JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
aszymanski
Posty: 72
Rejestracja: pt lip 11, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 28 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: aszymanski »

Czy ktoś wie, kiedy będą dostępne webservice do JPK?
Według tego co jest w plikach xsd, powinny być chyba pod poniższym adresem:
http://www.e-dokumenty.mf.gov.pl/
Niestety próba otwarcia tego adresu kończy się komunikatem:

Network Error (dns_server_failure)

Your request could not be processed because an error occurred contacting the DNS server.
The DNS server may be temporarily unavailable, or there could be a network problem.

For assistance, contact your network support team.
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marek.turczynski »

Dziadek pisze:Akarian- dzięki za screeny. Wygląda na to, że to będzie bardzo dobre rozwiązanie.
W FB01 to pole jest także widoczne już na pierwszym ekranie?
W screen painter ekranu nr. 100 dla programu SAPMF05A w pole jest widoczne, ale zależne od grupy '906'. Wyświetlanie pola jest (obsługa grupy '906') znajduje się w subroutine pool SAPFF001 - form DYNPRO_KOPF_MODIF (kod w załączniku). Tam system sprawdza konfiguracje dla jednostki gospodarczej, natomiast nie wypełnia pola JG, stąd pole nie jest aktywowane.
Generalnie brakuje tutaj zaczytania parametru BUK i wtedy by działało już na pierwszym ekranie. Podmieniłem dane w debugerze i pole wyświetla się tak jak w załączniku nr. 2.

Natomiast po zaimplementowaniu not pole jest dostępne w przeglądzie dokumentu i w FB02 (w nagłówku dokumentu, na samym dole pod polem Klucz Referencyjny 1).

Co do braku wyświetlania w FB01 na początku to są dwie możliwości:
1) Modyfikacja standardu, poprzez dodanie importu parametru BUK i wypełnienia nim pola Jednostka gospodarcza.
2) (lepsze) Zgłoszenie do SAP Czechy, że pole nie jest pokazywane. Oczywiście najlepiej nie robić tego pokazując konfigurację dla polskiej jednostki gospodarczej, bo oczywistą odpowiedzią supportu będzie, że rozwiązanie jest tylko dla czeskich jednostek. Ja na początku przyszłego tygodnia stworzę sobie czeską dummy jednostkę i wyślę zgłoszenie do SAP, że rozwiązanie nie działa.
Załączniki
Pole w FB01 w przeglądzie dokumentu
Pole w FB01 w przeglądzie dokumentu
FB01_pole_w_przeglądzie.PNG (12.89 KiB) Przejrzano 2093 razy
FB01 z polem
FB01 z polem
FB01_WYświetlone_pole.PNG (10.88 KiB) Przejrzano 2093 razy
SAPFF001
SAPFF001
Brak danej w debugerze.PNG (30.52 KiB) Przejrzano 2093 razy
Marek Turczyński
aszymanski
Posty: 72
Rejestracja: pt lip 11, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 28 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: aszymanski »

Koleżanka z FI podpowiada mi, żeby w tym celu wykorzystać pole Tax Reporting Date - BKPF-VATDATE (zamiast REINDAT)
aszymanski
Posty: 72
Rejestracja: pt lip 11, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 28 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: aszymanski »

Akarin pisze: Co do braku wyświetlania w FB01 na początku to są dwie możliwości:
1) Modyfikacja standardu, poprzez dodanie importu parametru BUK i wypełnienia nim pola Jednostka gospodarcza.
Lepiej zrobić Implicit Enhancement, wtedy nie trzeba modyfikować standardu :)
grzegorz
Posty: 4
Rejestracja: wt cze 17, 2014 1:29 pm

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: grzegorz »

Pozwolę sobie wtrącić pytanie nietechniczne wśród kolegów konsultantów: co byście radzili średniej firmie (obowiązek JPK od 01.01.2017) - spółce córce zachodniego koncernu, gdzie system i jego utrzymanie jest za granicą: szukanie już teraz polskiego konsultatna z własnym rozwiązaniem-narzędziem (konieczność skomunikowania z zachodnim partnerem w celu koordynacji procesu wdrożenia) czy też cierpliwe czekanie z nadzieją że SAP musi w ciągu roku wydać sensowne aktualizacje załatwiające problem JPK w 100% i wtedy pozostanie kwestia ich zastosowania plus szkolenia?

pozdrawiam
Grzegorz
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marek.turczynski »

Data VAT (BKPF-VATDATE) jest wykorzystywana raczej do podania daty obowiązku podatkowego, większość firm wykorzystuje to pole w ten sposób. A to zwykle nie jest data powstania otrzymania faktury (faktura może być wystawiona za miesiąc poprzedni z datą usługi 20.05.2016, natomiast data wystawienia może być 30.05.2016 a data otrzymania 02.07.2016 - datą VAT będzie tutaj 20.05.2016 - data wykonania usługi). Oczywiście nie oznacza to, że tego pola nie można wykorzystać - wszystko zależy od przyjętych założeń.
Lepiej zrobić Implicit Enhancement, wtedy nie trzeba modyfikować standardu :)
Również można, w metodzie, na samym początku, zrobić Enhancement z przykładowym kodem:
If sy-tcode = 'FB01' and BKPF-BUKRS is initial.
GET PARAMETER ID 'BUK' field 'LV_BUKRS'.
if sy-subrc eq 0.
bkpf-bukrs = lv_bukrs.
endif.
endif.
Marek Turczyński
Mug
Posty: 11
Rejestracja: pt kwie 29, 2016 2:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: Mug »

Akarin pisze:Data VAT (BKPF-VATDATE) jest wykorzystywana raczej do podania daty obowiązku podatkowego, większość firm wykorzystuje to pole w ten sposób. A to zwykle nie jest data powstania otrzymania faktury (faktura może być wystawiona za miesiąc poprzedni z datą usługi 20.05.2016, natomiast data wystawienia może być 30.05.2016 a data otrzymania 02.07.2016 - datą VAT będzie tutaj 20.05.2016 - data wykonania usługi). Oczywiście nie oznacza to, że tego pola nie można wykorzystać - wszystko zależy od przyjętych założeń.
Dla faktur zakupowych potrzebujemy zarówno datę powstania obowiązku podatkowego jak i date otrzymania faktury (nie możemy liczyć na to, że żaden z dostawców nie określi tej daty na fakturze):

1) BKPF-VATDATE to pole P_6 w strukturze JPK_FA (jeśli jest określone na fakturze) - będzie wykorzystywane głównie w kontrolach krzyżowych,
2) Potrzebne jest pole data otrzymania faktury na wzór Czech do zmapowania z polem DataWplywuFaktury w strukturze JPK_VAT.

Miejmy nadzieję, że w końcowym rozwiązaniu SAP zapewni to drugie pole.
aszymanski
Posty: 72
Rejestracja: pt lip 11, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 28 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: aszymanski »

Ponawiam pytanie o bramkę do przesłania JPK.
Czy to będzie na bramce UBD, e-dokumenty a może jakaś zupełnie nowa?
Dziadek
Posty: 131
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: Dziadek »

Z tą VATDATE to chyba jest też taki problem, że obecne rozwiązanie SAP Polska w ogóle nie umożliwia selekcji dokumentów wg tej daty, tylko wg daty księgowania. A na stronie MF jest wyraźnie napisane, że plik JPK_VAT ma być zgodny z deklaracją VAT-7 za dany miesiąc, która jak wiadomo jest tworzona wg VATDATE.

Poniżej cytat ze strony MF:
"...w strukturze tej należy wykazywać jedynie dokumenty, które zostały uwzględnione w deklaracjach VAT-7 za okresy, którego dotyczy JPK, niezależnie od daty ich zaksięgowania. Przykładowo – faktura zakupowa zaksięgowana w lipcu ale w deklaracji VAT-7
ujęta w sierpniu zostanie pokazana w JPK za okres sierpniowy."
basissaper
Posty: 2
Rejestracja: pt cze 03, 2016 10:10 am

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: basissaper »

Po wgraniu noty *909 i *916, wykonaniu czynności pre i post instalacyjnych i uruchomieniu raportu RPFIPL_SAFT ekran wygląda u mnie inaczej niż w PDF - User guide SAF-T Starter Solution for Poland - Punkt 3.2
Konkretnie radio buttony wyglądają na zasadzie P_CUSTOM , P_EXTRACT itp. zamiast odpowiednio SAT-F Settings , Extract Data itd.
Czy tak powinno być w tej fazie rozwiązania proponowanego przez SAP czy coś nie jest tak?
Dodam tylko ,że po wgraniu noty *916 i wykonaniu raportu NOTE_2300909 i przejściu wszystkich kroków miałem taką informację w logu - SAP Note 2300916 completely implemented; Report execution not required anymore.

Pozdrawiam
basissaper
Posty: 2
Rejestracja: pt cze 03, 2016 10:10 am

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: basissaper »

aszymanski pisze:
kusito pisze: W nocie 2300916 SAP piszę aby wykonać czynności z noty 2300909 co oznacza w mojej ocenie wykonanie wszystkich 3 kroków włączając w to "Step 3 Generate Maintainance Dialogs"

Ciekawe, że w nocie 2300916 znowu pojawia się zapis "Execute Step 3 of program NOTE_2300909"
tylko, że wtedy mamy komunikat:
SAP Note 2300916 completely implemented; Report execution not required anymore.
Jak wcześniej pisałem, również miałem problemy z notą 2300916, więc zdeimplementowałem ją i zacząłem od nowa.
Program NOTE_2300909 generuje nie tylko obiekty DDIC ale m.in CUA do programu SAPMFIPL_BCP (którego źródło jest w nocie 2300916).
Dlatego musi być odpalony zarówno PRZED i PO implementacji noty 2300916.
Jednak, aby dało się go uruchomić PO implementacji noty, nie można ustawiać statusu noty "Completely implemented".

Wg mnie poprawna kolejność działań jest następująca (u mnie działa) ;)
1. Implementacja noty 2300909
2. Uruchomienie programu NOTE_2300909 (radiobutton 2 Update & Activate,
radiobutton 3 Generate Maintenance Dialogs)
3. Implementacja noty 2300916 (ustawienie statusu na Incompletely implemented)
4. Sprawdzenie czy zostały utorzone obiekty opisane w dokumencie "2300916 - Manual Post-Implementation Steps.pdf" (u mnie były utworzone), jeśli nie utworzenie ich ręcznie.
5. Uruchomienie programu NOTE_2300909 ponownie (radiobutton 2 Update & Activate)
6. Ustawienie statusu noty 2300916 na Completely implemented

Aby zapewnić poprawną kolejność wykonywania tych kroków na systemach QUA i PRD, należy każdy krok umieścić w osobnym transporcie (3 i 4 może być razem) i zwalniać transport po wykonywaniu każdego kroku.
Jak Pan otrzymał status noty Incompletely implemented ?
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 315 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: wojtas7 »

basissaper pisze:Po wgraniu noty *909 i *916, wykonaniu czynności pre i post instalacyjnych i uruchomieniu raportu RPFIPL_SAFT ekran wygląda u mnie inaczej niż w PDF - User guide SAF-T Starter Solution for Poland - Punkt 3.2
Konkretnie radio buttony wyglądają na zasadzie P_CUSTOM , P_EXTRACT itp. zamiast odpowiednio SAT-F Settings , Extract Data itd.
zapewne albo nie wgrałeś tekstów raportu, albo nie ma tłumaczenia (to zależy w jakim języku logujesz się do SAP i jaki jest język oryginalny tych obiektów).
aszymanski
Posty: 72
Rejestracja: pt lip 11, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 28 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: aszymanski »

basissaper pisze: Jak Pan otrzymał status noty Incompletely implemented ?
Na forum nie ma "Panów", jestem Adam :)
Po prostu podczas implementacji noty pod koniec pojawił się popup z pytaniem, czy ustawić status noty na "Completely Implemented". Wybrałem opcję aby nie ustawiać tego statusu.
aszymanski
Posty: 72
Rejestracja: pt lip 11, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 28 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: aszymanski »

wojtas7 pisze:
basissaper pisze:Po wgraniu noty *909 i *916, wykonaniu czynności pre i post instalacyjnych i uruchomieniu raportu RPFIPL_SAFT ekran wygląda u mnie inaczej niż w PDF - User guide SAF-T Starter Solution for Poland - Punkt 3.2
Konkretnie radio buttony wyglądają na zasadzie P_CUSTOM , P_EXTRACT itp. zamiast odpowiednio SAT-F Settings , Extract Data itd.
zapewne albo nie wgrałeś tekstów raportu, albo nie ma tłumaczenia (to zależy w jakim języku logujesz się do SAP i jaki jest język oryginalny tych obiektów).
Tak jak pisałem wcześniej:
aszymanski pisze: Program NOTE_2300909 generuje nie tylko obiekty DDIC ale m.in CUA do programu SAPMFIPL_BCP (którego źródło jest w nocie 2300916).
Dlatego musi być odpalony zarówno PRZED i PO implementacji noty 2300916.
Jednak, aby dało się go uruchomić PO implementacji noty, nie można ustawiać statusu noty "Completely implemented".
Ten program generuje również teksty do raportu RPFIPL_SAFT.
Dziadek
Posty: 131
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: Dziadek »

ODPOWIEDZ