Szkolenia SAP - kwestia prawna

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Szkolenia SAP - kwestia prawna

Post autor: karol.dabrowski »

Witajcie,

od jakiegoś czasu zastanawiam się nad udzielaniem płatnych szkoleń SAP celem "dorobienia sobie", w ramach działalności gospodarczej.

Czy istnieją jakieś prawne przeszkody by udzielać tego typu szkoleń (potrzebne do uzyskania zgody od SAP, status partnera itp.)?

Pomijam kwestie dostepu do systemu (szkolenie może odbywać się na systemie u klienta lub u mnie), chodzi mi tylko o kwestie prawne, by nie mieć problemu ze strony SAP AG/SAP Polska ogłaszając się jako udzielający szkoleń SAP.

Pozdrawiam,
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Szkolenia SAP - kwestia prawna

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem nie może być takich ograniczeń mamy swobodę działalności gospodarczej, a prowadzenie szkoleń IT, nawet z SAP nie jest koncesjonowaną działalnością jak przykładowo handel bronią.
Natomiast na pewno nie możesz (przynajmniej formalnie i legalnie) robić tych szkoleń na materiałach szkoleniowych z SAP, bo te są objęte copyright.

Spójrz też na to z drugiej strony - przecież większość freelancerów w Polsce żyje z podobnej działalności i chodzą swobodnie po ulicach.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Szkolenia SAP - kwestia prawna

Post autor: PawelW »

Przyznam, że jakiś czas temu myślałem o temacie, ale nie znalazłem w sieci żadnych interesujących mnie informacji. Samo prowadzenie szkolenia to nie problem. Ja od czasu do czasu nawet dostaję oferty poprowadzenia czegoś takiego. Jeszcze się osobiście nigdy nie zdecydowałem, bo zwykle są to kilkudniowe szkolenia o których dowiadujesz się w ostatniej chwili :)

Jak już jesteśmy przy temacie, to ja bym się chciał Was zapytać, czy może wiecie, czy jest opcja, żeby prowadzić szkolenia z SAP na materiałach SAP? Trzeba być partnerem? Czy jest to możliwe dla "zwykłego, szarego" konsultanta freelancera? :)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Szkolenia SAP - kwestia prawna

Post autor: dominik.tylczynski »

PawelW pisze: pt wrz 01, 2017 11:45 am Jak już jesteśmy przy temacie, to ja bym się chciał Was zapytać, czy może wiecie, czy jest opcja, żeby prowadzić szkolenia z SAP na materiałach SAP? Trzeba być partnerem? Czy jest to możliwe dla "zwykłego, szarego" konsultanta freelancera? :)
Jest opcja, pod warunkiem, że jest to szkolenie oficjalnie organizowane przez SAP, a materiały są dostarczone przez SAP. Wielu konsultantów, również freelancerów prowadzi szkolenia w centrum szkoleniowym SAP. Nie możesz natomiast ściągnąć sobie tych materiałów z sieci i zorganizować samodzielnie szkolenia.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Szkolenia SAP - kwestia prawna

Post autor: PawelW »

To, że nie mogę sobie ściągnąć materiałów SAP z sieci i na nich pracować to jest dla mnie oczywiste :)

Czyli teoretycznie SAP organizuje takie szkolenie, i w ich imieniu można coś takiego poprowadzić? Czy w drugą stronę też to działa? W sensie, że ja znajduję sobie grupę do przeszkolenia, idę do SAP i "dzielę się" z nimi wynagrodzeniem?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Szkolenia SAP - kwestia prawna

Post autor: dominik.tylczynski »

W drugą stronę to tak nie działa - nie ma tutaj symetrii, bo wielkość partnerów jest nieporównywalna. Ty ważysz w granicach 70-90 kg, SAP to mastodont :wink:
Możesz zebrać grupę i kupić w SAP szkolenie dla tej grupy. SAP dostarczy Tobie materiały i dostęp do systemu szkoleniowego. Jest to dosyć kosztowne. Raz kiedyś prowadziłem szkolenie w takim układzie.
Możesz też zebrać grupę i wysłać ją do centrum szkoleniowego SAP.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Szkolenia SAP - kwestia prawna

Post autor: PawelW »

Tak myślałem, że to nie jest takie proste ;) Wielkie dzięki za odpowiedź!
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: Szkolenia SAP - kwestia prawna

Post autor: karol.dabrowski »

Dziękuję za odpowiedź.

w zamyśle nie myślałem o korzystaniu z materiałów szkoleniowych SAP, a jedynie z własnych - "screenów" z SAP, kodu ABAP oraz terminologii SAP, ewentualnie pracy na podłączeniu do żywego systemu. Chciałem się upewnić czy te elementy nie stanowią praw autorskich/patentowych/zastrzeżonych SAP, ewentualnie czy ktoś nie miał problemów w tym obszarze.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ