Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
anddud
Posty: 11
Rejestracja: pt lis 27, 2009 8:38 am

Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: anddud »

Witam,
stosujemy współczynnikowe odliczenie VAT, tzn. część VAT-u naliczonego podlega odliczeniu, a część stanowi koszt.
Problem jest Z fakturami zagranicznymi. dla tych faktur tworzy się dodatkowy dokument wewnętrzny do księgowania VAT-u. Ksieguje się kwotę VAT należnego ESA wyliczonego od kwoty netto faktury i drugostronnie VAT naliczony do odliczenia VST i VAT nie do odliczenia NVV - suma podatku VAT jest oczywiście 0.
Schemat jest taki:
ESA = VST + NVV
Problem jest z przeliczeniemi. Wg ustawy VAt należny powinien być liczony w PLN od kwoty netto ptrzeliczonej na PLN po kursie z dnia momentu podatkowego. SAP liczy to inaczej -
Najpierw liczy poszczególne kwoty od podstawy w walucie:

ESA = netto (* 23%
VST = netto * 2,3% (dla wsp. odliczenia 10% - 10* z 23% to jest 2,3 %)
NVV = netto * 21,7% (23%-2,3%)
po czym sprawdza czyzachowane jest równanie ESA = VST + NVV jeżeli nie to koryguje największą kwotę co do wartości bezwzględnej czyli ESA czyli VAT należny.

Potem przelicza wszystkie te kwoty na PLN i znowu sprawdza powyższe równanie i w razie potrzeby znowu koryguje najwięksżą kwotę czyli ESA.

W efekcie korygowana i to dwukrotnie jest kwota VAT należnego, a ta kwota powinna byc podstawą wyliczenia pozostałych kwot. Jest to wbrew polskim przepisom .
Czy ktoś spotkał się z takim problem i może ma jakieś rozwiązanie?
Pozdrawiam,

Andrzej D.
tabee
Posty: 77
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:30 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: tabee »

Cześć,

Przejrzałem Twój post i jak rozumiem Wasz proces ksiegowania faktur WNT wygląda nastepująco (jeżeli jest coś nie tak, proszę o skorygowanie):

Krok 1 : Księgowanie faktury zakupowej => w dokumencie FI nie ma pozycji VAT
Krok 2 : Księgowanie odrębnym dokumentem VAT od w/w faktury (tutaj mamy naliczony + należny (faktura wewnętrzna) => podejrzewam, że użyte są 2 kody VAT: odrębny dla należnego i odrębny dla naliczonego (tutaj VAT jest dzielony proporcją).
Jeżeli moje przypuszczenia sa prawdziwe, takie rozwiązanie moim zdaniem jest "mało SAP-owe".
SAP proponuje definicję kodu podatku VAT dla WNT, gdzie jednoicześnie jest generowana pozycja VAT naliczonego i należnego. Taki kod podatku może być również zdefiniowany jako proporcjonalny dla podatku naliczonego.
Spotkałem się z podobnymi do Twojego rozwiązaniami dla WNT (oczywiście jeżeli moje przypuszczenia sa poprawne) (tj odrebne ksiegowanie VAT z 2 kodami podatku). Jako główny powód przyjęcia takiego rozwiązania wskazywano sposób działania rejestru VAT dla Polski RFIDPL06, który prezentuje WNT w jednej pozycji (bez możliwości odrębnej prezentacji VAT naliczonego i należnego). Aktualnie SAP zaprzestał utrzymywania raportu RFIDPL06 i rekomenduje używanie RFUMSV00. Ten raport ma juz możliwość prezentowania kodów VAT "unijnych" odrebnie w części naliczonej jak i należnej.

Z mojej strony proponuję przeprowadzenie testu polegającego na zdefiniowaniu kodu podatku dla WNT wg rekomendacji SAP (tj kod podatku z ESE / ESA + NVV) sprawdzenie jak Wasz system przeliczy kwoty na PLN (wg mnie nie powinno być z tym problemu). Podejrzewam nawet, że w przypadku zgłoszenia błędu do OSS, SAP odeśle do not w których opisane są rekomendowane rozwiązania.

Jednocześnie proponuję Wam zapoznanie się ze standardowym rozwiązaniem tzw. VAT Pro Rata, opracownym dla VAT rozliczanego proporcją. Z tego co widzę planowany współczynnik proporcji jest u Was zdefiniowany bezpośrednio w kodzie podatku ("na sztywno"),co w efekcie wymusza tworzenie dodatkowych kodów podatku, gdy w kolejnym roku zmienia sie współczynnik proporcji a musimy zaksięgować dokument wg współczynnika z roku poprzedniego.
VAT Pro Rata umożliwia definiowanie jednego kodu podatku , który może być używany we wszystkich latach a parametry podziału proporcjonalnego definiowane są w odrębnych tabelach i mają możliwość wprowadzania współczynników w zależności od czasu (w ekstremalnym przypadku współczynnik proporcji możemy zdefiniować dla każdego dnia :-)).
Dodatkowo w standardzie dostępne są programy do rocznej korekty VAT wg współczynnika rzeczywistego (niestety dla środków trwałych w polskich warunkach nie specjalnie to działa ze względu na przyjęte regulacje prawne, gdzie należy uwzględnić zarówno kwotę zakupu jak i okres korekty VAT wynikający z klasyfikacji składnika, ale dla kosztów działa całkiem OK).

To chyba tyle ..

Pozdrawiam,

tabee
anddud
Posty: 11
Rejestracja: pt lis 27, 2009 8:38 am

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: anddud »

Dziękuje za szybka reakcje na mój problem ale niestety mi nie pomoże. Istotnie VAT jest księgowany odrębnym dokumentem wewnętrznym ale przy użyciu jednego kodu według rekomentacji SAP-a bo sam SAP wdrażał. Jest to zgodne z tym co Ty napisałeś tylko nieco inny schemat jest zastosowany- ESA/VST+NVV i z użyciem funkcjonalności proraty właśnie. Niestety to, nie działa porawnie i niezgodnie z naszymi przepisami.
ESA - to jest VAT należny, który drugostronnie jest rozbity zgodnie ze współczynnikiem zdefiniowanym w proracie na VAT do odliczenia (VST) i nie do odliczenia (NVV). Procedura wyliczania powinna być taka:
- wyliczenie ESA jako podstawa *stawka VAT (pomijam że podstawa powinna być najpierw przeliczona na PLN)
- następnie VAT do odliczenia (VST) jako ESA*współczynnik odliczenia
- i VAT nie do odliczenia ESA-VST
SAP liczy inaczej:
ESA podstawa*stawka VAT (np. 23%)
VST podstawa* (stawka VAT*współcz. odliczenia) (np. 23% * 10% = 2,3%)
NVV podstawa* [stawka VAT - stawkaVAT*współcz. odlicz) (np.23*-2,3%=21,7%)
Jak łątwo przewidzieć tak wypiczone kwoty bardzo często nie spełnią równania:
ESA=VST+NVV
Wtedy SAP koryguje ESA czyli VAT należny tak by rónanie było spełnione a nie którąś z kwot po drugie stronie równania (dokładniej koryguje największą z tych kwot, a to zawsze jest VAT należny). Według przepisów VAT należny jest podstawą kalkulacji pozostałych kwot więc w razie niezgodności któraś z pozostałych kwot powinna być korygowana, a nie ESA. W najgorszy przypadku kwota ta może byc dwa razy korygowana - najpierw przy wyliczeniu VAT w walucie, a potem przy przeliczeniu na PLN.
W międzyczasie OSS analizował ten problem i stwierdził, ze nie widzi aktualnie innego rozwiązania, a nie będzie wprowadzał zmian bo nikt inny problemu nie zgłosił. Myśmy zresztą też tego na początku go nie zauważyli dopiero audyt policzył skrupulatnie, że czasem VAT należny różni się o parę groszy.
Pozdrawiam,

Andrzej D.
tabee
Posty: 77
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:30 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: tabee »

CZeść,

Z Twojego pierwszego posta wywnioskowałem, że nie zaimplementowaliście VAT Pro Rata.
W sytuacji, którą przedstawiasz jednak "naciskałbym" na OSS. Swego czasu zgłaszaliśmy błędy dot. VAT PR i otrzymaliśmy odpowiedź, że to rozwiązanie nie obejmuje Polski na co przeslaliśmy info zwrotne, że w żadnej nocie nie ma informacji o takim ograniczeniu i ostatecznie jakoś poszło.

Jako przykład przygotowałbym wynik księgowania ze standardowa procedurą TAXPL dla kodu ze "sztywnym" przypisaniem podzialu VAT na część do odliczenia i nieodliczonego i taki sam dla procedury zdefiniowanej dla VAT Pro Rata (zakładam, że TAXPL działa poprawnie).

Ostateczne można posadzić programistę, żeby zmodyfikował moduł funkcyjny realizujacy kalkulacje VAT Pro Rata, ale wtedy SAP nie weźmie odpowiedzialności za taki development i może byc problem z notami i w trakcie upgrade'u.

Pzdr,
tabee
KARTAGINA
Posty: 6
Rejestracja: czw lip 13, 2017 8:27 am

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: KARTAGINA »

Cześć.
Mam prośbę do tabee w temacie VAT pro-rata. Mianowicie przystępuję do implementacji not SAP w tym zakresie i mam pewne wątpliwości, co do fragmentu dotyczącego definicji stawek VAT. Czy mógłbyś trochę wyjaśnić, jak to z tymi stawkami jest. Czy trzeba definiować nowe pod rozwiązanie VAT pro-rata?
Z góry bardzo dziękuję.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: RKISIEL »

KARTAGINA pisze: czw lip 13, 2017 8:37 am (...)Mianowicie przystępuję do implementacji not SAP w tym zakresie i mam pewne wątpliwości, co do fragmentu dotyczącego definicji stawek VAT. Czy mógłbyś trochę wyjaśnić, jak to z tymi stawkami jest. Czy trzeba definiować nowe pod rozwiązanie VAT pro-rata?
Podziwiam wstrzemięźliwość - 4 lata i dwa miesiące wstrzymywania się z kontynuacją pytania :oops:
Przecież w podatkach to już cała epoka minęła i lodowce spłynęły...
Rafał Kisiel
KARTAGINA
Posty: 6
Rejestracja: czw lip 13, 2017 8:27 am

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: KARTAGINA »

Witam Cię ciepło, mimo tego sarkazmu.

Jeżeli możesz pomóc w temacie, to napisz coś konstruktywnego o standardowym rozwiązaniu SAP. Np. o konfiguracji nowej procedury kalkulacji podatku VAT, o współczynniku PPR, itp.

Pozdrawiam
tabee
Posty: 77
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:30 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: tabee »

KARTAGINA pisze: czw lip 13, 2017 8:37 am Cześć.
Mam prośbę do tabee w temacie VAT pro-rata. Mianowicie przystępuję do implementacji not SAP w tym zakresie i mam pewne wątpliwości, co do fragmentu dotyczącego definicji stawek VAT. Czy mógłbyś trochę wyjaśnić, jak to z tymi stawkami jest. Czy trzeba definiować nowe pod rozwiązanie VAT pro-rata?
Z góry bardzo dziękuję.
Cześć,

Należy "rozmnożyć" istniejące kody podatków naliczonych (z tytułów merytorycznych) dla zakupów odnoszących się do :
1) Sprzedaży opodatkowanej (czyli odliczamy cały VAT => można pozostawic istniejące kody)
2) Sprzedaży nieopodatkowanej (nie odliczamy w ogóle VAT => jeżeli takie kody istaniały to pozostawiamy, jeżeli nie były wydzielone należy zdefiniować nowe => tytaj stawkę VAT wpisujemy dla NVV (doliczenie VAT do konta np kosztów) lub NAV (jeżeli nieodliczony VAT ma "wylądować na oddzielnym koncie) => wg mnie NVV jest OK)
3) zarówno do sprzedazy opodatkowanej jak i zwolnionej => i tutaj działa VAT ProRata

Konfiguracja kodów dla wyglądałaby nastepujaco:

WNT np 23%:
1) ESE(+23)/ESA(-23)
2) NVV(+23)/ESA(-23)
3) (ESE(+23)/ESA(-23)/NVV(0)

Zakup krajowy np 23%
1) VST (23)
2) NVV (23)
3) VST(23) / NVV(0)

Pozdrawiam,
KARTAGINA
Posty: 6
Rejestracja: czw lip 13, 2017 8:27 am

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: KARTAGINA »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Twój opis rozwiał moje wątpliwości. Stawki mamy skonfigurowane poprawnie, a mimo to VAT Pro-rata nie chce nam zadziałać. Wszystko opiera się na standardzie. Gdybyś mógł podzielić się jeszcze wiedzą, w jaki sposób powinna być zdefiniowana procedura dla VAT PR. Załączam screen z ustawieniami. Drugi wiersz, to zmiana zgodnie z notą SAP oraz formuły 907 i 935 (jeszcze te przypisania mogą być nie do końca poprawne).

Z góry dziękuję,
Załączniki
Screen ze SPRO
Screen ze SPRO
VAT PR.JPG (90.87 KiB) Przejrzano 3412 razy
tabee
Posty: 77
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:30 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: tabee »

Zapytam nieśmiało: a współczynnik proporcji jest wprowadzony (w FV11)?
KARTAGINA
Posty: 6
Rejestracja: czw lip 13, 2017 8:27 am

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: KARTAGINA »

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
Sprawdziłam transakcję FV11 (bo przyznam, że wcześniej tam nie zaglądałam) i jest tam rekord dla naszego warunku. Jest to trochę dziwne, bo rekord zawiera wartość procentową równą stawce, którą testujemy, tj. 23%. I wygląda jakby przypisana ona została niejako z automatu. Co właściwie powinno się tu zawierać? Poza tym wciąż system wyrzuca komunikat o braku współczynnika, który jest przecież wprowadzony... Czegoś nam brakuje w konfiguracji, tylko nie mamy juz pomysłu czego :(
A ta procedura wg Ciebie jest ok?
tabee
Posty: 77
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:30 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: tabee »

1) Procedura wygląda OK.
2) W FV11 dla wskazanego okresu od... do.... wprowadzasz współczynnik proporcji (planowany) , który określa ile VATu możesz sobie odliczyć na bieżąco.
Skoro masz wpisane 23% to oznacza, że 23% z kwoty "standardowo" wyliczonego VAT będzie do odliczenia a reszta (77%) zostanie doliczona np. do kosztów. Na początku kolejnego rolu obliczasz rzeczywisty współczynnik proporcji za rok ubiegły (czyli w styczniu 2018 za 2017). Powiedzmy, że wyszło 20% (czyli na bieżąco w 2017 odliczane był zbyt dużo). Wg tak obliczonej wartości uruchamiasz program do korekty VAT ProRata za 2017, który przelicza dokumenty. Natomiast 20% wpisujesz w nowym okresie w FV11 jako współczynnik planowany na 2018 i to sie tak roluje.

Trzeba pamiętać, że w/w zasady nie dotyczą korekt VAT dla środków trwałych. SAP w standardzie nie obsługuje polskich wymagań. Pozostaje Excel lub dobry kawał developmentu.
KARTAGINA
Posty: 6
Rejestracja: czw lip 13, 2017 8:27 am

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: KARTAGINA »

To wszystko, co napisałeś, jest jak najbardziej zrozumiałe. Mimo wprowadzonego współczynnika:
1. S_RFIDPTDPR - Define Pro Rata Coefficients
2. FV11
przy symulacji księgowania otrzymujemy komunikat:
Coefficient is not valid in period. Posting is not made.
Dodam, że konfiguracja przewiduje współczynnik dla opcji YEAR a nie dla PERIOD.
Komunikat albo jest mylący, albo nota jest nieprecyzyjna.
Dziękuję za próbę pomocy, ale chyba skończy się na napisaniu do OSS.
tabee
Posty: 77
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:30 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: tabee »

Sprawdź może czy masz u siebie poniższy wpis w konfiguracji:
Załączniki
VAT Pro Rata.PNG
VAT Pro Rata.PNG (69.38 KiB) Przejrzano 3373 razy
KARTAGINA
Posty: 6
Rejestracja: czw lip 13, 2017 8:27 am

Re: Odliczenie VAT współczynnikiem w obcej walucie

Post autor: KARTAGINA »

Różnicę mam tylko w miejscu przeglądu pól, jak na scr.
Załączniki
POLA.JPG
POLA.JPG (43.71 KiB) Przejrzano 3366 razy
ODPOWIEDZ