Sprawdzenie masowe spojności ocechowania

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
eryk.lenga
Posty: 29
Rejestracja: pn wrz 12, 2016 8:57 am
Been thanked: 2 times

Sprawdzenie masowe spojności ocechowania

Post autor: eryk.lenga »

Witam,
1.Czy mamy jakąś transakcję bądź sposób ,żeby sprawdzić czy jest spójność w ocechowaniu pomiędzy zakładkami dane podstawowe 2 a klasyfikacja rodzaj klasy 023 ? Wiem że można wyciągnąć w Cl30 N ocechowanie ale to działa osobno dla każdej klasy .

2.Czy można tak skonfigurować system ,że jeśli nie będzie spójności pomiędzy zakładkami nie będzie można zapisać kodu dopóki się nie poprawi ocechowania ,żeby wystąpiła spójność ?

Miałem przypadek ze nowy kolega niepoprawnie ocechował kod a dokładniej ocechowanie kod z klasa RAMA ( dane podstawowe 2 przypisał poprawnego KMATA )natomiast w zakładce klasyfikacja w polu przypisania klasy zamiast RAMA wpisał inna klasę KOŁO po czym zapisał .

W nocy był puszczony CIF do APO o rano okazało się ze firma stoi 3 godziny ,żeby ponownie przeCIFOWAC dane .Czy ten kod mógł to spowodować ?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Sprawdzenie masowe spojności ocechowania

Post autor: dominik.tylczynski »

Przyznam, że nie do końca rozumiem zagadnienie.
Klasa 023 to klasyfikacja partii. Natomiast z dalszej części posta wnioskuję, że chodzi o klasyfikację materiałów konfigurowalnych. Klasę typu 023 przypisuje się co prawda w danych podstawowych materiału. Natomiast nie nadaje się tutaj wartości cech. Wartości cech są przypisywane dopiero w danych podstawowych partii.

Druga kwestia to zgodność danych w klasyfikacji (obojętnie już czy klasyfikacji materiału czy partii) z danymi podstawowymi. Moim zdaniem błędem jest utrzymywanie tych danych w dwóch miejscach - raz w danych podstawowych, drugi raz w klasyfikacji.
Jeśli jakieś pole z danych podstawowych musi być dostępne jako wartość cechy to ta cecha powinna być cechą referencyjną tj. odnosić się do pola z danych podstawowych, a wartość cechy powinna być ustalana automatycznie; użytkownik nie powinien mieć możliwości zmiany wartości cechy. Przykładem jest tutaj data ważności z danych podstawowych partii i standardowa cecha dostarczana przez SAP tj. LOBM_VFDAT:
2018-11-29_16h52_57.png
2018-11-29_16h52_57.png (24.9 KiB) Przejrzano 2061 razy
Jeśli wartości cechy nie można wprost odczytać z danych podstawowych, albo potrzebne są dodatkowe operacje na danych można zawsze wykorzystać zależności funkcyjne do oprogramowania automatycznego wyliczania wartości cech.
eryk.lenga
Posty: 29
Rejestracja: pn wrz 12, 2016 8:57 am
Been thanked: 2 times

Re: Sprawdzenie masowe spojności ocechowania

Post autor: eryk.lenga »

Dzień Dobry
W dodałem prnt screena jak to wygląda .Osoba która zakłada kod musi ocechować tak jak pisałem najpierw dane podstawowe 2 gdzie przypisuje ( materiał konfigurowalny ) później go ocechowuje i robi to samo ( ocechowuje- kopiuje ręcznie i przekleja ) w Klasyfikacji 023 dla Partii.
Ostatnio zmieniony czw gru 13, 2018 8:14 am przez eryk.lenga, łącznie zmieniany 1 raz.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Sprawdzenie masowe spojności ocechowania

Post autor: dominik.tylczynski »

Tak jak pisałem wcześniej moim zdaniem wpisywanie wartości klasyfikacji partii podczas opracowywania danych podstawowych materiału nie powinno mieć miejsca. Klasę typu 023 czy 022 (w zależności od poziomu poziomu zarządzania partiami) przypisuje się w danych podstawowych materiału. Dzięki temu partie tego materiału są automatycznie przypisywane do tej klasy. Natomiast wartości cech nadaje się już w klasyfikacji partii, a nie materiału - to partię chcemy opisać wartościami cech, a nie materiał :!:

Owszem można przypisać wartości cech klasy dla partii w danych podstawowych materiału. Robi się to po to, aby ograniczyć dopuszczalne wartości cech podczas klasyfikowania partii - więcej SAP Help: Assigning Target Values to a Material - Example

Z Twojego zrzutu ekranu widać, że powyższe nie ma miejsca, a te same wartości cech są wpisywane najpierw w wariancie wyceny materiału konfigurowalnego, a potem te same wartości są kopiowane do klasy typu 023. Przyznam, że nie wiem po co jest to robione. Przypuszczam, że te wartości są potem potrzebne w klasyfikacji partii w innych procesach. Moim zdaniem to przenoszenie wartości cech może zostać zautomatyzowane, przynajmniej na 2 sposoby:
  1. Poprzez wykorzystanie zależności funkcyjnych przypisanych do cech w klasie typu 023. Te zależności mogą kopiować wartości cech z wariantu wyceny do klasy 023
  2. Poprzez wykorzystanie automatycznej klasyfikacji partii podczas jej tworzenia. Tutaj można wykorzystać rozszerzenie EXIT_SAPLV01Z_014 (tworzenie partii w transakcji MSC1N) i/lub EXIT_SAPMM07M_004 (tworzenie partii podczas przyjęcia). Wtedy nie będzie trzeba przypisywać wartości cech klasy 023 w danych podstawowych materiału, a każda nowa partia zostanie automatycznie sklasyfikowana wartościami przypisanymi w wariancie wyceny materiału konfigurowalnego
Tak to moim zdaniem powinno być zrobione, żeby uniknąć podwójnego wprowadzania tych samych danych klasyfikacji.

Jeśli koniecznie chcesz wprowadzić kontrolę wartości cechy klasy 023 podczas opracowania danych podstawowych materiału, można spróbować wykorzystać jedno z rozszerzeń CLFM* - przyznam, że nie korzystałem z tych rozszerzeń, ale dokumentacja wygląda obiecująco.

W jednym i drugim przypadku implementacja rozwiązania wymaga nieco pracy i na pewno dostępu do systemu. Trudno mi będzie opisać ją na sucho, na Forum SAP.
eryk.lenga
Posty: 29
Rejestracja: pn wrz 12, 2016 8:57 am
Been thanked: 2 times

Re: Sprawdzenie masowe spojności ocechowania

Post autor: eryk.lenga »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź - zastosuje się się do pełnej automatyzacji .Jeszcze raz dziękuje
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Sprawdzenie masowe spojności ocechowania

Post autor: dominik.tylczynski »

Daj proszę znać o wynikach. Bardzo jestem ich ciekaw.
ODPOWIEDZ