rezerwacje i stary materiał

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

rezerwacje i stary materiał

Post autor: marcus »

Witam.

Mam pytanie odnośnie rezerwacji do zleceń produkcyjnych.

Mianowicie, potrzebuje usunąć materiał i podmienić go innym - zastępczym.

Rezerwacji jest dużo i stąd pytanie czy da się to zrobić zbiorczo zamiast wchodzić w każdą rezerwację po kolei i podmieniać materiał?

To jest akcja jednorazowa, ale pytam w razie czego na przyszłość.

Pozdrawiam
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: dominik.tylczynski »

Taka zmiana to skasowanie komponentu w zleceniu produkcyjnym i zastąpienie go nowym. Niestety nie ma standardowej transakcji, która zrobiłaby to masowo.

Pewnie można by na to przygotować LSMW, ale skoro to jednorazowa akcja, to pewnie nie ma to większego sensu.
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: marcus »

Nie zakładam nowego tematu ponieważ mam podobny problem.

w MD04 mam pełno rezerwacji do zleceń na stary materiał mimo tego, że jest dostępny materiał zastępczy. Podmieniłem komponent na nowy (kasując stary) w rezerwacjach i zleceniach produkcyjnych. Stary materiał nie jest dostępny na magazynie, więc teoretycznie system powinien tworzyć rezerwację już na nowy.

Sprawdziłem wszystkie wglądy MRP1, MRP2, 3, 4 - doczytałem na forum, że kontrola dostępności musi być ustawiona na taką samą w przypadku starego i nowego materiału i tak jest. Zapas starego materiału musi być równy zeru i też tak jest. Więc co jest nie tak, że widok MD04 dla tego materiału był zupełnie pusty - żadnych rezerwacji, ale dnia następnego zaczęły się pojawiać nowe.

Napisałem do supportu i polecili by nie podmieniać składnika usuwając przez to rezerwację tylko by zamknąć technicznie zlecenie produkcyjne a reszta zrobi się sama poprzez odświeżenie cyklu MRP. Ale dzisiaj pojawiły się kolejne nie tylko zlecenia produkcyjne ale także zlecenia planowe.
Co może być nie tak?

z góry dziękuje :)
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: dominik.tylczynski »

marcus pisze:Napisałem do supportu i polecili by nie podmieniać składnika usuwając przez to rezerwację tylko by zamknąć technicznie zlecenie produkcyjne a reszta zrobi się sama poprzez odświeżenie cyklu MRP. Ale dzisiaj pojawiły się kolejne nie tylko zlecenia produkcyjne ale także zlecenia planowe.
W tych kolejnych zleceniach produkcyjnych i planowanych masz stary czy nowy komponent?
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: dominik.tylczynski »

Taka ręczna zmiana komponentu na nowy numer materiału (nie rozważając tutaj funkcji dyskontynuacji i zastępników w PP) powinna +/- wyglądać następująco:
  1. Tworzysz dane podstawowe materiału dla nowego komponentu (w tym wglądu MRP1-4. Jeśli nowy komponent jest planowany tak jak starty/zastępowany, to dane w tych wglądach powinny być takie same.
  2. Zamieniasz starty nr komponentu na nowy w specyfikacji materiałowej wyrobu/półproduktu, do którego ten komponent jest zużywany
  3. Jeśli chcesz zamienić komponent w istniejących zleceniach produkcyjnych i/lub planowanych, wystarczy że w nie wejdziesz i wykonasz ponowny odczyt danych podstawowych. Istniejące zlecanie możesz chcieć równie dobrze zakończyć wykorzystując stary komponent
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: marcus »

dominik.tylczynski pisze:
marcus pisze:Napisałem do supportu i polecili by nie podmieniać składnika usuwając przez to rezerwację tylko by zamknąć technicznie zlecenie produkcyjne a reszta zrobi się sama poprzez odświeżenie cyklu MRP. Ale dzisiaj pojawiły się kolejne nie tylko zlecenia produkcyjne ale także zlecenia planowe.
W tych kolejnych zleceniach produkcyjnych i planowanych masz stary czy nowy komponent?
W kolejnych zleceniach (nowych - świeżych) cały czas jest brany pod uwagę stary komponent mimo że na zapasie jest = 0 szt.

jutro postaram się porobić screeny
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: dominik.tylczynski »

marcus pisze:W kolejnych zleceniach (nowych - świeżych) cały czas jest brany pod uwagę stary komponent mimo że na zapasie jest = 0 szt.
Z tego wynika, że nie wymieniłeś komponentu na nowy w specyfikacji materiałowej. System czyta specyfikację materiałową podczas tworzenia zlecenia planowanego czy produkcyjnego i stąd bierze komponenty, niezależnie czy są one na zapasie czy nie.
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: marcus »

dominik.tylczynski pisze:
marcus pisze:W kolejnych zleceniach (nowych - świeżych) cały czas jest brany pod uwagę stary komponent mimo że na zapasie jest = 0 szt.
Z tego wynika, że nie wymieniłeś komponentu na nowy w specyfikacji materiałowej. System czyta specyfikację materiałową podczas tworzenia zlecenia planowanego czy produkcyjnego i stąd bierze komponenty, niezależnie czy są one na zapasie czy nie.
W specyfikacji materiałowej jest nowy materiał.. w sumie są dwa stary i nowy i jak tłumaczył support - jeśli starego nie ma na zapasie to SAP zużywa nowy komponent.

Powrzucam screeny.
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: aregmax »

Witaj
Proponuje Ci uściślić czy rozwiązanie które dostałeś od swojego wsparcia opiera się o
1) funkcjonalność materiału zastępującego CZY
2) pozycje alternatywne w BOM.
Bo mam wrażenie że chcieliście użyć tego pierwszego. Sprawdź jak wygląda u ciebie wgląd MRP4 dla tych składników.
Pozdr.
Arek
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: marcus »

tak jak obiecałem wrzucam screeny:

Jak widać niżej to jest stary materiał - którego zapas = 0
screen1.JPG
screen1.JPG (56.27 KiB) Przejrzano 1075 razy
tutaj widać wgląd w MRP4 w jego ustawieniach - widać że jest materiał zastępczy a stary już dawno został wycofany
screen2.JPG
screen2.JPG (78.23 KiB) Przejrzano 1075 razy
i tutaj widać listę komponentów zlecenia:
screen3.JPG
screen3.JPG (69.85 KiB) Przejrzano 1075 razy
Napisałem ponownie ale tym razem już trochę inaczej do supportu i otrzymałem odpowiedź, że jak zostanie stworzone zlecenie sprzedaży i zbyt szybko tworzy sie zlecenie planowane bez odczekania 2 godz. na odświeżenie cyklu MRP, który odświeża się w takiej częstotliwości to SAP wybierze materiał stary zamiast nowego.

Naprawdę przyczyna może być aż tak głupia?

Dodam, że na początku tygodnia w MD04 lista rezerwacji była pusta bo sam ręcznie podmieniałem materiały w rezerwacjach.
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: aregmax »

Na początku w specyfikacji materiałowej powinien być tylko jeden materiał - ten stary, nie oba.
System automatycznie będzie używał nowego materiału ponieważ masz to ustawione na MRP4 i zadziała funkcjonalność materiału zastępującego. I w zleceniu planowanym i w zleceniu produkcyjnym. Sprawdź to proszę dla nowego zlecenia produkcyjnego.

Ale idąc dalej, ponieważ okres 'przejściowy' dla tych indeksów już minął możesz utworzyć specyfikację materiałową tylko z nowym indeksem bo po co trzymać ten stary w CS03.

P.S. Nie widzę flagi pobrania wstecznego dla indeksu. Moim zdaniem powinna być zaznaczona/wyszarzona na screenie ze zlecenia produkcyjnego. Sprawdź czy indeksy (dane) są identyczne.

Pozdr.
Arek
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: aregmax »

PS. Zauważ też że zadziałała ci funkcjonalność materiałów zastępujący dla indeksów 8002280 i 8002285 (ekran ze zleceniem produkcyjnym) . Możesz dokładnie porównać dane indeksów i specyfikacji materiałowych.

Pozdr.
Arek
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: marcus »

aregmax pisze:Na początku w specyfikacji materiałowej powinien być tylko jeden materiał - ten stary, nie oba.
System automatycznie będzie używał nowego materiału ponieważ masz to ustawione na MRP4 i zadziała funkcjonalność materiału zastępującego. I w zleceniu planowanym i w zleceniu produkcyjnym. Sprawdź to proszę dla nowego zlecenia produkcyjnego.

Ale idąc dalej, ponieważ okres 'przejściowy' dla tych indeksów już minął możesz utworzyć specyfikację materiałową tylko z nowym indeksem bo po co trzymać ten stary w CS03.

P.S. Nie widzę flagi pobrania wstecznego dla indeksu. Moim zdaniem powinna być zaznaczona/wyszarzona na screenie ze zlecenia produkcyjnego. Sprawdź czy indeksy (dane) są identyczne.

Pozdr.
Nie mogę tworzyć sam specyfikacji materiałowej bo niestety nie posiadam takiej mocy. Ale faktycznie lepiej by było usunąc stary materiał na stałe w specyfikacji i po kłopocie.

Co do pobrania wstecznego - to na nowy komponent utworzony jest cykl sterowania i jest zużywany jako kanban. Cykl sterowania na stary komponent został usunięty z tej racji że przestał być używany, ale faktycznie masz rację spróbuje utworzyć go na nowo - pokombinuje w każdym razie po weekendzie i zobaczymy. Dwa pierwsze komponenty działają prawidłowo a faktycznie widać że mają identyczne ustawienia (nie zwróciłem na to wcześniej uwagi).

dzięki za pomoc
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: marcus »

odświeżę nieco temat. Szukałem czegoś na forum i natknąłem się na ten stary wątek.
Przyczyną, dla tego, że był pobierany stary komponent była różnica w ustawieniach obydwu materiałów (MRP2 - bodajże jeśli pamiętam). W każdym razie jeśli mamy dwa materiały, stary i nowy, to warunkiem, żeby się podmieniały jest to aby obydwa materiały miały ustawioną taką samą kontrolę dostępności. Po zmianie na taką samą wartość dla obydwu materiałów - problem został rozwiązany.
donpepe20
Posty: 15
Rejestracja: pn sty 08, 2018 8:55 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 5 times

Re: rezerwacje i stary materiał

Post autor: donpepe20 »

marcus pisze: pt sty 20, 2017 7:17 pm
Nie mogę tworzyć sam specyfikacji materiałowej bo niestety nie posiadam takiej mocy. Ale faktycznie lepiej by było usunąc stary materiał na stałe w specyfikacji i po kłopocie.
CS20 i po kłopocie ;]
ODPOWIEDZ