MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

Post autor: wojtas7 »

Hej,

może ktoś się spotkał z takim wymaganiem, do każdego zamówienia generujemy komunikat wyjściowy, np. monit albo po prostu wydruk zamówienia. Ale nie chcemy wysyłać klientowi osobnego maila do każdego zamówienia, ale chcemy mieć to zbiorczo - tak że jeden mail zostanie wysłany np. raz dziennie i dla jednego dostawcy w jednym mailu będzie więcej wydruków.

Jest coś takiego w standardzie?

pozdr
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

Post autor: dominik.tylczynski »

Nie sądzę - jednak każda informacja wyjściowa wydruk czy email to osobny komunikat, osobno przetwarzany. Aby to scalić w jedne mail z kilkoma załącznikami trzeba by na poziomie SCOT'a pogrzebać. Nie widziałem nigdzie podobnej opcji.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

Post autor: wojtas7 »

Zaproponowałem takie rozwiązanie, żeby generować komunikaty tak jak do tej pory (istotny na pewno wydaje się moment generowania komunikatu (dane dokumentu potem mogą się zmienić)) czyli PDF zapisują się do archiwum (nie wysyłają mailem/nie drukują) i w dodatkowym abapie w kodzie output type zapisywać numery dokumentów.

i potem raz w tygodniu odpalać raport zetowy, który wyciągnie wszystkie wybrane dokumenty - PDFy z archiwum - i wyśle jeden mail z wieloma załącznikami z całego tygodnia.

Wydaje mi się że to dobry kierunek o ile nie jedyny, jak na tak dziwaczne zapotrzebowanie.

Dzięki za potwierdzenie że w standardzie nic takiego nie ma. Kopiowanie ME91F na z nie załatwi sprawy bo to tylko generuje komunikaty wyjściowe na poziomie pojedynczych dokumentów...
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

Post autor: dominik.tylczynski »

Wygląda to na sensowne podejście.
Opisz proszę finalny rezultat.
greg_hhl
Posty: 145
Rejestracja: wt paź 10, 2017 4:26 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 86 times

Re: MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

Post autor: greg_hhl »

wojtas7 pisze: śr mar 18, 2020 7:49 pm Zaproponowałem takie rozwiązanie, żeby generować komunikaty tak jak do tej pory (istotny na pewno wydaje się moment generowania komunikatu (dane dokumentu potem mogą się zmienić)) czyli PDF zapisują się do archiwum (nie wysyłają mailem/nie drukują) i w dodatkowym abapie w kodzie output type zapisywać numery dokumentów.

i potem raz w tygodniu odpalać raport zetowy, który wyciągnie wszystkie wybrane dokumenty - PDFy z archiwum - i wyśle jeden mail z wieloma załącznikami z całego tygodnia.

Wydaje mi się że to dobry kierunek o ile nie jedyny, jak na tak dziwaczne zapotrzebowanie.
Ja bym realizował bardzo podobnie z tą różnicą, że nie zapisywałbym nigdzie (w tabeli) numerów dokumentów a nazwane odpowiednio (np. z kodem dostawcy i numerem dokumentu) w jakiejś strukturze katalogów (z datą? numerem dostawcy?) i później zadaniem w tle wysyłał jednocześnie kasując po udanej wysyłce.

Można też dodać DMS do każdego zamówienia, w którym zachowany będzie PDF i wysyłać podobnie jak powyżej (wtedy tabela z listą data+nr dokumentu+dostawca) może się przydać - w takiej tabeli można także dodać kolumnę z zaznaczeniem "wysłany".

Możliwości podobnych sporo. Opiszę w skrócie jak zrobiłem u siebie z fakturami:
przy zapisie każdego dokumentu faktury tworzony jest DMS i podłączany do niego PDF (nie ma możliwości bezpośredniego wyjścia na drukarkę). Następnie z transakcji, która pozwala na operowanie na tych PDF można albo wyprowadzić na drukarkę albo wysłać do klienta mailem (odbiorca maila pobierany na podstawie roli partnera i przypisanej osoby kontaktowej).


Powyższe pozwoliło na:
- rezygnację z przechowywania w segregatorach kopii (czy jakiegoś dodatkowego archiwizowania)
- pełną kontrolę nad wysyłką mailową faktur (nie ma możliwości powtórnego wysłania ani wystornowania wysłanej mailem faktury) - oczywiście - do tego celu jest zapisywana tabela z informacją co zostało zrobione z wydrukiem
- możliwość masowego eksportu załączników PDF na żądanie
- jako, że podobne rozwiązanie - DMS ze skanem/pdf faktury kosztowej jest podłączony do dokumentu księgowego to tą samą transakcją można na żądanie wyciągnąć faktury kosztowe (też znika archiwum)


To jest już swego rodzaju standardem mojej instalacji i każda nowa Spółka od razu w to wchodzi.
Załączniki
2020-03-19 09_56_47-PRD(2)_100 Obsługa załączników DMS (faktury_dok. FI).png
2020-03-19 09_56_47-PRD(2)_100 Obsługa załączników DMS (faktury_dok. FI).png (22.3 KiB) Przejrzano 2573 razy
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

Post autor: wojtas7 »

Fajnie, dzięki za wskazówki. U nas jest zewnętrzny DMS całkiem rozbudowany z własnym workflow nawet (ELO), więc dochodzi temat interfejsów. W każdym bądź razie gra nie warta świeczki - dla kilku dostawców robić takie cuda.. pewnie wyjdzie im za drogo.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

Post autor: dominik.tylczynski »

Do utworzenia archiwum przetworzonego wydruku faktury (nie chcę pisać wydrukowanej faktury, bo dokument nie musi być fizycznie drukowany) można wykorzystać standardową funkcjonalność. W definicji rodzaju informacji wyjściowej (transakcja NACE) jest zakładka "Storage system". Definiuje ona połączenie między rodzajem informacji wyjściowej a ArchiveLink.

Poprzez pole "Storage Mode" można określić czy dokument ma być tylko drukowany, czy tylko archiwizowany czy jedno i drugie. Wybór opcji "tylko archiwizacja" spowoduje, że informacja wyjściowa zostanie przetworzona, nie zostanie wydrukowana a plik PDF z wydrukiem zostanie zapisany w archiwum.

Sprawdzone, przetestowane, działa bardzo fajnie.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

Post autor: wojtas7 »

Wpadłem na jeszcze inny pomysł, spełniający wymagania - bez kopiowania standardu, za to funkcjonalność standardu z użyciem całej konfiguracji, poziomów monitowania, śledzenia realizacji zamówień (przyjęcia 101, storna itd). Chodzi o 2 tematy: monitowanie zaległych potwierdzonych zamówień (dunning) - 3 poziomy, oraz monitowanie braku potwierdzenia zamówienia.

Proszę o potwierdzenie czy idea może być OK:

Program zetowy z ekranem selekcji taki jak ME91F/ME92F, który uruchamia przez SUBMIT standardowe raporty do transakcji ME91F/ME92F i zbiera wynik z listy ALV (co ciekawe jest taka możliwość wewnątrz żeby wyświelić ALV zamiast listy typu WRITE, wystarczy w enahncement w jednym miejscu dać jednej zmiennej "X" i lista jest w ALV), odpalić te raporty bez pokazywania ekranu selekcji i wyniku i w programie zetowym ściągnąć dane z ALV grida - działa wg metody https://blogs.sap.com/2011/07/07/gain-p ... v-reports/

Dla usera jest to przeźroczyste, działa prawidłowo, jedynie dwie zagwozdki przy wysyłaniu zbiorczego E-Maila z załącznikiem XLS:

- monitowanie zaległych zamówień -> tutaj potrzeba podnieść poziom monitowania, tak żeby kolejne uruchomienie monitowało kolejny poziom bez powtarzania. w BAPI do PO nie ma pól EKPO-MAHNZ, EKET-MAHNZ i EKES-MAHNZ. Z tego co zrozumiałem ze standardowego kodu (niełatwe przebicie przez starą logical database) dla istniejących zamówień wystarczy zrobić update EKES-MAHNZ. Chyba innej metody niż przez UPDATE na tabeli nie ma.

- monitowanie braku potwierdzenia - tutaj ME92F działa w standardzie tak że każdorazowe odpalenie ME92F powoduje wysłanie kolejnego takiego samego komunikatu wyjściowego więc nic nie trzeba updejtować po uruchomieniu.
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

Post autor: max301 »

Podepnę się pod temat związany z Upomnieniami z ME92F.
Zaczynam powoli zabawę z tym.

1. Czemu nie generują mi się upomnienia automatycznie po kliknięciu "Generowanie komunikatów ?
Wyskakuje Info "komunikatów nie znaleziono".
2. Komunikat MAHN musiałem więc dodać ręcznie ale po zapisie w zamówieniu świeci się na czerwono.

W załączeniu screeny
Załączniki
upomnienie.png
upomnienie.png (53.63 KiB) Przejrzano 2356 razy
Pozdrawiam
Elas Pinkman
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

Post autor: wojtas7 »

Zrobiłeś konfigurację? MAHN to komunikaty do dunningu z ME91F, z ME92F to AUFB.

https://wiki.scn.sap.com/wiki/display/E ... nfirmation
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

Post autor: max301 »

A to może cos pokręciłem. Sprawdzę w Poniedziałek.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

Post autor: max301 »

Przeprowadziłem wstępne rozeznanie i wygląda na to że nie jest to skonfigurowane.
Czy możecie mi pokazać jak wygląda standardowe komunikaty AUFB oraz MAHN ?
Co tam jest właściwie napisane na standardowych SAPowych formularzach, jakie dane, jakie treści itd.

Tak żebym wiedział o czym rozmawiać z działem dewelompentu.

Pozdr.
MAX
Pozdrawiam
Elas Pinkman
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: MM - zbiorcze komunikaty wyjściowe do zamówień

Post autor: max301 »

Witajcie.
Mam nadzieję że jesteście w dobrym zdrowiu.

Trochę czasu minęło i udało się wdrożyć system monitów o braku potwierdzenia.
Wszystko działa jak należy tylko zaniepokoiła mnie ostatnio jedna rzecz.

ME92F wyrzuca niepotwierdzone zamówienia ale tylko wtedy kiedy w zamówieniu już jest "Zielony" komunikat wydruku/wysyłki zamówienia.
Miałem dzisiaj dwa przypadki:
- w jednym zamówieniu nie było komunikatu żadnego (być może ktoś usunął żółty przed utworzeniem zamówienia)
- w drugim był komunikat żółty (z natychmiastowym wysłaniem podczas zapisu -dlaczego nie przeszedł na zielony??)

Pytanie jak wyłapać takie zamówienia skoro ME92F ich nie widzi (w sumie słusznie bo ciężko monitować coś co nie zostało wysłane) ?

Pozdr.
Max
Pozdrawiam
Elas Pinkman
ODPOWIEDZ