Elektroniczne faktury ustrukturyzowane

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Elektroniczne faktury ustrukturyzowane

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
26 listopada 2018 roku wejdą w życie przepisy zobowiązujące zamawiających (w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych) do odbioru i przetwarzania faktur elektronicznych.
Do tego czasu jednostki sektora finansów publicznych powinny dostosować się do zmian w zakresie fakturowania.
Nowe regulacje prawne obejmą także przedsiębiorców. Od 1 listopada 2020 roku wykonawcy zamówień publicznych będą mieć obowiązek wystawienia faktur elektronicznych.
Planowane zmiany, dotyczyć będą także firm – dostawców rozwiązań informatycznych. Będą one oferować swoje usługi instytucjom publicznym, które będą dostosowywać systemy informatyczne do procesu odbioru elektronicznych faktur ustrukturyzowanych.

Może macie jakieś informacje czy SAP opublikuje jakieś rozwiązanie wspierające proces?
Czy Wy rozpoczęliście przygotowania (prace projektowe) do obsługi ww. procesu i możecie podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
Rafał Kisiel
gorg6
Posty: 60
Rejestracja: czw sty 22, 2015 3:00 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 24 times

Re: Elektroniczne faktury ustrukturyzowane

Post autor: gorg6 »

Nie wiem jak w przypadku Polski będzie. Podobne wymaganie ma zostać wprowadzone we Włoszech w przyszłym roku. Z tego co wiem SAP ma przygotować rozwiązanie i traktuje to jako wymaganie prawne.
LUKASS
Posty: 10
Rejestracja: pt maja 18, 2018 11:59 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Elektroniczne faktury ustrukturyzowane

Post autor: LUKASS »

Tak się zastanawiam czy coś mi umknęło ale wg rządowej strony

,,Z dniem 18 kwietnia 2019 roku (1) zamawiający (w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych) będą zobowiązani do odbioru i przetwarzania faktur w formie elektronicznej.''


https://efaktura.gov.pl/strona-glowna#
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Elektroniczne faktury ustrukturyzowane

Post autor: RKISIEL »

LUKASS pisze: czw lis 29, 2018 10:38 am Tak się zastanawiam czy coś mi umknęło ale wg rządowej strony

,,Z dniem 18 kwietnia 2019 roku (1) zamawiający (w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych) będą zobowiązani do odbioru i przetwarzania faktur w formie elektronicznej.''


https://efaktura.gov.pl/strona-glowna#
Trochę umknęło.
Od 01.01.2020 odbiorca MUSI odbierać a dostawca od 01.10.2020 MUSI wysyłać - taki lekki melanż :o
Rafał Kisiel
pietaszek
Posty: 22
Rejestracja: pt gru 09, 2016 12:04 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Elektroniczne faktury ustrukturyzowane

Post autor: pietaszek »

W moim odczuciu trochę szkoda, że to zostało odsunięte w czasie. Opóźnia to wdrożenie w brak papieru, a tym samym pozwala się lobbować te systemy, które są naprawdę słabo wspierane. Szczególnie te super autorskie, taka zmiana to czasem naprawdę problem w przestawieniu sposobu dzialania. Zastanawia mnie tylko logiczny ciąg zdarzeń, Rafał napisał, że systemy muszą być gotowa na odbiór od stycznia 2020, ale czego? Skoro wysyłka ruszy w listopadzie...
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Elektroniczne faktury ustrukturyzowane

Post autor: RKISIEL »

pietaszek pisze: sob lut 16, 2019 1:21 pm W moim odczuciu trochę szkoda, że to zostało odsunięte w czasie. Opóźnia to wdrożenie w brak papieru, a tym samym pozwala się lobbować te systemy, które są naprawdę słabo wspierane. Szczególnie te super autorskie, taka zmiana to czasem naprawdę problem w przestawieniu sposobu dzialania. Zastanawia mnie tylko logiczny ciąg zdarzeń, Rafał napisał, że systemy muszą być gotowa na odbiór od stycznia 2020, ale czego? Skoro wysyłka ruszy w listopadzie...
Muszą być gotowi.
Ustawa nakazuje przyjęcie bez obowiązku wysyłania - normalnie czeski film...
Rafał Kisiel
pietaszek
Posty: 22
Rejestracja: pt gru 09, 2016 12:04 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Elektroniczne faktury ustrukturyzowane

Post autor: pietaszek »

Serwus,
podniosę temat. czas nagli a wdrożenie musi być gotowe.
otrzymałem on SAP Polska materiały, że są gotowi na rozwiązanie poprzez SCP <-> Peppol. Jak wy sobie poradziliście z tematem?



Aktualizacja...
SAP dopiero przymierza się do takiego stanu.
Na teraz nie posiadają gotowego rozwiazania
ODPOWIEDZ