Odwrócone obciążenie/reverse charge - raportowanie VAT

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Odwrócone obciążenie/reverse charge - raportowanie VAT

Post autor: marcinszeski »

Witam,

Czy macie pomysł na raportowanie/księgowanie podatków typu 'reverse charge' w sytuacji gdy podatek należny ma być raportowany w innym okresie niż naliczony? (oba księgowane standardowo w ramach jednego kodu podatkowego i tego nie mogę zmienić).

Chodzi głównie o rejestr VAT i JPK_VAT.
Datę do VAT mamy jedną, więc jedyna rzecz jaka przychodzi mi do głowy to przeksięgowanie ręczne np. podatku naliczonego.

Ktoś miał do czynienia z takim wymogiem? Czy SAP przewidzial taką sytuację?

pozdr.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Odwrócone obciążenie/reverse charge - raportowanie VAT

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Problem zmian od 01.01.2017 dla WNT/IMP/OO rozwiązaliśmy trochę inaczej gdyż VATDATE jest w nagłówku dokumentu i standardowo jedna data sprawozdawczości podatkowej jest na poziomie dokumentu. Oczywiście możesz otworzyć w dokumencie do edycji pole BSEG-TXDAT dla pozycji VAT i ustawić dla tych kont wskaźnik "Dekr. dod. przy księg. aut." i zmodyfikować (napisać własny) rejestr VAT aby selekcja okresów VAT była wg. wartości w polu BSEG-TXDAT + modyfikacja JPK. Praca żmudna i za dużo zmian: własny rejestr + zmiana działania JPK_VAT.

Proponuję rozwiązanie zastosowane u nas, które oparłem na kluczu operacji(KTOSL) NAV (może wymagać rozbudowy TAXPL).
NAV(w odróżnieniu od NVV) pozwala na wskazanie konta do zaksięgowania podatku nieodliczalnego.
Operacja "podatkowo" wcześniejsza jest dla podatku należnego niż dla naliczonego - poniżej przykład zastosowania dla WNT, dla OO skorzystasz z inaczej skonfigurowanych kodów VAT (załączona lista, kody: P4-P5 i 33-34 w zależności od przedmiotu operacji) ale działanie jest podobne. Pełna obsługa wszystkich rodzajów operacji (WNT/IMP/OO) wymaga 9 kodów VAT (różne umiejscowienie w sprawozdaniach), dodatkowego (opcjonalnie) rodzaju dokumentu dla wydzielenia operacji dla podatku należnego ( np. VT - Rozl: WNT/IMP/OO) o raz konta: np. 305970 - Rozliczenie VAT: WNT/IMP/OO.
Rodzaj dokumentu VT - jeśli chcemy aby obsługiwał tylko wydzielone operacje to powinien zezwalać na użycie tylko kont typu D(z kontrolą) i S oraz rodzajów kodów VAT z zamieszczonego zestawu + kod dla VAT techniczny należny.

Załączyłem opis kodów i korelacji pomiędzy użyciem dla należny->naliczony
ForumSAP.docx
Lista kodów i korelacji
(16.28 KiB) Pobrany 279 razy
Przykład dla WNT - dla księgowań pozycji należności/zobowiązań/3*/4* kwota netto.
1. Księgowanie dla raportowania podatku należnego:
- dokument VT, data VAT np. 01.01.2017, odbiorca(Wn) - ten sam co dostawca, 305970(Ma) + kod VAT należny np. P1. W dokumencie podatek ESA jest na koncie podatkowym a NAV na 305970.
- przeksięgowane powyższej należności powstałej powyżej: rodzaj VT, kurs przeliczeniowy z powyższego (nie powinno być różnic kursowych przy rozliczeniu odbiorcy), odbiorca (Ma), 305970(Wn) + kod VAT należny techniczny
- rozliczenie odbiorcy
2. Księgowanie dla raportowania podatku naliczonego:
- dokument Z* (faktura zakupu), data VAT np. 01.05.2017, dostawca(Ma) - ten sam co odbiorca powyżej, 3*(Wn) rozliczenie zakupów+ kod VAT (zgodnie z korelacjami dla P1:31 lub 32),
3*(Ma) rozliczenie zakupów + kod VAT naliczony techniczny, 4*(Wn) + kod VAT naliczony techniczny . W dokumencie podatek ESE jest na koncie podatkowym a NAV na 305970.

Po tych zabiegach konto 305970 rozlicza się do 0(zera).
Rodzaj podatku ESA będzie wykazywany w styczniu a ESE w maju - rejestr VAT i JPK.
W rejestrze VAT (S_ALR_87012357 - Wstępna deklaracja podatku VAT ) wyłączamy NAV w "Operacja".
JPK sam sobie poradzi bo pobiera wartości dla ESA/ESE i MWS/VST :D
Rafał Kisiel
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Re: Odwrócone obciążenie/reverse charge - raportowanie VAT

Post autor: marcinszeski »

Dziękuję za szczegółową odpowiedź!

Ciekawe podejście z księgowaniem na dostawcę/odbiorcę, muszę to przetrawić i zrobić jakieś demo, mam wątpliwości czy księgowość mi to zaakceptuje..dzięki.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Odwrócone obciążenie/reverse charge - raportowanie VAT

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Gdybyś miał problem z TAXPL (tym i innymi zagadnieniami) to służę pomocą.
Parę kroków można uprościć znając działanie rejestru VAT w SAP -np. przeksięgowanie w punkcie 1 można zrobić w tym samym dokumencie: działanie rejestru VAT pozwala na to a skrócimy ścieżkę. Można księgować "przez dostawcę"po stronie Wn, działanie podobne dla rejestru i JPK etc.

Pozdrawiam
Rafał Kisiel
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: Odwrócone obciążenie/reverse charge - raportowanie VAT

Post autor: marek.turczynski »

RKISIEL - nie myśleliście o użyciu standardarowego programu do naliczania VAT od przuyjęć materiałów?
Chyba, że macie jeszcze inne przypadki kiedy VAT naliczony i należny leży w innych okresach, ale ja do tej pory w praktyce spotkałem się tylko z przypadkami gdzie jeszcze nie ma faktury natomiast jest już przyjęcie materiałów i trzeba siebie samego opodatkować VATem naliczonym.
Do tego jest, nienajgorzej działający, program RFIDEUVP (naliczenie VAT - transakcja S_AC0_52000396) i RFIDEUVR (odwrócenie naliczenia VATu po przyjęci faktury - transakcja S_AC0_52000397). Nota opisująca dzialanie:
https://launchpad.support.sap.com/#/notes/789853

Implementowałem to rozwiązanie na Węgrzech i działało bez problemów naliczając wartości podatku od przyjęć materiału.
Marek Turczyński
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Odwrócone obciążenie/reverse charge - raportowanie VAT

Post autor: RKISIEL »

AKARIN - sprawdzę Twoją propozycję ale przypadek leży i naliczaniu/odliczaniu w różnych okresach. I tu są konfitury.... Sprawdź ustawę/interpretacje.

Z poważaniem
Rafał Kisiel
sylwiaur
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 28, 2018 3:22 pm

Re: Odwrócone obciążenie/reverse charge - raportowanie VAT

Post autor: sylwiaur »

n/a
ODPOWIEDZ