Konsygnacja - wysyłka towaru

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
an.ro
Posty: 61
Rejestracja: śr lip 27, 2011 1:02 pm
Has thanked: 16 times

Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: an.ro »

Witam,
Czy mogłabym prosić o przybliżenie procesu wysyłki towaru do odbiorcy na skład konsygnacyjny.
Jest to u nas zupełnie nowy temat i NIKT nie miał styczności z tym procesem w SAP.
Jaka jest kolejność "zdarzeń" ; zamówienie,wysyłka,przesunięcie na skład konsygnacyjny.
Na obecną chwilę nie muszę jeszcze wiedzieć jak wygląda obsługa zwrotów, tylko sama wysyłka. :roll:
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: mgabryel »

Poniższa prezentacja przybliży proces konsygnacji klienta.
http://www.slideshare.net/Algaskhanpet/ ... nt-process

Przed wdrożeniem trzeba sprawdzić to rozwiązanie prawnie i odpowiednio się dostosować do polskich przepisów w tym temacie ;-)
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: mikas »

Dopisze się w tym temacie, bo są plany podejścia do konsygnacji u nas i mam parę pytań co do ogółu procesu:
- czy materiały teraz które mamy, możemy wykorzystywać w procesie konsygnacji, czy muszę tworzyć nowe indeksy ? Czyli czy jest gdzieś znacznik, że danym materiał będzie konsygnacyjny ? Mam klasę wyceny używaną 3100, widzę w systemie klasę 3101 (towar handlowy konsygnacyjny). Czy to tylko taka zmiana ?
- musze mieć dostawcę konsygnacyjnego, czy moge wykorzystać jakiegoś obecnego, czy założyć także od nowa ? Czy też jest tylko gdzieś inne przypisane, że dany dostawca jest "konsygnacyjny" ?
- tworzę inforekord w ME11, tam przypisuję do danego dostawcy materiał ?

Dalej mniej więcej wiem, czyli tworzenie przyjęcia na magazyn konsygnacyjny, czy zwrotu (typy KB, KR, itp)

Ale ten "początek" nie jest dla mnie zrozumiały ...

Dzięki z góry, pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8328
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: dominik.tylczynski »

mikas pisze: czw sty 31, 2019 3:51 pm Dopisze się w tym temacie, bo są plany podejścia do konsygnacji u nas i mam parę pytań co do ogółu procesu:
Przede wszystkim zwróć proszę uwagę, że dopisałem się co prawda do wątku dot. konsygnacji, ale oryginalnie ten wątek dotyczył konsygnacji klienta, tj. naszego zapasu zarządzanego po stronie klienta. Natomiast Twoje pytanie dotyczy konsygnacji dostawcy, tj. zapasu, którego właścicielem jest dostawca, ale dostępnego w naszym składzie.

Nie zawsze warto się dopisywać do istniejących wątków. Lepiej otwierać nowe. Wtedy dyskusja jest bardziej przejrzysta.
dominik.tylczynski
Posty: 8328
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: dominik.tylczynski »

mikas pisze: czw sty 31, 2019 3:51 pm - czy materiały teraz które mamy, możemy wykorzystywać w procesie konsygnacji, czy muszę tworzyć nowe indeksy ? Czyli czy jest gdzieś znacznik, że danym materiał będzie konsygnacyjny ? Mam klasę wyceny używaną 3100, widzę w systemie klasę 3101 (towar handlowy konsygnacyjny). Czy to tylko taka zmiana ?
- musze mieć dostawcę konsygnacyjnego, czy moge wykorzystać jakiegoś obecnego, czy założyć także od nowa ? Czy też jest tylko gdzieś inne przypisane, że dany dostawca jest "konsygnacyjny" ?
Zdecydowanie nie powinieneś tworzyć nowych danych podstawowych materiału czy dostawcy :!:
Zauważ, że niezależnie czy mamy standardowy proces nabycia, czy nabycie konsygnacyjne to nadal jest ten sam materiał i ten sam dostawca. Zatem ich numery powinny być takie same - numer materiału ma identyfikować jednoznacznie materiał, a numer dostawcy - dostawcę, niezależnie w jakich procesach te dane wykorzystujesz. Powielanie danych podstawowych, dla fizycznie tych samych obiektów (materiał czy dostawca) wprowadza tylko chaos i nieład w systemie.
dominik.tylczynski
Posty: 8328
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: dominik.tylczynski »

mikas pisze: czw sty 31, 2019 3:51 pm - tworzę inforekord w ME11, tam przypisuję do danego dostawcy materiał ?
Musisz utworzyć rekord informacyjny dla dostawcy i materiału. Ten rekord musi być typu "konsygnacja":
2019-02-01_08h46_59.png
2019-02-01_08h46_59.png (12.3 KiB) Przejrzano 1373 razy

Na podstawie warunków cenowych w tym rekordzie SAP ERP liczy zobowiązania konsygnacyjne w momencie zużycia zapasu konsygnacyjnego dostawcy lub przeksięgowania z zapasu konsygnacyjnego dostawcy na zapas własny. Zatem ten rekord musi istnieć.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: mikas »

Dominik - dziękuję za odpowiedź :)

Jeszcze dopytam już tutaj: czyli mam indeksy i dostawcę jakiegoś bieżącego, tworzę inforekord dla danego numeru indeksu i dostawcy. A potem w VA01 tworzę przyjęcie na magazyn konsygnacyjny, czy wydanie z tego magazynu ?
To jest właściwie cały proces, czy jest coś jeszcze ? Wiem, jakieś zwroty, ale na razie to pomijam ...

pozdrawiam, Michał

/edit/

Widzę kolejny problem, tworzymy indeksy materiałowe poprzez dedykowaną transakcję MM41. Nie MM01. Czyli we wglądach nie mam zakładek MRP*, w których mogę dodać rodzaj nabycia specjalnego - konsygnacja. Jak rozumiem, ta informacja jest potrzebna w całym procesie ... ?
dominik.tylczynski
Posty: 8328
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: dominik.tylczynski »

mikas pisze: pt lut 01, 2019 9:46 am Dominik - dziękuję za odpowiedź :)
Nie ma problemu :D

mikas pisze: pt lut 01, 2019 9:46 am Jeszcze dopytam już tutaj: czyli mam indeksy i dostawcę jakiegoś bieżącego, tworzę inforekord dla danego numeru indeksu i dostawcy. A potem w VA01 tworzę przyjęcie na magazyn konsygnacyjny, czy wydanie z tego magazynu ?
To jest właściwie cały proces, czy jest coś jeszcze ? Wiem, jakieś zwroty, ale na razie to pomijam ...
Mylisz procesy konsygnacji :!:
Konsygnację klienta obsługujesz dokumentami SAP SD, opracowywanymi m.in. w transakcji VA01.
Konsygnację dostawcy obsługujesz transakcjami MM, tj. zamówienie (ME21N/ME22N/ME23N), ruch materiałowy (MIGO)


mikas pisze: pt lut 01, 2019 9:46 am /edit/

Widzę kolejny problem, tworzymy indeksy materiałowe poprzez dedykowaną transakcję MM41. Nie MM01. Czyli we wglądach nie mam zakładek MRP*, w których mogę dodać rodzaj nabycia specjalnego - konsygnacja. Jak rozumiem, ta informacja jest potrzebna w całym procesie ... ?
Nie jest to wymagana informacja w procesie. Możesz całość konsygnacji obsługiwać ręcznie i tworzyć zamówienia konsygnacyjne bezpośrednio w ME21N. Oczywiście dobrze jest uruchomić planowanie MRP, aby zamówienia były proponowane automatycznie.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: mikas »

Tak sobie kombinuję i widzę, że w typowym procesie konsygnacji dostawcy, powinienem utworzyć najpierw inforekord a potem zamówienie konsygnacyjne w ME21N. Ale nie mogę tego zrobić, bo mam konflikt OTB. My używamy transakcji WPOHF4C - ale w niej nie widzę możliwości utworzenia zamówienia konsygnacyjnego ... Czy źle patrzę ?

Jakiś jest sposób na rozwiązanie tego ?

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8328
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: dominik.tylczynski »

Zgodnie z notą 1978440 - Item category of seasonal PO has only Standard and Consignment transakcją WPOHF4C powinieneś móc utworzyć zamówienie konsygnacyjne.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: mikas »

Czy w typie tworzonego zamówienia powinienem mieć do wyboru jakieś konkretnie zdefiniowane dla konsygnacji, czy wykorzystuję standardowy typ ? Bo mam np. NB - zamówienie standardowe kraj, ale nigdzie nie widzę miejsca żeby zaznaczyć to jako konsygnację ... :oops:

pozdrawiam, Michał
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: mikas »

Sam sobie odpowiem ;) Trzeba dodać w widoku pozycji, typ pozycji dla indeksu - konsygnacja.

Ale dalej: utworzyłem wcześniej inforekord, dla danego indeksu, a mam komunikaty o "Materiał xxxxxx nie jest przewidziany dla nabycia konsygnacyjnego" i że "Konsygnacyjny rekord inf. 3003040 xxxxx yyyy nie istnieje".
To mi się jakoś kłóci z tym, że nie powinienem tworzyć innego indeksu materiałowego dla towaru konsygnowanego, a mam komunikat o tym, ze to nie jest taki indeks ... Nie kumam :roll:

Pomożecie .. ? :oops:

pozdrawiam, Michał
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: mgabryel »

W danych podstawowych materiału MRP2 trzeba podać Nabycie specjalne = 10 Konsygnacja.
Sprawdź, czy w konfiguracji OMEV inforekord konsygnacji jest aktywowany.
Konta w OBYC - operacje KON (Zobowiązania konsygnacyjne), AKO (Koszty/Przychody ze zużycia mat.konsygn.) i GBB - VBR (Księg. przeciwst. do księg. zapas.).

Transakcje do procesu: MB54 - Zapasy konsygnacyjne, MRKO - rozliczenie zobowiązań dla pobrań z zapasu konsyg.
dominik.tylczynski
Posty: 8328
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Konsygnacja - wysyłka towaru

Post autor: dominik.tylczynski »

mikas pisze: czw lut 07, 2019 2:13 pm Sam sobie odpowiem ;) Trzeba dodać w widoku pozycji, typ pozycji dla indeksu - konsygnacja.

Ale dalej: utworzyłem wcześniej inforekord, dla danego indeksu, a mam komunikaty o "Materiał xxxxxx nie jest przewidziany dla nabycia konsygnacyjnego" i że "Konsygnacyjny rekord inf. 3003040 xxxxx yyyy nie istnieje".
To mi się jakoś kłóci z tym, że nie powinienem tworzyć innego indeksu materiałowego dla towaru konsygnowanego, a mam komunikat o tym, ze to nie jest taki indeks ... Nie kumam :roll:

Pomożecie .. ? :oops:

pozdrawiam, Michał
Musisz po prostu utworzyć dla dostawcy 3003040 i indeksu xxxxx w zakładzie yyyy nowy rekord informacyjny, typu "konsygnacja".
Nie musisz i nie powinieneś tworzyć nowego indeksu :!:
ODPOWIEDZ