Split payment - nota kredytowa przy płatności automatycznej każdej faktury osobno

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
Junior FI
Posty: 25
Rejestracja: ndz lip 02, 2017 12:09 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Split payment - nota kredytowa przy płatności automatycznej każdej faktury osobno

Post autor: Junior FI »

Cześć,
mam pytanie jakie podejście zastosowaliście dla płatności split payment w przypadku not kredytowych, przy płaceniu każdego itemu osobno? Tj. wcześniej płaciliśmy itemy zgrupowane per vendor i noty kredytowe były odejmowane od kwoty płaconej do vendora, natomiast teraz musimy zastosować osobną płatność per item (wiem, że MF pozwoliło na płatności grupowe, ale są pewne ograniczenia i nie możemy z tego skorzystać) i zastanawiamy się jak do tego podejść, żeby wyeliminować manualną interwencję podczas księgowania.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Split payment - nota kredytowa przy płatności automatycznej każdej faktury osobno

Post autor: RKISIEL »

Junior FI pisze: wt lip 16, 2019 5:14 pm Cześć,
mam pytanie jakie podejście zastosowaliście dla płatności split payment w przypadku not kredytowych, przy płaceniu każdego itemu osobno? Tj. wcześniej płaciliśmy itemy zgrupowane per vendor i noty kredytowe były odejmowane od kwoty płaconej do vendora, natomiast teraz musimy zastosować osobną płatność per item (wiem, że MF pozwoliło na płatności grupowe, ale są pewne ograniczenia i nie możemy z tego skorzystać) i zastanawiamy się jak do tego podejść, żeby wyeliminować manualną interwencję podczas księgowania.
Cześć.
Mówię po polsku więc w tym języku odpowiem.
Gdzie jest problem? Ustawa jest napisana po polsku więc jaki jest problem w jej przeczytaniu?
Z ustawy i jej interpretacji wynika wiele. Czy mam przesłać właściwe ustawy i i wskazówki do realizacji? Poproszę o adres do wysłania.
RaV
Rafał Kisiel
Aszkolda
Posty: 5
Rejestracja: czw sty 22, 2015 8:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Split payment - nota kredytowa przy płatności automatycznej każdej faktury osobno

Post autor: Aszkolda »

Z prawnego punktu to trzeba placic osobno w pliku. Zakładam tu że albo na tych dokumentach jest wskazany Payment Split albo wynika to z ustawy (klasyfikacja materiałów, kwota faktury itd )

Wiec dla korekt nie ma dobrego wyjścia :
- pisac maile do dostawcy ze ma sam nam zrobić przelew
- robic reczne clearowanie przed wykonaniem F110 - może skarbówka się nie będzie robić problemu (ryzykowne)
- w niektórych sytuacjach wystawia sie fakture sprzedażową (po stronie AR) o ile nie mamy do czynienia z oficjalną fakturą korygującą od dostawcy

Pozdrawiam
Andrzej
tabee
Posty: 77
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:30 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: Split payment - nota kredytowa przy płatności automatycznej każdej faktury osobno

Post autor: tabee »

Polecam: https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... yment.html

Po SAP'owemu byłoby tak:
1. Rozliczamy fakturę i korektę jako "Płatności częściowe" -> w programie płatności uzyskamy kwotę brutto do zapłaty jako różnica między fakturą a korektą
2. W fakturze w polu KIDNO musielibyśmy wpisać kwotę VAT wynikającą z różnicy między kwotą VAT z faktury a kwotą VAT z korekty. (oczywiście kwota VAT w KIDNO powinna być poprzedzona znakiem $).
ODPOWIEDZ