JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

wojtas7 pisze:Ciekawe podejście. Dziwne że działa ;-)
Działa dla pliku JPK_VAT, bo stosunkowo łatwo jest wyciągnąć tutaj dane z SAP, wprost z rejestru VAT.

Z innymi plikami będzie bardziej pod górkę.
sidek1987
Posty: 11
Rejestracja: pn wrz 24, 2012 2:50 pm
Been thanked: 3 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: sidek1987 »

Cześć,

pewnie większość z Was wie, że MF wydało komunikat, że od 1 stycznia 2017 zmienia się schemat JPK_VAT. Mieliśmy kilka pytań dotyczących tego komunikatu, poniżej przesyłam Wam komunikat, może się przyda Wam ta informacja:

Witamy,

Uprzejmie informujemy, że pierwszym plikiem wysłanym zgodnie ze strukturą JPK_VAT(2) mają być ewidencje za styczeń (do 25 lutego 2017 r.). Korekty JPK_VAT należy wysyłać zgodnie ze strukturą obowiązującą dla korygowanego okresu (dla plików dotyczących 2016 r. JPK_VAT(1)).

Pozdrawiamy,

Zespół Pomocy Technicznej Portalu Podatkowego (4)
Centrum Kompetencyjne Usług Elektronicznych
w Izbie Skarbowej w Łodzi
tel.: +48 801 055 055
lub +48 22 330 03 30

e-mail: [email protected]
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

To się szybko nie skończy...
Lukas.terb
Posty: 19
Rejestracja: śr maja 11, 2016 12:32 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: Lukas.terb »

No i faktycznie, przynajmniej opublikowali wcześniej tą nową strukturę i ciekawe ile do lutego się zmieni :D

http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/ ... TANCE_2NoO_
Lukas.terb
Posty: 19
Rejestracja: śr maja 11, 2016 12:32 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: Lukas.terb »

To co się zmieniło jest w pliku pod linkiem (strona 12 i 13)

http://www.mf.gov.pl/documents/764034/5 ... 282%29.pdf


Zabranie możliwości wysyłania kilku plików, pewnie jeszcze bardziej utrudni komuś życie.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Dzisiaj ogłosiliśmy zamknięcie (skuteczne) projektu JPK dla VAT, KR, FA, WB i MAG. 13 (54 podmioty) spółek, 2 systemy (różne) SAP i chwilowy oddech... Do stycznia bo to "niekończące się zasłony". I jak tu żyć....
Z nudów nie umrzemy :D
Rafał Kisiel
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Gratulować


Sent from my iPhone using Tapatalk
Arek.C
Posty: 2
Rejestracja: wt lis 29, 2016 10:40 am
Has thanked: 1 time

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: Arek.C »

Witam,

Mam do was pytanie odnośnie struktury JPK_KR. Jak poradziliście sobie z zebraniem wszystkich danych tj.
1. JPK_KR Struktura Dziennik --> z dziennika - S_ALR_87012297 ?
2. JPK_KR Struktura ZOiS --> Zestawienie Obrotów i Sald - S_ALR_87012301?
3. JPK_KR Struktura KontoZapis --> tabela BSEG??

O ile dane z pkt. 3 łatwo zaciągnąć z SAP to z Dziennikiem i ZOiS mam kłopot gdyż standardowe transakcje wymienione wyzej nie przechowuja nigdzie wygenerowanych danych a w JPK_KR potrzebujemy informacji takich jak LPZapisu Dziennika oraz ZOiS za dany okres.

Na poczatku wydawalo mi się ze wystarczy poprostu zaciągać wszystkie dane z tabel sapowskich ale przeciez LPZapisu dziennika nigdzie nie istnieje. Ponadto wydawalo mi sie ze generowanie dziennika i zois w standardzie sapa i zapisanie danych w formacie txt moze rowniez nie wystarczyc poniewaz:
1. Generuje dziennik
2. Generuje ZOiS
3. W miedzyczasie ktos dokonuje ksiegowania po zamknieciu miesiaca ale z data ksiegowania za okres dla ktorego zostal juz wygenerowany dziennik oraz ZOiS (np korekty)
4. Generuje JPK_KR ktorego logika nie jest w stanie okreslic LPZapisu (moge ewntualnie nadac wlasna numeracje ale moze a raczej napewno nie bedzie ona zgodna z numeracja z pkt 1). Rowniez dane dot. ZOiS beda inne od ZOiS wygenerowanego w pkt 2.

Wraz z uzytkownikami doszlismy do wniosku ze moze warto stworzyc wlasny dziennik oraz wlasne zestawienie obrotow i sald, ktore beda gromadzic dane w Z* tabelach. Nastepnie JPK_KR bedzie generowane na podstawie wlasnie danych zaciagnietych z tych Z* tabeli + struktura KontoZapis na podstawie tabeli BSEG.

Proszę podzielcie się Waszymi pomyslami na rozwiazanie tego problemu
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Bez przesady - dostosowanie Dziennika do JPK_KR (utrzymanie spójnej numeracji pozycji) to 30-40 min pracy.
1. Tworzysz tabelę Z* o polach typu:
mandt;
bukrs;
belnr_d;
gjahr;
posnr(8) type p;
opcjonalnie:
aedat,
aezeit.
Kluczem są pierwsze 4 pola.
2. W programie RFBELJ10_NACC w form: output_newbelnr tworzysz Enhancement, w którym dla test IS INITIAL zapisujesz do powyższej tabeli przez MODIFY
mikfi-bukrs;
mikfi-belnr;
mikfi-gjahr;
vzaehl;
opcjonalnie:
sy-datum;
sy-uzeit.

3. Jeśli zostanie dodany nowy dokument w okresie "n" a dziennik został już wygenerowany to też nie ma problemu.
We wglądzie V_FAGL_TRVOR korygujesz wartość tzn. przywracasz wartości końcowe dla miesiąca "n"-1 (podsumowanie dziennika) i generujesz dziennik dla miesiąca n. Twoja powyższa tabela zostanie zmodyfikowana - modyfikujesz cechy poza kluczem.

4. Powyższa tabela jest punktem wyjściowym do utworzenia JPK_KR.
Rafał Kisiel
Arek.C
Posty: 2
Rejestracja: wt lis 29, 2016 10:40 am
Has thanked: 1 time

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: Arek.C »

Dzieki Rafal za cenne informacje
U nas w firmie troche to inaczej dziala .. ABAPerzy sa tylko w chinach i to oni grzebia w kodzie i wymyslili calkiem nowy program do dziennika.. Ale zobacze moze da sie cos jeszcze z tym zrobic, bo faktycznie rozwiazanie banalnie proste no moze poza tym ze trzeba modyfikowac dane w V_FAGL_TRVOR .. w przypadku ksiegowan wstecz. U nas w firmie tez z takimi zabiegami duzy problem..

A powiedz mi jeszcze jak poradziliscie sobie z zestawieniem obrotow i sald ? Tworzyliscie jakis program Z* na podstawie S_ALR_87012301 i rowniez zastosowaliscie podobny zabieg jak w dzienniku ? z Z tabela ?
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: RKISIEL »

Arku,
Zamówiliśmy wykonanie narzędzi do generowania JPK (pełny zakres) w firmie zewnętrznej.
Dwie instancje SAP, różne wersje, 13 JG podlegających wymogom JPK i 54 spółki. Rozwiązanie jest super bo konfigurowalne per JG. Opisałem Tobie działanie dla KR bo to moje przemyślenia/rozwiązanie (działa i jest inne niż naszego dostawcy) a dla dla innych rozwiązań musiałbym "sprzedawać" rozwiązanie, którego nie jestem autorem i nie mam do niego żadnych praw - właścicielem jest autor/wykonawca. Nie otrzymałem zgody na publikację jego rozwiązań. Sorry...
Rafał Kisiel
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

AFAIK wg warunków licencji SAP każdy własny development jest własnością SAP. Tak a propos braku zgody na publikację.


Sent from my iPhone using Tapatalk
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: wojtas7 »

dominik.tylczynski pisze:AFAIK wg warunków licencji SAP każdy własny development jest własnością SAP. Tak a propos braku zgody na publikację.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Czyli jeśli w pocie czoła wymyślę jakieś zmyślne rozwiązanie np w BADI czy User Exit, to prawa autorskie należą do SAPa? Dobre.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Tak słyszałem z dobrych źródeł.


Sent from my iPhone using Tapatalk
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marek.turczynski »

Arek.C pisze:Witam,

Mam do was pytanie odnośnie struktury JPK_KR. Jak poradziliście sobie z zebraniem wszystkich danych tj.
1. JPK_KR Struktura Dziennik --> z dziennika - S_ALR_87012297 ?
2. JPK_KR Struktura ZOiS --> Zestawienie Obrotów i Sald - S_ALR_87012301?
3. JPK_KR Struktura KontoZapis --> tabela BSEG??

O ile dane z pkt. 3 łatwo zaciągnąć z SAP to z Dziennikiem i ZOiS mam kłopot gdyż standardowe transakcje wymienione wyzej nie przechowuja nigdzie wygenerowanych danych a w JPK_KR potrzebujemy informacji takich jak LPZapisu Dziennika oraz ZOiS za dany okres.
Co do ZOiS jeżeli macie wersje CEE wgrane na system dla Rumuni, to powinien znajdować się tam taki raport o nazwie /CEECV/ROFITRIAL. Pozwala on wygenerować ALVkę w dokładnie (bądź niemal dokładnie) takim schemacie w jakim potrzebuje ministerstwo. Teraz, żeby go sobie wykorzystać trzeba by było:
1. Przetłumaczyć elementy tekstowe na PL
2. Dorobić tabelkę Ztową wg struktury ministerstwa
3. W raporcie zaimplementować enhancement point (bądź skopiować raport/ zmienić standard), który dla nowego parametru 'p_test is initial' aktualizuje tabelkę Ztową.
4. Wykorzystać tabelkę Ztową dla budowy xml
Marek Turczyński
ODPOWIEDZ