Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
gorg6
Posty: 56
Rejestracja: czw sty 22, 2015 3:00 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: gorg6 »

A czemu tak a nie wykorzystać pola centrala? Wtedy wszystkie należności lub zoobwiązania macie pod jednym kontem. Monitowanie też można tak pociągnąć...
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: marek.turczynski »

gorg6 pisze: czw lip 12, 2018 9:06 pm A czemu tak a nie wykorzystać pola centrala? Wtedy wszystkie należności lub zoobwiązania macie pod jednym kontem. Monitowanie też można tak pociągnąć...
Nawet da się tak zrobić, żeby przetwarzanie komunikacji było zdecentralizowane (płatności też). Moim zdaniem to też lepsza alternatywa niż Ztowe pole...
Marek Turczyński
greg_hhl
Posty: 145
Rejestracja: wt paź 10, 2017 4:26 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 86 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: greg_hhl »

dominik.tylczynski pisze: czw lip 12, 2018 2:13 pm
greg_hhl pisze: czw lip 12, 2018 1:35 pmJa zawsze sprawdzam po NIP. Jednak z uwagi na takie firmy jak np. Poczta Polska, która ma jeden NIP (centrala) a każdy z oddziałów może występować jak zleceniodawca/odbiorca faktury to zrobiłem grupę kont ODDZ oraz dodałem pole zetowe (widoczne tyko dla tej grupy kont), na którym wprowadza się numer wcześniej założonej "centrali" - wówczas pomijam kontrolę unikalności NIP.
Zastanawiam się czy zamiast Z-pola nie można było tutaj skorzystać z ról partnera?
Role partnera są używane - na tak założonym kliencie są one odpowiednio ustawione. Jednak ten nowo zakładany klient ma identyczny NIP jak już istniejący a uruchomiona u nas twarda kontrola na unikalność NIP nie pozawalała go zapisać - dopiero obejście poprzez Z-pole dało taką możliwość.
Gdy wcześniej mieliśmy miękką kontrolę na unikalność NIP to handlowcy (bo to oni głównie zakładają nowych klientów i rozsiani są po całej Polsce; no, może nie wszyscy ale znacząca część) uprawiali radosną twórczość. A księgowość w każdej ze Spółek miała problem, zdublowanych klientów mieliśmy na pęczki.
gorg6
Posty: 56
Rejestracja: czw sty 22, 2015 3:00 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: gorg6 »

Wszystko zależy od implementacji walidacji na danych podstawowych klienta. Da się zrobić żeby walidacja nie puszczała klienta bez wypełnionego pola grupa jeśli nip się powtarza. Teoretycznie można by nawet stworzyć wiadomość która będzie podawała klienta "centralę" żeby handlowcom było prościej. Pogadaj z programistami. Dopiszą ci coś takiego.
greg_hhl
Posty: 145
Rejestracja: wt paź 10, 2017 4:26 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 86 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: greg_hhl »

gorg6 pisze: czw lip 12, 2018 9:06 pm A czemu tak a nie wykorzystać pola centrala? Wtedy wszystkie należności lub zoobwiązania macie pod jednym kontem. Monitowanie też można tak pociągnąć...
Tak, pole centrala byłoby bardzo wygodne gdyby nie było na danych JG a na danych podstawowych. Opcja należności/zobowiązań pod jednym kontem kusząca jednak nie zawsze potrzebna (mamy zarówno takich, w których przypadku jest to pożądane jak i takich, dla których prowadzimy odrębne rozliczenia; nie pytaj dlaczego tak jest, to księgowość/biznes o tym decydują.
gorg6 pisze: pn lip 23, 2018 2:56 pm Wszystko zależy od implementacji walidacji na danych podstawowych klienta. Da się zrobić żeby walidacja nie puszczała klienta bez wypełnionego pola grupa jeśli nip się powtarza. Teoretycznie można by nawet stworzyć wiadomość która będzie podawała klienta "centralę" żeby handlowcom było prościej. Pogadaj z programistami. Dopiszą ci coś takiego.
To samo o czym piszesz osiągnąłem dodając pole Z-owe na danych podstawowych i wykonując sprawdzenie NIP po wskazanym numerze centrali.
Natomiast podawanie numeru centrali po wpisaniu NIP wydaje mi się dość ryzykowne - są możliwe błędy przy wpisywaniu NIP. A poza tym - handlowcy mają głęboko w ..... takie rzeczy. Wiem, wiem - można próbować ich jakoś dyscyplinować ale ja mam kilkanaście formalnie niezależnych Spółek (sprawy właścicielskie są dość mocno skomplikowane) i ustalenie dla wszystkich jednakowych zasad jest pracą na łata. jak z procesem akceptacji zmian - w Grupie naszych Spółek rozważania na ten temat prowadzone są już, o ile pamiętam, od 6 lat. Nadal z tym samym skutkiem. Znaczy - żadnym.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: mikas »

Chciałbym wrócić do tego tematu.

Konkretnie:
- musze mieć jakiś webservice który odczyta mi XML i stworzy IDoca DEBMAS ? Tworzę go poprzez SOAMANGER ?
- czy musze mieć jakiś moduł funkcyjny / BAPI, który będzie czytał te dane z zewnątrz ?

greg_hhl - czy mógłbyś napisać jak macie to zrobione ?
Z góry dziękuje wszystkim za informacje.

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: dominik.tylczynski »

Michał, przypomnij proszę dokładnie jak chcesz dane o kontrahentach przesyłać:
  1. z SAP do zewnętrznych systemów, czy
  2. z zewnętrznych systemów do SAP?
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: mikas »

dominik.tylczynski pisze: sob paź 27, 2018 9:06 pm Michał, przypomnij proszę dokładnie jak chcesz dane o kontrahentach przesyłać:
  1. z SAP do zewnętrznych systemów, czy
  2. z zewnętrznych systemów do SAP?
Z SAP utworzę IDoc DEBMAS i w ten sposób przetworzymy w systemie zewnętrznym informacje o kontrahencie. To już mam i nie powinno być problemów.
Do SAP chciałbym utworzyć webservice i tą drogą wczytywać dane.
W przypadku tylko tworzenia webservicu jest sporo metod i nie wiem jaką wykorzystać.
/Zakłądając że przyjąłem poprawną metodę/ - ale to będzie dla nas najprostsze bo webservice sam powinienem wyklikać...

Aha, już też chyba wiem, ze poprzez SE37 muszę stworzyć metodę, które potem jest widoczna w SOAMANAGER i tam da niej konfiguruję webservice. Tylko jest tyle grup funkcyjnych, że nie wiem, która powinna być użyta ...

dziękuję, pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem nie musisz tworzyć żadnego dodatkowego WebService do przesyłania danych o kontrahentach z zewnętrznego systemu do SAP. Dane te możesz przesyłać przy pomocy IDoc'a DEBMAS. Zewnętrzny system może przesłać IDoc DEBMAS w formie pliku płaskiego albo lepiej w formie XML. IDoc w formie XML SAP może odebrać przy pomocy serwisu IDoc_XML. Ten serwis należy aktywować w transakcji SICF:
idoc_xml.png
idoc_xml.png (34.26 KiB) Przejrzano 823 razy

Zobacz też noty:
1487606 - IDoc inbound processing via HTTP/SOAP
701597 - Documentation for the CL_HTTP_IDOC_XML_REQUEST class
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: mikas »

Dzięki, właśnie też do tego dotarłem. Tylko nie wiem, jak dokładnie to zrobić. Przecież każdy IDoc ma swoją strukturę i segmenty. Inny jest np WPUBON, WPUUMS. DEBMAS też jest inny ... Wystarczy tylko to aktywować i jak wrzucę XML to jak system "rozpozna", że wrzucam DEBMAS ?

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: dominik.tylczynski »

Istotnie każdy IDoc ma inną strukturę. Jednak każdy IDoc ma swój rekord kontrolny, a w nim jest opisany rodzaj komunikatu ALE i typ IDoc'a. To wystarczy systemowi SAP, aby poprawnie rozpoznać komunikat ALE/IDoc, odbiorcę komunikatu i dzięki temu poprawnie przetworzyć komunikat.
Wszystkie IDoc'i mogą wchodzić do SAP tym samym kanałem komunikacji.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: mikas »

OK, mam poprzez SICF aktywowaną usługę idoc_xml. Ale nie mogę nigdzie znaleźć adresu / url na jaki mam wysłać XML ?
Gdzie to mogę sprawdzić ? Czy to jest po prostu ten adres jaki widzę w SMICM - monitorze usług ?

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: dominik.tylczynski »

Adres i port taki jak w SMICM
Ścieżka do serwisu taka jak w SICF, tj. sap/bc/idoc_xml
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: mikas »

Już sprawdziłem, że ścieżkę mogę zweryfikować klikając prawym klawiszem na usłudze idoc_xml i wybrać Test Service.
Otwiera sie wtedy strona z naszym serwisem. U mnie jest http://[adres serwera]:8000/sap/bc/idoc_xml?sap-client=100
Rozumiem, ze teraz muszę wrzucić odpowiednio sformatowany XML na ten adres i powinien mi się pojawić IDoc ? Powinien być widoczny np w WE05 ?

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dane kontrahentów z SAP do systemu zewnętrznego

Post autor: dominik.tylczynski »

W rzeczy samej - tak powinno być
ODPOWIEDZ