Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
texdice
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 22, 2018 6:48 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: texdice »

Dziękuję bardzo za pomoc, w szczególności Panu Dominikowi.

Co do tworzenia dodatkowych indeksów to niestety nie mam wpływu na decyzyjność. Taka dyspozycja została wydana i jeśli można zrobić to bez ich "klonowania" to tak musi być. Najwyżej będziemy to poprawiać jak się nie sprawdzi ;)
Przetestowałem pomysł z oznaczeniem partii i wygląda to obiecująco. Sposób jest banalnie prosty i z wdrożeniem na magazynie nie będzie problemu. Pozostaje tylko wybrać, czy tworzymy po 2 partie dla każdego materiału i dopisujemy do nich kolejne dostawy, czy każdą partię oznaczamy z osobna. Właściwie obie drogi wydaję mi się dobre i od magazynów będzie zależeć jak to sobie uporządkują.
Pozostaje mi jeszcze kwestia raportowania...
Próbowałem łączenia tabel w SQVI oraz raportu partii w BMBC.
W SQVI połączyłem tabele: MARA (ogólne dane materiału), MCH1, MCHA, MCHB (partie), CABN (checha). Wszystkie połączenia są automatyczne. Wyszukiwać chciałem po nazwie cechy (ATNAM) tak, żeby móc wyszukać jakiegokolwiek podziału na zamienniki i oryginały. Jeśli to by zadziałało to miałem zamiar opracować raporty, które pokażą bardziej potrzebne dane. Jednak po wybraniu "nazwy cechy" jako pola wyboru i wpisaniu "zamiennik", "oryginał", "z_oznaczenie" wyskakuje komunikat "nie wybrano danych".
Powyższe tabele są jedynymi, które można ze sobą łączyć, ze wszystkich tabel, których wykorzystanie przyszło mi do głowy. Reszty SQVI nie przyjmuje.

Co do BMBC to nigdzie nie mogę znaleźć wyszukiwania po oznaczeniu cechy... Jest co prawda zakładka "Klasyfikacja" ale jak z niej skorzystać? Nie wiem... W pole "Klasa partii" wydaje mi się, że można wpisać tylko Z_MM_CECHY_PARTII (023), za to w "Klasę wyboru" wpisywałem wszystko po kolei i nic nie działa tak jak powinno. Co prawda wyszukuje się "coś", ale wybór jest ograniczony do 50 partii, które wykorzystują 2 materiały, a te na których prowadzę testy są niewidoczne.
Dodam, że wszystko prowadzę na serwerze testowym.

Czy mógłbym prosić o jakieś wskazówki dotyczące tych dwóch raportów?

EDIT:
Udało mi się wyraportować zamienniki w BMBC! :) Teraz bawię się układem kolumn w raporcie tak, żeby dodać kolejne, np z ceną i ilością.
donpepe20
Posty: 15
Rejestracja: pn sty 08, 2018 8:55 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 5 times

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: donpepe20 »

mam pytanko trochę z innej beczki:
w jaki sposób reklamujecie oryginały i zamienniki (które są pod jednym indeksem) u swoich dostawców?

ciekawi mnie, jak problem jest rozwiązywany w innych firmach :)
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: dominik.tylczynski »

texdice pisze: czw mar 01, 2018 12:39 pmPozostaje tylko wybrać, czy tworzymy po 2 partie dla każdego materiału i dopisujemy do nich kolejne dostawy, czy każdą partię oznaczamy z osobna. Właściwie obie drogi wydaję mi się dobre i od magazynów będzie zależeć jak to sobie uporządkują.
Moim zdaniem to nie magazyn powinien decydować jak zarządzać partiami i ile ich tworzyć. Partie służą do śledzenia zapasów czy dostaw, pochodzenia wyrobów oraz kontroli i zapewnieniu jakości. To czy tworzyć 2 partie czy więcej i oznaczać "oryginał"/"zamiennik" powinno wynikać z polityki zarządzania jakością w firmie.
texdice
Posty: 10
Rejestracja: czw lut 22, 2018 6:48 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: texdice »

dominik.tylczynski pisze: pt lut 23, 2018 7:49 am
Moim zdaniem podejście z partiami jest jak najbardziej słuszne. Do wskazania "oryginał" / "zamiennik" użyłbym klasyfikacji partii. Wtedy możesz szybko wyszukiwać partie, możesz zaimplementować automatyczną strategię wyszukiwania partii, możesz raportować.
Dzień dobry,
Chciałbym zapytać o raportowanie partii po cechach klas. Mam utworzoną jedną klasę dla partii. W jaki sposób wyszukiwać partie materiału po cechach? Chciałbym móc korzystać ze standardowych raportów w module MM, ale tam wyszukiwanie po partiach możliwe jest jedynie po ich numerach. Jakie raporty można wykonać na podstawie cechy?
Ewentualnie jak można skorzystać z BMBC (Batch Information Cockpit) tak, żeby wyszukać w nim stany i wartości wyszukanych materiałów?
plackos
Posty: 205
Rejestracja: pn cze 08, 2009 8:20 am
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: plackos »

Witam.
BMBC wydaje sie tu najrozsadniejszym wyborem.
W BMBC warto najpierw pare rzeczy ustawic jako ustawienia domyślne .
Z menu "Pomoce --> ustawienia uzytkownika"
W ustawieniach ustaw sobie maksymalna ilosc partii (SAP tam ustawia jakas mała liczbe i czasem mozna nie zobaczyć wszystkiego co sie chce) .
Zerknij w załaczniki.
Samo wyszukiwanie po cechach należy zrobić tak jak w załaczniku.
Sprawdź czy na twoim systemie dostepna jest transakcja MMCL ona tez pozwala na prace z cechami. Transakcja dostepna jest na pewno jak masz aktywowany MILL .
Pozdrawiam .
Załączniki
2018-05-28_11-53-13.jpg
2018-05-28_11-53-13.jpg (172.3 KiB) Przejrzano 1949 razy
2018-05-28_11-50-29.jpg
2018-05-28_11-50-29.jpg (146.53 KiB) Przejrzano 1949 razy
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Podział części zamiennych na oryginalne i zamienniki

Post autor: dominik.tylczynski »

texdice pisze: pn maja 28, 2018 7:12 am Chciałbym zapytać o raportowanie partii po cechach klas. Mam utworzoną jedną klasę dla partii. W jaki sposób wyszukiwać partie materiału po cechach? Chciałbym móc korzystać ze standardowych raportów w module MM, ale tam wyszukiwanie po partiach możliwe jest jedynie po ich numerach. Jakie raporty można wykonać na podstawie cechy?
We wszystkich standardowych raportach, gdzie w kryteriach selekcji jest numer partii masz do dyspozycji pomoc wyszukiwania m.in. wg danych klasyfikacji.

Przykładowo w transakcji MB52:
2018-05-28_12h30_36.png
2018-05-28_12h30_36.png (24.39 KiB) Przejrzano 1947 razy

Pomoc wyszukiwania uruchamiasz przyciskiem F4.
ODPOWIEDZ