SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
MarcinKos
Posty: 6
Rejestracja: śr cze 01, 2016 1:24 pm
Lokalizacja: Warszawa

SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: MarcinKos »

Witam,

Mam za sobą 36 wiosen i prawie 10 letnie doświadczenie na help desku, usługach telekomunikacyjnych i zagadnieniach związanych z siecią, systemami Windows.
Z braku możliwości rozwoju w obecnej pracy, myślałem o kierunku sieciowym, od jakiegoś czasu zainteresował mnie temat SAP, a dokładnie SAP Basis i HANA.
Z tego co czytałem ogłoszenia pracy z SAP Basis, to jest to zajmowanie się aktualizacjami, wydajnością, bazami danych i systemem na którym znajduję się środowisko SAP. Jest to praca zdalna jak i w biurze. Zawsze ciekawiło mnie takie dostrajanie systemów, czuwanie i pilnowanie żeby wszystko chodziło jak w zegarku. Niestety jestem zielony jeśli chodzi o temat SAPa, nigdy nie miałem styczności od strony administracyjnej, tak samo nie zajmowałem się systemami serwerowymi typu Windows Server czy Unix, Linux, a bazy danych ostatnio miałem na studiach.
Dlatego postanowiłem tu napisać, podpytać (bo niestety nikogo nie znam kto mógłbym mi w tej kwestii doradzić:( )
Chciałbym coś z swoim życiem zawodowym zrobić, lata lecą a ja chciałbym być specjalistą w jakieś konkretnej dziedzinie, co dałoby mi przede wszystkim satysfakcje, cel i jakieś normalne zarobki :) Znajomość języka angielskiego też się marnuje.
Przechodząc do meritum, SAP Basis to bardzo ciekawy, wciągający temat, SAP HANA za swą innowacyjność również, tylko nie wiem jak to ugryźć. Wiem że pewnie dużo pracy mnie czeka, że muszę poznać podstawy systemów serwerowych i baz danych i potem sam SAP Basis czy Hana.
moje pytania:
- jakie obecnie systemy są wykorzystywane w SAP Basis? Konkretne Unixy(Solaris, AIX?), Linuxy(jakie dystrybucje są popularne wśród firm?), Windows Server? Od jakiego środowiska zacząć?Jakie zainstalować by w domu móc zacząć naukę?
- jakie bazy danych są obecnie stosowane, w przyszłości? Oracle, Microsoft SQL? Od czego zacząć naukę w domu?
- gdy ogarnę tematy systemowe i bazodanowe pod kątem pracy z SAP Basis, jak ugryźć, zacząć sam temat BASIS w zaciszu domowym, ewentualnie temat HANA(O którym wiem że wymaga dużej ilości pamięci RAM (mój stacjonarny daje możliwość instalacji 64 GB więc zawsze jakiś start, jeśli to nie za mało))?
Jakieś wersje nieodpłatne,jaki soft jeśli chodzi o BASIS.
Dostępne są kursy, strony? Gdy bardziej zgłębiłbym temat ewentualnie pomyślałbym nad czymś odpłatnie.

Reasumując, jeśli są jakieś dobre dusze na tym świecie, dysponujące chęcią i chwilą czasu prosiłbym o jakieś porady, bazując na tym co napisałem.
Temat jest ogromny. Z tego co czytałem to jest tu dużo osób z wiedzą. Starałem się konkretnie napisać, ale nie wiem od czego zacząć i czy lat mi starczy na to wszystko :(

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

P.S.
Email do mnie: [email protected]
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: wojtas7 »

Obawiam się że mimo najszczerszych chęci, samemu w domu za wiele się nie nauczysz, tym bardziej w dziedzinie Basis, gdzie dochodzi jeszcze sprzęt. Musisz się zatrudnić jako junior w firmie SAPowej i zaczynać od początku.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: dominik.tylczynski »

To fakt, zwłaszcza jeśli myślisz o SAP HANA. Możesz popatrzeć na szkolenia na open.sap.com

Sent using Tapatalk
MarcinKos
Posty: 6
Rejestracja: śr cze 01, 2016 1:24 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: MarcinKos »

O tym żeby najlepiej zacząć jako junior albo młodszy specjalista to akurat wiem, tylko kto kogo bez doświadczenia przyjmie, nawet jako praktykanta.
Druga sprawa, dziwi mnie że nie ma żadnej wersji demo, czy do nauki indywidualnej, żeby móc poćwiczyć. Szczerze wątpię żeby do zaznajomienia się z środowiskiem Hana potrzeba było serwera za setki tysięcy dolarów.
Widzę że jeśli chodzi o pytanie odnośnie systemów i baz danych na jakich obecnie pracują środowiska SAP w firmach i od jakich najlepiej zacząć naukę to nie uzyskam chyba tu odpowiedzi.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: dominik.tylczynski »

Jest coś takiego jak HANA on demand - pogooglaj. Może to Ci pomoże nieco w nauce.
SAP w firmach pracuje na bardzo różnych systemach i bazach danych - Windows, Linux, Oracle, SQL Server, DB2, HANA, ASE...

Sent using Tapatalk
MarcinKos
Posty: 6
Rejestracja: śr cze 01, 2016 1:24 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: MarcinKos »

Witam,

Dzięki za linka, dostęp do pełnego środowiska za free :)
Chciałem przy okazji podpytać SAP BASIS, co na to środowisko się składa? Jakie elementy?
Co trzeba byłoby ogarnąć, czytałem że główna część to Netweaver itp. ABAP ?

pozdrawiam
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: karol.dabrowski »

Witaj,
trzeba tutaj rozróżnić pojęcia:
- abap to wewnętrzny język programowania w SAP, programy, raporty, aplikacje są w tym napisane - to jest działka programistów
- Basis to nazwa działki SAP "administracyjnej" - zajmując się SAP Basis jesteś jakby adminem - dbasz o prawidłowe działanie systemu od systemu operacyjnego na serwerze i bazy danej na jakiej stoi instancja SAP po prawidłowe funkcjonowanie serwera aplikacji, monitorowanie błędów, wgrywanie poprawek systemowych (not), monitorowanie wydajności, tuning itd. Jeśli Cię interesują te sprawy to basis jest dla Ciebie.
W sprawie HANA cięzko mi się wypowiedzieć - myślę że wciąż to nowość i kosztuje spore pieniądze więc nawet wiele firm nei korzysta z tego jeszcze w naszym kraju (z chęcia sam bym poznał statystyki - może ktoś się orientuje?)
Niemniej - na pewno nie nauczysz się tego bez firmy która to już ma :(

Pozdrowienia
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: dominik.tylczynski »

HANA to tak naprawdę kolumnowa baza danych in-memory + tony marketingu.
MarcinKos
Posty: 6
Rejestracja: śr cze 01, 2016 1:24 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: MarcinKos »

Dzięki za obszerną informację, tak właśnie kojarzyłem SAP BASIS, ze to praca administratorska od strony systemu, bazy danych i SAPa. Właśnie mnie to interesowałoby.
ABAP czytałem że to włąśnie taki wewnętrzny język :)
Tak tylko mam pytanie jak ugryźć tego BASIS, znacie jakieś przydatne na początek zasoby,strony, informacje o BASIS, podane w miarę przejrzysty sposób? Zwłaszcza jak wspominałem co składa się na BASIS, z wcześniejszych informacji czytałem że właśnie Netweaver jest powiązany.
Od strony systemowej i bazodanowej mógłbym ogarnąć po mału temat, tylko właśnie jak potem :) ?
Swoja drogą poznanie HANA jako dodatkowej wiedzy z zakresu bazdanych byłoby dobre, ale tak jak wspomniał Dominik czy to faktycznie tak rewolucjonizuje rynek że włożone większe koszty zwracają się szybko i warto tym się interesować ? Czy to jak w naszych czasach bywa nie tylko tona marketingu :P
Napewno skłaniałbym się w kierunku BASIS, jako że lubię zajmować się tak bardziej od strony informatycznej, systemowej a nawet sprzętowej :)

pozdrawiam
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: wojtas7 »

Nie można tego traktować jako hobby po godzinach, trzeba iść do normalnej pracy.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: dominik.tylczynski »

I wtedy praca stanie się hobby, z które będziesz mieć płacone. Idealny układ.

Sent using Tapatalk
MarcinKos
Posty: 6
Rejestracja: śr cze 01, 2016 1:24 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: MarcinKos »

Witam,

Zgodzę się idealny układ :) Tylko kto kogo dziś zatrudni bez wiedzy na ten temat? Tak jak wspominałem nawet jako praktykanta ?
Piszecie iść do pracy, pyk bo to takie łatwe, jakbym miał taką możliwość i dostęp to bym tu nie pytał się o szczegóły :)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: dominik.tylczynski »

Wiesz, regularnie biorę udział w rekrutacjach nowych pracowników i wierz mi, że bardzo trudno znaleźć dobrych ludzi. Przez dobrych rozumiem tutaj ludzi o otwartych umysłach, chcących się uczyć i rzetelnie pracować. Dla mnie to są podstawowe kryteria przy zatrudnieniu, wiedza i praktyka są na drugim miejscu.
MarcinKos
Posty: 6
Rejestracja: śr cze 01, 2016 1:24 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: SAP Basis, SAP HANA - od czego zacząć?

Post autor: MarcinKos »

Witam,

Miałbym taką prośbę jeśli ktoś tutaj na forum zajmuje się SAP BASIS na codzień, prosiłbym bardzo o kontakt na PM.

Z góry będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Marcin
ODPOWIEDZ