SU vs HU

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Yeti
Posty: 203
Rejestracja: śr sty 05, 2011 5:14 pm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 13 times

SU vs HU

Post autor: Yeti »

Klient z SAP WM chce zaimplementować EDI z dostawcami i przyjmować palety do magazynu za pomocą skanera. Dostawca ma informować o numerach HU w Idokach. Klient nie używa obecnie transakcji skanerwowych ani numeracji palet.
Dlaczego powienien zarekomendować wdrożenie Storage Unit Management a nie Handling Unit Management?
endoex
Posty: 51
Rejestracja: sob gru 08, 2018 10:16 am
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 12 times

Re: SU vs HU

Post autor: endoex »

Tu jest to dosyc klarownie wyjasnione

https://answers.sap.com/questions/65724 ... gemen.html
Yeti
Posty: 203
Rejestracja: śr sty 05, 2011 5:14 pm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 13 times

Re: SU vs HU

Post autor: Yeti »

Dzięki.
Ale chodzi mi bardziej o argumenty za SUM a przeciw HUM (lub odwrotnie) raczej niż ogólne wyjaśnienie czym jest SUM i HUM, To wiem. Na przykład wiem, że chcąc zaimplementować HUM trzeba się liczyć z tym, że:
- wszystkie ruchy materiałowe muszą odbywać się za pośrednictwem dostaw, które są "nośnikiem" HU
- aktywacja HUM jest na poziomie całego składu a więc trzeba stosować HU we wszystkich typach magazynów w obrębie składu
- inwentaryzacja z HUM jest utrudniona - wymaga specjalnych transackji i nie można zinwentaryzować pustego HU
Czy oprócz wymienionych powyżej są jeszcze inne utrudnienia/ułatwnienia związane z HUM, które powinienem wziąć pod uwagę/przedstawić klientowi?
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: SU vs HU

Post autor: mgabryel »

Pytanie co klient chce uzyskać za pośrednictwem HUM poza przyjęciem palet z numerami SSCC nadanymi przez dostawcę.
Najbardziej trzeba się zastanowić nad tym, czy aktywować HUM w magazynowaniu, bo jak sam zauważyłeś dla magazynu będzie to nowy proces i szereg dodatkowych transakcji do opanowania, gdzie już WM bez HUM nie jest łatwą do opanowania sztuką dla przeciętnego użytkownika :-)

Dla samego odnotowania przyjęcia z numerami palet nadanymi przez dostawcę wystarczy być może pakowanie HU tylko w dostawie przychodzącej (z wykorzystaniem EDI) a po stronie magazynu samo przyjęcie na SU - skanerem przyjmujemy w WM SU zgodne z numeracją SSCC nadaną przez dostawcę skanując numery palet bezpośrednio z etykiety SSCC dostawcy.

Kilka cech HU:

1) Z wykorzystaniem Handling Unit (Jednostki Obsługi) można dużo bardziej dokładnie przedstawić złożoną zawartość / strukturę danej jednostki niż w przypadku Storage Unit (Jednostki składowania), uwzględniając dodatkowo powiązane z nią materiały opakowaniowe (kartony, palety, kontenery, środki transportu). Bezpośrednio z poziomu HU łatwo prześledzić całą historię począwszy np. od przyjęcia na magazyn (dostawa z zew. / przyjęcie z produkcji etc.) poprzez operacje wewnętrzne aż do wysyłki z dostawą i transportem włącznie.

2) HU żyje w całym łańcuchu dostaw, czyli można ją wykorzystywać w dostawach przychodzących i wychodzących, magazynowaniu WM, dokumencie transportu. SU "żyje" tylko na poziomie WM, tylko na typach magazynu z aktywnym SUM (Storage Unit Management). Co ważne HU można wykorzystywać np. tylko w dostawach wychodzących / przychodzących bez aktywacji HUM w magazynowaniu.

3) do HU można przypisać Numery seryjne, w przeciwieństwie do SU

4) osobne transakcje do ruchów materiałowych (np. VLMOVE), które można księgować w referencji do HU bez podania składowych ilości materiałów co w pewnych procesach może ułatwiać operacje logistyczne.

5) w magazynowaniu WM HU jest zawsze powiązana z SU o tym samym numerze, czyli na typach magazynu na których jest aktywne HUM musi być aktywne SUM.

6) HU można pakować wielopoziomowo tzn. HU Karton spakować w HU paleta i palety spakować w HU kontener.

Więcej opisane poniżej na saphelp:

Handling Unit Management (LO-HU)
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: SU vs HU

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem rekomendacja do wdrożenia HU czy SU czy może nie wdrażania ani HU ani SU powinna wynikać z analizy procesów magazynowych, a nie z prostego wymagania, przyjmowania dostaw skanerami. Zastanów się czy implementacja numerowania palet w magazynie czyli storage unit management w SAP WM przyniesie korzyści klientowi. To przede wszystkim.

Informację o HU przesyłaną przez dostawcę możesz zapisać w danych pakowania dostawy przychodzącej jako jednostki składowania - to nie znaczy, że musisz włączać handling unit management w całym składzie czy storage unit management w WM :!:

Istotnie standardowe transakcje skanerowe dostarczane przez SAP do przyjmowania dostaw przychodzących zadziałają, jeśli masz włączone HUM. Jednak nie jest dużym problemem napisanie własnej transakcji do skanowanie etykiet logistycznych i księgowania przyjęcia dostawy przychodzącej.

Na pewno nie rekomendowałbym implementacji HUM tylko, po to aby księgować przyjęcie dostawy skanerem.
Yeti
Posty: 203
Rejestracja: śr sty 05, 2011 5:14 pm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 13 times

Re: SU vs HU

Post autor: Yeti »

Z powyższego wynika, że mam następujące możliwości:
1. wdrożenie HUM i SUM
2. wdrożenie SUM i obsłuha HU tylko na poziomie pakowania dostaw
3. tylko pakowanie dostaw na HU bez zarządzania SU w magazynie

Na razie znam tylko wymaganie przyjmowania palet do magazynu po numerach. W 2 i 3 przypadku potrzebowałbym transakcji skanerowej lub rozszerzenia, które umożliwiłoby przyjęcie po numerze HU z dostawy. Czy dobrym rozwiązaniem jest tutaj napisanie własnej transakcji skanerowej (która w 2 przypadku nadawałaby ten sam numer jednostce składowania)? Czy może lepiej posłużyć się BAPI_HU_GETLIST i MWMTO007 / EXIT_SAPML03T_002 by przetłumaczyć numer HU na SU w zleceniu przeniesienia?

Pozdr,
Marcin
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: SU vs HU

Post autor: dominik.tylczynski »

Istotnie masz 3 możliwości:
  1. Nie implementować ani HUM ani SUM. Wtedy musisz napisać własną transakcję RF (terminalową) do przyjmowania / rozmieszczania dostawy. Ta transakcja powinna umożliwić skanowanie kodu HU z etykiety, odczytać zawartość HU z dostawy przychodzącej i utworzyć zlecenie przeniesienia na rozmieszczenie.
  2. Zaimplementować SUM i napisać rozszerzenie do przeniesienia danych o HU (pakowanie dostaw) z dostawy przychodzącej do jednostek składowania podczas tworzenia zlecenia przeniesienia na rozmieszczenie dostawy. Tutaj skorzystaj z funkcji BAPI_HU_GETLIST i user-exit MWMTO007. Wtedy zlecenie przeniesienia do dostawy robisz standardową funkcjonalnością i możesz użyć standardowej transakcji LM02 "Select by SU -Put Away" do potwierdzenia zlecenia.
  3. Zaimplementować HUM i SUM wtedy dane o HU są przenoszone standardowo do jednostek składowania podczas tworzenia zlecenia na rozmieszczenie dostawy. Nie musisz implementować żadnego rozszerzenia. Zlecenie na rozmieszczenie możesz potwierdzić przy pomocy LM02. Tyle, że tutaj musisz się liczyć ze wszystkimi ograniczeniami wynikającymi z pełnego zarządzania zapasem w HUM w składzie.
W każdym z tych przypadków dane o HU przesyłane przez dostawcę w ASN powinieneś zapisywać jako jednostki obsługi w dostawie przychodzącej - informacja o pakowaniu dostawy.

Moja sugestia:
  1. Wybierz opcję 2. Prosta w realizacji, praktycznie wszystko jest w standardzie SAP. Numeracja palet w magazynie (storage units) też powinna być korzystna.
  2. Wybierz opcję 3 jeśli faktycznie widzisz duże korzyści z wdrożenia HUM.
  3. Wybierz opcję 1 jeśli klient absolutnie nie chce jednostek składowania.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: SU vs HU

Post autor: dominik.tylczynski »

Jakie podejście ostatecznie wybrałeś?
Yeti
Posty: 203
Rejestracja: śr sty 05, 2011 5:14 pm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 13 times

Re: SU vs HU

Post autor: Yeti »

Jeszcze nie wybrałem, jutro spotykam się z klientem, naspiszę jaka była decyzja. A przy okazji. Czy księgowanie GR przed czy po rozmieszczeniu w przypadku decyzji o użyciu jednostek składowania ma jakieś znaczenie np. księgowanie przyjęcia po skanowaniu HU a następnie rozmieszczenie? W tym przypadku 1 zlecenie per HU.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: SU vs HU

Post autor: dominik.tylczynski »

Yeti pisze: pn gru 16, 2019 1:30 pmCzy księgowanie GR przed czy po rozmieszczeniu w przypadku decyzji o użyciu jednostek składowania ma jakieś znaczenie np. księgowanie przyjęcia po skanowaniu HU a następnie rozmieszczenie? W tym przypadku 1 zlecenie per HU.
Nie ma to większego wpływu na zarządzanie jednostkami składowania. Moim zdaniem lepiej najpierw zrobić rozmieszczenie, potem przyjęcie. Wtedy księgujesz przyjęcie na faktycznie rozmieszczone ilości, ilości które faktycznie przyszły od dostawcy.

Podział zlecenia przeniesienia na pojedyncze SU możesz zrobić niezależnie czy księgujesz przyjęcie przed czy po rozmieszczeniu.

Jedyny znany mi przypadek kiedy musisz księgować przyjęcie przed rozmieszczeniem to kiedy dla dostaw przychodzących robisz kontrolę jakości w SAP QM. To wymaganie wynika z tego, że podczas przyjęcia jest tworzona partia kontrolna, która jest zapisywana w danych kwantu WM. Jeśli próbowałbyś zrobić rozmieszczenie przed przyjęciem to rozmieszczane kwanty nie miałyby przypisanej partii kontrolnej QM. Poza tym jeśli nawet spróbujesz to system Ci to skutecznie zablokuje. W takiej konstelacji musisz też zdefiniować dynamiczną numerację miejsc składowania w tymczasowym typie magazynu wg numeru dokumentu materiałowego przyjęcia. Jest na to nota.
Yeti
Posty: 203
Rejestracja: śr sty 05, 2011 5:14 pm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 13 times

Re: SU vs HU

Post autor: Yeti »

Rozumiem. A jakie są możliwości przyjęć częściowych per HU w przypadku rozwiązania 2 i 3?
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: SU vs HU

Post autor: dominik.tylczynski »

Częściowe przyjęcie po potwierdzeniu zlecenia przeniesienia możesz uruchomić niezależnie od zarządzania HU czy SU.
Nota 1360102 - Goods receipt failure prevents TO confirmation pisze:In a 4.70 Release or above, partial goods receipts can be triggered during the TO confirmation using 'Adopt putaway quantity' setting '4 - Do not take putaway qty as delivery qty, but post GR'.
Powyższe ustawienie robisz w SPRO: Logistics Execution -> Warehouse Management -> Interfaces -> Shipping -> Define Shipping Control -> Define Shipping Control at the Movement Type Level:
2019-12-17_09h48_38.png
2019-12-17_09h48_38.png (44.75 KiB) Przejrzano 3034 razy

Wtedy częściowe przyjęcie jest księgowane po potwierdzeniu każdego zlecenia przeniesienia. Jeśli zlecenia podzielisz wg SU to otrzymasz księgowanie przyjęcia po rozmieszczeniu każdej SU.
Yeti
Posty: 203
Rejestracja: śr sty 05, 2011 5:14 pm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 13 times

Re: SU vs HU

Post autor: Yeti »

Wracając do tematu - zdecydowaliśmy o wybraniu opcji 2 - SUM w magazynie. Sytuacja okazała się jednak trochę bardziej skomplikowana na przyjęciu, ponieważ palety owszem przychodzą oklejone numerami SSCC, ale są to (prawie) zawsze palety mix, które przed wejściem do magazynu na miejsca, są przepakowywane na jednorodne palety. Te jednorodne palety są zawsze różne pod względem ilości dla materiału i w zależności od ilości mogą trafić do różnych stref w magazynie (wysokiego składowania-SU, strefa kompletacji - bez SU, drobnica - bez SU). Niestety pachnie mi to kilkoma rozszerzeniami:
1. Dekompletacja SSCC i nadanie nowych numerów SU - niestandardowa transakcja do podziału palety wg materiału
2. Modyfikacja strategii rozmieszczenia, która na podstawie niestandardowej (wobec danych paletyzacji) ilości na palecie rozmieści w odpowiednich typach magazynów - nie chyba takiej funkcjonalności w standardzie?

Pozdrawiam
Marcin
ODPOWIEDZ