Praca konsultanta SAP w praktyce

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
AdrB
Posty: 5
Rejestracja: śr mar 29, 2017 8:01 pm

Praca konsultanta SAP w praktyce

Post autor: AdrB »

Witajcie!

Jestem całkowicie nowy na forum i równie zielony jeżeli chodzi o SAPa. Od paru miesięcy pracuję jako programista JAVA, jednak samo programowanie mi nie wystarcza, brakuje mi kontaktu z klientem, wykorzystywania umiejętności miękkich i zmienności pracy. Dostałem również możliwość rozpoczęcia praktyk jako konsultant SAP w module finansowym. Na pierwszy rzut oka ta możliwość bardzo mi się spodobała - w końcu to praca w ciągle zmieniającym się środowisku i pełna wyzwań, tych technicznych jak i biznesowych.

Wraz z czytaniem artykułów (których jest naprawdę niewiele) o tym zawodzie mój entuzjazm wzrasta, jednak przechodząc do czytania komentarzy i opinii zaczynam mieć wątpliwości. Nauczyłem się już, że opinie i komentarze w internecie zazwyczaj dodawane są przez ludzi sfrustrowanych, albo w ogóle nie mających styczności z danym tematem, więc staram się podchodzić do nich sceptycznie. Dlatego chciałbym dowiedzieć się od was, ludzi doświadczonych, jak w rzeczywistości wygląda praca konsultanta.

Czytałem skrajne opinie typu, że to praca po kilkanaście godzin dziennie, co drugi tydzień w delegacji, weekendy w pracy, całkowita zmiana miejsca zamieszkania po zakończonym projekcie i ogólnie brak perspektyw na założenie rodziny czy osiedlenie się "na swoim". Ogólnie jestem człowiekiem pracowitym, bardzo lubiącym podróże i szybko odnajdującym się w nowym miejscu, a delegacje są dla mnie przyjemnością. Jednak z drugiej strony mam partnerkę, kiedyś pewnie będziemy chcieli założyć rodzinę, a jeżeli wystartowałbym w SAPie to chciałbym się w nim już stale rozwijać. Dodam, że mieszkam w Krakowie i tam miałbym rozpocząć praktyki w jednej z czołowych, międzynarodowych firm konsultingowych.
Bardzo proszę o podzielenie się waszymi doświadczeniami i stwierdzeniem ile w sobie prawdy mają te opinie :)
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Praca konsultanta SAP w praktyce

Post autor: wojtas7 »

Nikt Ci nie powie jak będzie, bo może być naprawdę różnie. Każda sytuacja jest możliwa.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Praca konsultanta SAP w praktyce

Post autor: dominik.tylczynski »

Tak jak napisał Wojtek - każda opinia będzie równie prawdziwa co fałszywa w zależności od tego od kogo ją usłyszysz i jakie doświadczenia ma opiniodawca. Zatem raczej nie polegaj na tych opiniach, zwłaszcza w tak ważnej decyzji jak kierunek rozwoju zawodowego. Praca konsultanta może być bardzo różna w zależności od tego do jakiej firmy trafisz - możesz być potraktowany jak zasób i wysyłany w każde miejsce świata bez względu na Twoje preferencje rodzinne czy osobiste; możesz stać się partnerem w rozwoju firmy, jeśli trafisz na firmę, która takie partnerstwa chce; możesz pracować w wielkich projektach i nie widzieć efektu swoich działań na całość wdrożenia; możesz też zbudować długotrwałe relacje z klientami, którzy będą szukać u Ciebie wsparcia w ważnych decyzjach dotyczących rozwoju swoich systemów - wszystko zależy. Tutaj nie ma pewników.

Natomiast dla mnie ta praca jest fascynująca, bo w unikalny sposób łączy ludzi, biznes i technologię.

Moim zdaniem rozpoczęcie pracy w dużej, międzynarodowej firmie jest dobrym pomysłem - zwykle takie firmy mają dojrzałe programy dla nowych pracowników, zapewniają rozwój i wsparcie na projektach. Nie do przecenienia jest również wpis w CV ze znaną marką. Potem zawsze pracę możesz zmienić - to nie jest kolor oczu, który się ma na całe życie.

Próbuj, szukaj, ucz się i przede wszystkim bądź uważny - powodzenia :)
AdrB
Posty: 5
Rejestracja: śr mar 29, 2017 8:01 pm

Re: Praca konsultanta SAP w praktyce

Post autor: AdrB »

Dzięki Ci Dominiku za te słowa - są bardzo motywujące. Póki jestem młody i nie mam zobowiązań to takie "rzucanie" po różnych zakątkach świata jest mi na rękę, ale obawiałem się o przyszłość. Zaczynam rozumieć, że praca konsultanta jest różna i tak naprawdę większość zależy od nas samych, jak sobie to poukładamy. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie rozpocznę przygodę z SAPem i stanę się aktywnym uczestnikiem tego forum :)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Praca konsultanta SAP w praktyce

Post autor: dominik.tylczynski »

W rzeczy samej tak jest - wszystko zależy od nas samych.
Powodzenia jeszcze raz i witam na forum.
AdrB
Posty: 5
Rejestracja: śr mar 29, 2017 8:01 pm

Re: Praca konsultanta SAP w praktyce

Post autor: AdrB »

Dominiku, czy znasz może firmy wdrażające SAP z terenu Krakowa? Chciałbym wysłać aplikację do kilku firm, jednak większość firm, szczególnie tych mniejszych jest z Wrocławia lub Warszawy. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc :)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Praca konsultanta SAP w praktyce

Post autor: dominik.tylczynski »

Przyznam, że nie zgłębiałem tematu, ale na pewno biura w Krakowie ma BCC i Accenture. Jest też kilka firm, które mają poważne zespoły SAP np. Philip Morris, Inter Cell, Can-Pack, ABB. Wygooglasz na pewno wszystko w 5 minut.
AdrB
Posty: 5
Rejestracja: śr mar 29, 2017 8:01 pm

Re: Praca konsultanta SAP w praktyce

Post autor: AdrB »

Jeszcze raz dziękuję Dominiku. W pewnej firmie szukają osoby do SAP Hybris, niestety nie ma zbyt wiele informacji nt. specyfiki pracy. Jak uważasz, czy jest możliwość rozpoczęcia pracy w SAP Hybris, a później przeniesienia się do SAP FICO czy raczej Hybris i Sap to dwie całkiem inne technologie?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Praca konsultanta SAP w praktyce

Post autor: dominik.tylczynski »

Przede wszystkim wyjaśnijmy podstawowe terminy. SAP to nazwa firmy, a nie systemu. SAP ma w swojej ofercie wiele różnych systemów m.in. ERP, CRM, SRM, SCM, PI, BI, Hybris, HANA itd. itd. Przeważnie przed nazwami tych systemów daje się SAP, bo tak ładnie wygląda marketingowo, stąd SAP ERP, SAP CRM, podobnie jak Microsoft Office. Nieporozumienie wynika stąd, że przed bardzo długi czas SAP był ewenementem, firmą z tylko jednym produktem tj. systemem R/3, który później stał się ERP. Dlatego często skrótu SAP się używa jako synonimu systemu ERP. Teraz jednak produktów w ofercie SAP jest bardzo dużo, zwłaszcza po przejęciach firm takich jak Business Objects czy Hybris.

Odpowiadając na Twoje pytanie. Hybris to zupełnie inny system niż SAP ERP. Firma SAP kupiła firmę Hybris i stąd SAP Hybris, ale to nadal dwa różne światy, wg zasłyszanych opinii tylko trochę się integrujące. Nie znam Hybris i nie potrafię ocenić tego produktu, ani jego przyszłości - słyszałem jednak, że jest najlepszy w swojej klasie. Zatem przypuszczam, że to może być ciekawa opcja rozwoju zawodowego. Natomiast raczej nie licz, że doświadczenie w Hybris ułatwi Tobie przesiadkę później na moduły FI czy CO w ERP. To trochę tak jakbyś nauczył się jeździć Lanosem Daewoo i potem chciał się przesiąść na tankowiec ze stoczni Daewoo. Niby firma ta sama, ale oba pojazdy prowadzi się nieco inaczej. :wink:
ODPOWIEDZ