Rejestr a konta VAT

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
madako
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 2:19 pm

Rejestr a konta VAT

Post autor: madako »

Mam problem z przypisaniem różnych stawek VAT z rejestru do różnych kont (chciałabym mieć dla każdej stawki inne konto) czy ktoś mógłby mi pomóc?
Z góry dziękuję.
M
madako
kasiamax
Posty: 48
Rejestracja: pt mar 14, 2008 11:58 am

Post autor: kasiamax »

madako

czy ja dobrze zrozumiałam: masz stawkę VAT 22% i 7% i chcesz ją mieć na różnych kontach VAT?
Jeżeli taki jest Twój zamysł to musisz przygodę zacząć od kodu VAT. To taki kod "przypinasz" do konta VAT.
Czy mogę wiedzieć zasadność umieszczenia stawek VAT na różnych kontach KG?
Pytam z ciekawości, bo z takim czymś jeszcze się nie spotkałam w żadnej Firmie, dla których pracowałam.
Pozdrawiam
Kasiamax
madako
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 2:19 pm

Post autor: madako »

Witaj

Zrozumiałaś mnie bardzo dobrze.
Moi informatycy utrzymują, że cos takiego jest niemożliwe, a ja jesetm przyzwyczajona, że dotychczas (pracujemy w SAP dopiero trzeci miesiąć) każdą stawkę VAT miałam na innym koncie. Było to dość duże ułatwienie przy robieniu deklaracji VAT. W tej chwili krajowy i unijny mam na jednym koncie i tylko rejestrami mogę sobie grupować :(

Coż to oznacza "taki kod "przypinasz" do konta VAT"

madako
madako
Piotr Michalak
Posty: 57
Rejestracja: śr sie 15, 2007 2:28 pm
Been thanked: 1 time

Post autor: Piotr Michalak »

Witam,

oznacza to, że jeżeli masz kod podatku, powiedzmy "A5" to definiujesz na jakie konto ma się taki podatek księgować. Można bez problemu ustawić to tak, iż każdy podatek księguje się na inne konto.

Pytanie, które zadała już kasiamax - po co? Na dwóch kontach (naliczony i należny) dokładnie widać, która pozycja dotyczy danego podatku (możesz też zawężać poszukiwania do konkretnych kodów, sumować etc). Gdyby na jednym koncie nie można było tego rozróżnić, to tworzenie kilku kont ma sens.
Pozdrawiam,

P. Michalak
Marco*
Posty: 2
Rejestracja: ndz paź 05, 2008 7:50 pm

Post autor: Marco* »

Oczywiście że można do każdego kodu przypiąć inne konto VAT. Służy do tego transakcja do tworzenia, zmiany i wyświetlania kodów VAT czyli FTXP
marco*
kasiamax
Posty: 48
Rejestracja: pt mar 14, 2008 11:58 am

Post autor: kasiamax »

madako

I jeszcze jedna wskazówka. Kody VAT przenosi się specyficznie transportami i czasami (tak jest w systemie, którym się opiekuję), że muszę prosić BASIS o "odkrycie" na produkcie tabeli dla kdów VAT i dopięcie ich do kont KG już bezpośrednio na produkcie. Mnie już to jakoś nie szokuje i po prostu dokonuje podpięcia kodu VAT do konta KG. Podpięcie polega na stworzeniu kodu VAT i wybraniu "konta podatków" i tam przypisanie dla planu kont konta KG.

Życzę powodzenia i pozdrawiam
Kasiamx
geko11
Posty: 12
Rejestracja: śr maja 21, 2008 12:10 am

Post autor: geko11 »

Dla porządku:
1. To, czy każdy kod podatku może mieć osobne konto, zależy od ustawień operacji. Np. będąc w transakcji ob40, po "wejściu" do operacji np. VST klikamy "Reguły". Jeżeli wskaźnik "Kod podatku" jest zaznaczony, to wówczas przypisanie konta jest zależne (dla tej operacji) od kodu podatku. Jeśli nie jest zaznaczony, to mamy to samo konto dla wszystkich kodów, które mają wpisaną stawkę w linii z daną operacją (aktywną linię dla danej operacji).

2. Jeżeli rozpatrywana konfiguracja jest dzielona z innymi spółkami w tym samym kraju, które nie korzystają z trybu osobny kod - osobne konto, to uruchomienie tego może być trudne bez definiowania osobnych operacji.

3. Przypisanie kont należy definiować w ob40 - wówczas zawsze jest transportowane, w przeciwieństwie do sytuacji gdy robi się to w ftxp. Natomiast stawki podatku przy transportowaniu zawsze wymagają dodatkowych czynności na systemie docelowym, który nie może być wówczas niemodyfikowalny.
ODPOWIEDZ