Kariera w konsultingu - przyszłość

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
Junior FI
Posty: 25
Rejestracja: ndz lip 02, 2017 12:09 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Kariera w konsultingu - przyszłość

Post autor: Junior FI »

Cześć,
pytanie do osób od dłuższego czasu związanych z konsultingiem. Zastanawiam się jak mogą wyglądać potencjalne ścieżki kariery za 5, 10 czy 15 lat, jeżeli chodzi o konsulting. Uściślając chodzi mi o to, jaką drogę wybierają konsultanci z większym doświadczeniem, czy zostają w konsultingu, czy przechodzą na freelance, czy zostają managerami po stronie klienta? Jak z Waszego doświadczenia wyglądało to w Waszym przypadku lub w przypadku znajomych z branży? Z góry dziękuję za podzielenie się doświadczeniami.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Kariera w konsultingu - przyszłość

Post autor: dominik.tylczynski »

Przede wszystkim, moim zdaniem, ścieżka rozwoju (bo nie lubię określenia "ścieżka kariery") konsultanta i managera to dwie zupełnie różne sprawy. Ścieżka konsultanta to ścieżka specjalisty, ścieżka managera zaś to ścieżka zarządcza. Innymi słowy:
  • Konsultant to ktoś kto potrafi zrobić i nauczyć innych jak robić, bo praca konsultanta to w dużej mierze praca z ludźmi.
  • Manager zaś to ktoś kto potrafi sprawić, żeby zrobili inni.
Podobno we współczesnych przedsiębiorstwach potrzebni są jedni i drudzy tj. specjaliści i zarządzający - mam tutaj jednak sporo wątpliwości...

Niezależnie gdzie będziesz pracował, w firmie wdrożeniowej, jako freelancer, czy po stronie klienta, charakter pracy pozostanie w gruncie rzeczy taki sam. Będziesz starał się zrozumieć potrzeby firmy i użytkowników systemu, znaleźć najlepsze dla nich rozwiązania w standardzie SAP, przekonać do nich i nauczyć jak je efektywnie stosować.
marcif
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 21, 2019 11:28 am
Been thanked: 1 time

Re: Kariera w konsultingu - przyszłość

Post autor: marcif »

Cześć, żeby nie tworzyć kolejnego wątku podpinam się tutaj:)

Miałem dziś w pracy taką sytuacja która skłoniła mnie do małej refleksji natury egzystencjonalnej😊,
Ponieważ firma, w której pracuję postanowiła odejść po dwóch latach użytkowania od raportowania poprzez SAP HANA na rzecz MS SQL,
Poproszono mnie o przygotowanie szkolenia dla trzech „analityków” jakie mamy możliwości jeśli chodzi o raportowanie w obecnej sytuacji, ponieważ może i SQL zaimplementowano ale jeśli chodzi o szkolenia to podobno były w oddziale w US i Indiach ale w PL to wiadomo: białe niedźwiedzie, bryczki i te sprawy, generalnie w odpowiednim czasie coś zorganizujemy😊.

Zacząłem szukać co mogłoby się przydać a tu niestety, całkiem często pojawiał się komunikat „You are not authorized to use transaction…” lub „…does not exist” a jak już się okazywało, że znalazłem coś fajnego, podczas szkolenia okazywało się że oni nie mają autoryzacji
Jedyne co nam pozostało to budowanie raportów w oparciu o surowe tablice SAP, excel i tabele przestawne😝 (programowanie ABAP nie wchodzi w grę, w Europie może trzy czy cztery osoby mają możliwość pisania raportów, wszystko ma powstawać w Indiach z którymi kontakt jest średni),
Pracuję w dziale obsługi klienta pewnej korporacji od ponad 11 lat, od jakiś 5 jestem key user’em, odpowiedzialnym w sumie za kilka rynków, jednak tak naprawdę od czasów studiów robię właściwie to samo(jest to moja pierwsza praca i od początku pracuję w module SD, ale oczywiście miałem epizody z BEX’em, HANA, CRM),

Pytanie moje jest takie, czy użytkownik taki jak ja może zostać konsultantem? ewentualnie co można jeszcze robić?
W Poznaniu(przeprowadzką do W-wy nie wchodzi w grę), niestety z tego co wiem nie ma zbyt dużo pracy dla użytkowników SAP SD w obsłudze klienta-większość dużych firm ma mimo wszystko centrale w stolicy(raczej poszukiwani są konsultanci),

P.S.
Sorry za ten esej ale praca w obsłudze klienta sprawie, że człowiek staje się wylewny 😊
Pozdr
F.M.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Kariera w konsultingu - przyszłość

Post autor: PawelW »

Co do pierwszej części Twojego posta, to problemy typu autoryzacje, czy kto ma coś przygotować to kwestia organizacyjna. Takie problemy się pojawiają i to jest kwestia firmy w której pracujesz, jak one zostaną rozwiązane, lub nie rozwiązane :)

Co do pytania o to czy możesz zostać konsultantem. A czemu nie? Masz doświadczenie jako key user to na pewno będzie Ci łatwiej niż jakiemuś świerzakowi zaraz po studiach. Wiesz mniej więcej jakie są potrzeby użytkowników i możesz to wykorzystać podczas wdrożenia. Osobiście nie wiem jak wygląda sprawa w Poznaniu, ale z mojego doświadczenia jako konsultant, generalnie dużo się jeździ. A przynajmniej jeśli chciałbyś pracować w firmie konsultingowej. Wtedy jeździsz od projektu do projektu. Inna opcja to konsultant w firmie, która SAPa już ma. Wtedy jesteś na miejscu.
SapCRMConsultant
Posty: 19
Rejestracja: pn paź 22, 2018 11:44 am
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Kariera w konsultingu - przyszłość

Post autor: SapCRMConsultant »

Z takim doświadczeniem masz zapewniony dobry start jako Konsultant. Można by nawet dodać, że Konsultanta nie tylko z obszaru SD :).
Nie znam rynku w Poznaniu, ale na pewno znajdziesz miejsce dla siebie.
ODPOWIEDZ