Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
sylwia123
Posty: 296
Rejestracja: czw mar 22, 2018 8:39 am
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

Post autor: sylwia123 »

Witam,
Chciałam się dowiedzieć czy mogę w siatce aktywów dany rodzaj operacji Y1- amortyzacja rodz. Y1 wykazać w np kolumnie 10 linia 4 a drugi rodzaj amortyzacji Y2 wykazać w kolumnie obok 11 wiersz 4 ?
Nie widzę w siatce bezpośredniego odwołania do rodzajów operacji.
Może powinnam ustawić coś bezpośrednio na rodzaju operacji a nie w siatce?

Skonfigurowaliśmy sobie wewnętrznie podobny rodzaj op. Y2 który jest kopią Y1 ale chcemy je rozdzielić w siatce na różne pola, ale tutaj niestety brak mamy pomysłów jak to osiągnąć. Ktoś wspomoże?

Siatka: OA79.
Rodz. op. OA78.
Dziadek
Posty: 130
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

Post autor: Dziadek »

W OA79 do poszczególnych pozycji siatki nie przypisujesz konkretnych "rodzajów operacji" tylko tzw. "grupy siatek", a te możesz dowlnie definiować w OAV9, a następnie przypisujesz je właśnie do konkretnego rodzaju operacji.
sylwia123
Posty: 296
Rejestracja: czw mar 22, 2018 8:39 am
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

Post autor: sylwia123 »

Witam Dziadku.
Właśnie tego elementu mi brakuje " "grupy siatek" (...) a następnie przypisujesz je właśnie do konkretnego rodzaju operacji".
W moim rodzaju operacji w AO78 chciałabym przypisać grupę siatki z OAV9 ale nie widzę tego pola z przypisaniem... gdzie to mogę znaleźć? Utworzyłam grupę poprzez kopiowanie i zapewne gdzieś się to ustawienie przypisało ale nie mogę go znaleźć. Może nie w tej transakcji tylko jakiejś innej jest to ustawienie?
Dziadek
Posty: 130
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

Post autor: Dziadek »

SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM
sylwia123
Posty: 296
Rejestracja: czw mar 22, 2018 8:39 am
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

Post autor: sylwia123 »

Dziękuje za odpowiedź. :) w Y1 o dziwo to pole jest puste, dlatego w mojej nowej operacji Y2 też jest puste dlatego to przeoczyłam.
Ustawiłam w obu.
Jeszcze mam pytanie ostatnie - jak je rozdzielić na kolumny tzn obecnie obie są w kolumnie 10 Amortyz. roku.
A chciałabym aby Y1 tam została a Y2 była obok w UM odpisAkt.
Załączniki
siatka.PNG
siatka.PNG (22.68 KiB) Przejrzano 3451 razy
Dziadek
Posty: 130
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

Post autor: Dziadek »

W "szczegółach" danej kolumny zanaczasz "X" lub "." przy danej grupie siatek.
sylwia123
Posty: 296
Rejestracja: czw mar 22, 2018 8:39 am
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

Post autor: sylwia123 »

Aha i wszystko stało się jasne :D
Dziadek
Posty: 130
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

Post autor: Dziadek »

Osobiście uważam, że to najlepsze konfigurowale narzędzie do raportowania w AA. Troche męczące w układaniu, ale przy odpowiednim przypisaniu grup siatek do rodzajów operacji można w nim naprawdę cuda robić. Trzeba tylko dokładnie porównać wyniki z innymi raportami standardowymi dla poszczególnych kolumn, jeśli oczywiście to możliwe.
sylwia123
Posty: 296
Rejestracja: czw mar 22, 2018 8:39 am
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

Post autor: sylwia123 »

Ja muszę jeszcze popracować z tym narzędziem bo jeszcze nie jestem w tym ekspertem. Coś mi się udaje zrobić ale też nie bardzo wiem do czego służą kolejne kolumny przy danej grupie siatek a pod F1 nie pisze jakoś szczegółowo ;)
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (11.07 KiB) Przejrzano 3439 razy
Dziadek
Posty: 130
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

Post autor: Dziadek »

SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM

Tak w bardzo dużym uproszczeniu to typy operacji zaksięgowanych na składnikach:
1 - operacje na wartości brutto
2 - operacje na umorzeniu
3 - operacje na przeszacowaniu
4 - operacje na dotacjach inwestycyjnych
(numerki kolumn dodałem do rysunku)

A tak naprawdę interesują Cię tylko punkty 1 i 2.
Dodatkowo w wierszach są systemowe grupy siatek YA-YZ

Przykłady:
Suma przychodów brutto za dany okres - wpisujesz "X" w kolumnie 1 dla wszystkich grup siatki przypisanych do rodzajów operacji przychodowych
Suma transferów netto za dany okres - wpisujesz "X" w kolumnach 1 i 2 dla wszystkich grup siatki przypisanych do rodzajów operacji transferu
BO samego umorzenia - wpisujesz "X" w klumnach 2 dla grupy siatek YA
sylwia123
Posty: 296
Rejestracja: czw mar 22, 2018 8:39 am
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

Post autor: sylwia123 »

Oki wszystko staje się bardziej jasne, nawet już prawie poprawki które naniosłam działają zgodnie z założeniem.
Jest tylko jeden szkopuł ;)
Dla Y1 pozostawiłam jednak to pole "Gr. siatek akt. trw" puste (jak było poprzednio) i tutaj dobrze się pojawia w siatce w kolumnie "Amortyz. roku".
Natomiast dla Y2 utworzyłam nową "Gr. siatek akt. trw" nr Z7. i przypisałam ją do Y2 a następnie wklikałam się w "UM Odpis Akt" i zaznaczyłam X w tej grupie Z7 w kolumnie "Op" (tylko ta była aktywna).

Wynik: dla Y1 jest ok jest w "Amortyz. roku". Natomiast Y2 pojawiła się w "UM Odpis Akt" zgodnie z moją nowa grupą Z7 ale również jest w "Amortyz. roku" drugi raz i nie wiem co ja tam trzyma skoro zmieniłam tą grupę siatek dla niej :/

Jak to rozwikłamy to będzie pełnia szczęscia :)
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (118.73 KiB) Przejrzano 3429 razy
Dziadek
Posty: 130
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

Post autor: Dziadek »

Generalnie oprócz "Rodzajów operacji" są jeszcze "Grupy rodzajów operacji". Tam są dodatkowe parametry dla wszystkich rodzajów operacji w ramach danej grupy. Są też parametry, które wpływają na możliwości konfiguracyjne w OA79. Polecam notę 147035, bo to trochę skomplikowane.
W Twojej grupie siatki "Z7" tylko kolumna "Op" była aktywna, ponieważ rodzaj operacji Y2 należy do grupy operacji 65, a tam pole TABWG-XANTEI nie jest wypełnione.

Jeśli dobrze to rozumiem, to chcesz rozbić w siatce amortyzację nieplanową na różne rodzaje? To tak się chyba nie uda, tzn. tylko grupa siatki "YY" służy do pokazywania zaksięgowanej amortyzacji całościowo. Ale może jeszcze ktoś mądrzejszy się wypowie.
sylwia123
Posty: 296
Rejestracja: czw mar 22, 2018 8:39 am
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Pyt. AA - siatka aktywów vs. rodzaj operacji

Post autor: sylwia123 »

Dziadku dziękuję za wszelkie informacje i porady, zagłębie się w literaturze noty i tych ustawień. Może coś wymyślę, faktycznie trochę to skomplikowane bardziej niż myślałam :)

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ