Indeks materialowy - zrzut

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
jkazan
Posty: 2
Rejestracja: wt lis 05, 2019 7:45 am

Indeks materialowy - zrzut

Post autor: jkazan »

Witam,
potrzebuje zrobić zrzut indeksów /numer materiału + opis materiału/ z przypisanym magazyen i grupa zakupowa dla danego plantu.
Z jakiej transakcji korzystac?

Na chwile obecna robie:
MM60 - indeks - opis indeksu - grupa zakupowa - plik 1
tablica MARC - indeks - magazyn - plik 2

Nastepnie lacze dwa pliki przez wyszukaj pionowo.
To mi sie czesto rozjezdza poniewaz poniewaz MARC zwraca mi mniej indeksow niz wklejam z MM60.

Pozdrawiam
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Indeks materialowy - zrzut

Post autor: dominik.tylczynski »

W tablicy MARC są rekordy danych podstawowych na poziomie zakładu. Jeśli z MARC wybierasz rekordy dla określonego zakładu, a z MM60 wszystkie tj. bez ograniczenia wg zakładu to z MM60 dostaniesz więcej rekordów niż z MARC. Różnica to indeksy, które nie mają danych na poziomie wskazanego przez Ciebie zakładu (tablica MARC).

W MM60 możesz w kryteriach selekcji podać zakład. Podaj po prostu ten sam zakład, który podajesz przy selekcji z MARC.

Zamiast kombinować ze zrzutami z MM60 oraz z tablicy MARC i ręcznym klejeniem tych danych, czy nie lepiej byłoby przygotować prosty raport lub zapytanie w SQVI czy SAP Query? Wystarczyłoby wyciągnąć dane w zasadzie z dwóch tablic MAKT (opis materiału), MARC (grupa zaopatrzeniowa, przypisany skład).
jkazan
Posty: 2
Rejestracja: wt lis 05, 2019 7:45 am

Re: Indeks materialowy - zrzut

Post autor: jkazan »

Nie mam dostepu do SQVI dlatego pytałem o inny raport.

Pozdrawiam
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Indeks materialowy - zrzut

Post autor: dominik.tylczynski »

W standardowej funkcjonalności raczej nie znajdziesz wprost raportu danych podstawowych materiału, który odpowiadałby Twoim potrzebom.
Musiałbyś mieć dostęp do któregoś z narzędzi do budowania raportów np. SAP Query lub SAP Quick View, aby przygotować odpowiednie zestawienie. Jeśli nie masz dostępu to pozostaje Ci albo poprosić o taki dostęp, albo zwrócić się do IT o przygotowanie raportu, albo tak jak dotąd kleić dane w Excelu.

Jeśli pozostaniesz przy transakcji MM60 spróbuj podawać zakład w kryteriach selekcji. To powinno rozwiązać Twój problem z większą ilością rekordów z MM60 niż z tablicy MARC.

Przy okazji pytanie - w jaki sposób ściągasz zawartość tablicy MARC?
greg_hhl
Posty: 145
Rejestracja: wt paź 10, 2017 4:26 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 86 times

Re: Indeks materialowy - zrzut

Post autor: greg_hhl »

dominik.tylczynski pisze: śr lis 06, 2019 7:57 am Przy okazji pytanie - w jaki sposób ściągasz zawartość tablicy MARC?
Też mnie to zastanowiło - nie ma dostępu do SQVI ale tabelę MARC może odczytać ...
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 315 times

Re: Indeks materialowy - zrzut

Post autor: wojtas7 »

Hehe często są takie rzeczy że ciężko by było na to wpaść co niektórzy klienci wymyślają, np. brak do SQVI czy SQ01 uprawnień, ale dorobiona zetowa transakcja do se16n z dodanym sprawdzeniem autoryzacji umożliwiające podejrzenie tabelek właśnie tylko marc czy mara. Wynika to raczej z nie perfekcyjnego procesu z obszaru danych podstawowych, na przykład brakuje tych informacji w którymś z raportów np. w trakcie workflow do zakładania artykułów w nowych zakładach i to taki kikut work around żeby użytkownicy mieli potrzebne informacje ;-)
greg_hhl
Posty: 145
Rejestracja: wt paź 10, 2017 4:26 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 86 times

Re: Indeks materialowy - zrzut

Post autor: greg_hhl »

Ja u siebie podobny problem rozwiązałem właśnie w ten sposób - oparłem na SE16N zetową transakcję do podglądania/edycji tabel, do tego są sprawdzane uprawnienia do tych tabel (odczyt/zapis). Dodałem także sprawdzanie standardowych uprawnień (typu JG, Dział Sprzedaży, rodzaj dokumentu, zakład, etc.) na odczytywanych danych (mam ponad różnych 20 Spółek). W jakimś sensie można to potraktować jak raport z możliwością edycji. Jednak stosuję to wyłącznie do tabel zetowych, nie daję możliwości zaglądania do tabel standardowych. Mówię po prostu "nie" i nie pozwalam na dyskusje. Jak ktoś chce oglądać dane zapisane w standardowych tabelach to albo odsyłam do raportu (ABAP lub SQ01) ewentualnie do BW gdy ma pokazywać jakiś większy pakiet danych (np. dokumenty sprzedaży).
ODPOWIEDZ