewnie dyskusja jeszcze się rozwinie, w razie czego oczywiście chętnie Ci coś jeszcze napiszę.

Pozdrawiam

Piotr
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Jaką ścieżkę obrać?

Post autor: peterek13 »

Jeszcze jedna rzecz.... :)

Akurat z firmy do której aplikowałem na stanowisko młodszego konsultanta...Stanowiska home office praktycznie we wszystkich obszarach SAP wchodziły w grę
harris108
Posty: 2
Rejestracja: śr lis 04, 2015 3:39 pm

Re: Jaką ścieżkę obrać?

Post autor: harris108 »

Jeżeli możesz to napisz jaka to firma
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Jaką ścieżkę obrać?

Post autor: peterek13 »

Pewnie, że mogę :)
HICRON

Pozdrawiam
Piotr
ODPOWIEDZ