VDEK-rozwiązanie

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

VDEK-rozwiązanie

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Od wielu dni (głównie nocy) pracujemy nad rozwiązaniem dla VDEK.
Mamy 2(dwa) zakresy zmian: rejestr VAT (standard dla SAP czyli t-code S_ALR_87012357) i zmieniony JPK_VAT.
Ogarniamy to własnym zespołem i jesteśmy na finiszu dla rejestru VAT. Problemem jest (do poniedziałku) inwentaryzacja zapisów dla "FP" z systemów zewnętrznych - już o tym pisałem w innym wątku + (plus) połączenie tego (FP) z wydrukami (!!!) z SD dla faktur do paragonów. Pracujemy nad tym ale mamy rozwiązanie i je testujemy. Rejestr VAT to implementacje BADI: FI_TAX_BADI_011 - FI_TAX_BADI_015. Dla samodzielnej zmiany zacząłbym od FI_TAX_BADI_014 bo tam określamy co ...
RaV
Rafał Kisiel
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: VDEK-rozwiązanie

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Jesteśmy po pierwszych testach - zmiany Rejestru VAT dla potrzeb VDEK.
Tak jak pisałem poprzednio wykorzystałem implementacje BADI i utworzyłem kilka FM, które są elastyczne i pozwolą na wykorzystanie 9(dziewięciu) kolumn użytkownika w standardowym(SAP) Rejestrze VAT jak i wymaganej liczby kolumn (zdefiniowanych przez Min. Fin. w pliku XML) dla ewidencji w VDEK.
W modułach SD/MM gruntowne zmiany dla określonych wartości ... i tu ogromna część pracy Zespołu Logistycznego - szczegółów nie znam i nie mam pojęcia jak to zrobili (bo to wielcy Magicy) i jeśli będę "ściemniał" to będę błądzić :shock:
Zmiany poczynione przez Magików SD/MM okazały się panaceum na oczekiwania biznesu.

Najtrudniejsze dla mnie (FI/sprawozdawczość VAT) zadanie to dokumenty "FP" - dołączenie z systemów zewnętrznych i tworzenie zapisów dla faktur do paragonów(faktury utworzone w SAP w module SD) gdzie faktury nie są dokumentami księgowymi czyli utworzenie wirtualnych istnień, które mają cechy pozycji w BKPF/BSEG/BSET a nimi nie są :o

Tak jak pisałem poprzednio w innym wątku (viewtopic.php?f=7&t=8828) newralgiczne pola ("długi numer faktury", "data sprzedaży" i "data otrzymania/wpływu") zostały dodane do Rejestru VAT - SAP przewidział możliwość dodania pól użytkownika a pole REINDAT
(data otrzymania/wpływu) dostarczył jako standard.

Testy przeprowadziło(dziś tj. 2020-04-01) 38(trzydzieści osiem) spółek GK PGE zdefiniowanych w systemie, którym zarządzamy i... nie było wtopy :lol:
Zawirowania były - na etapie projektu nie przewidzieliśmy, że dla GTU_12 może być stawka "ZW" (zwolnione) ale dzięki elastyczności rozwiązania trzeba było tylko utworzyć (zgodnie z wytycznymi w specyfikacji projektu VDEK) nowy i przewidziany w strukturze kod VAT, który został dodany w tabelach konfiguracyjnych VDEK + dodanie specyfiki w SD dla określania kodu VAT i ... voila - działa :D

Teraz pozostała tylko implementacja w ewidencji/deklaracji VDEK ale to już mniejszy (choć to raczej spory/poważny!!!) problem niż znalezienie pakietu rozwiązań możliwych do użycia niezależnie od celu/narzędzia.

Dla potrzeb PGUS możemy podzielić się doświadczeniami/wiedzą w zakresie VDEK (co zrobić dla MM/SD/FI) jeśli ktoś ma ochotę nas wysłuchać :oops:

Za miesiąc (początek 05.2020) mamy testy ewidencji/deklaracji VDEK - wtedy opowiem dalszy ciąg :)

Rafał.
Rafał Kisiel
LUKASS
Posty: 10
Rejestracja: pt maja 18, 2018 11:59 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: VDEK-rozwiązanie

Post autor: LUKASS »

A jakie macie podejście do NOT SAPa w tym temacie? Implementujecie?
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Re: VDEK-rozwiązanie

Post autor: sajmon »

Ja chętnie przeczytam o Waszym sukcesie z VDEK :oops:
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: VDEK-rozwiązanie

Post autor: RKISIEL »

LUKASS pisze: pt kwie 03, 2020 1:33 pm A jakie macie podejście do NOT SAPa w tym temacie? Implementujecie?
Cześć,

Mamy je(noty) głęboko w d..e. Są/były za późno i.. niewiele wnoszą.
Jeśli masz wszystko zgodnie z modelem SAP a nie z polskimi warunkami to masz SUPER, noty wystarczą.
Ale życie "wyprzedza/przerasta kabaret" więc można i bez SAP, który dostarcza tylko szkic/zarys a nie kompletne rozwiązanie.
Dla przykładu - dokumenty "FP" przy sprzedaży zewnętrznej gdzie masz:
- w module SD tylko faktury do paragonów; faktury są tylko" obrazkiem" bez egzemplifikacji jako dokument księgowy - księgowane są tylko paragony a faktura powstaje do 90 dni po wystawieniu paragonu;
- sporo(lub kilka) systemów zewnętrznych gdzie z punktu ogólnego widzenia procedur nie możesz wystawiać faktur w SAP - wystawiane w systemach zewnętrznych i import informacji do SAP ale tylko o obrazach faktur aby występowały w ewidencji bez wpływu na saldo podatku;
- inne specyficzne działania np. masz stację benzynową gdzie wszystko musi być potwierdzone paragonem choć warunki specjalne stanowią o umowie długoterminowej z płatnościami via bank itd.
Dodatkowo prace organizacyjne - konieczność ujednolicenia mechanizmów (dotychczas pomijanych jako nieważne) w 38 organizacjach (nie pojedynczych spółkach!) ale w grupach spółek stanowiących Grupę Kapitałową - niezłe wyzwania przy odmiennych charakterach(zakresie działania/ innym modelu działania) grup spółek. Kupa roboty ale już jesteśmy "na prostej"...
Rafał
Rafał Kisiel
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: VDEK-rozwiązanie

Post autor: RKISIEL »

sajmon pisze: sob kwie 04, 2020 7:54 pm Ja chętnie przeczytam o Waszym sukcesie z VDEK :oops:
Cześć,
Dzisiaj przeczytałem o sukcesie spółki http://opliku.pl/2020/05/20/jpk_v7-juz-go-wdrozylismy/
No i prawie zachwyciłem się bo są przygotowani i już mogą zbierać laury :o Ale poczytałem o zakresie rozwiązania i braku problemów z rzeczywistością - takie akademickie rozwiązanie bo gdybym miał takie warunki realizacji jak Oni to czas wykonania "nie jest powalający na kolana". Opisałem to mojemu KP z ramienia Biznesu, cytuję odpowiedź do KP ze strony Biznesu:
"(...) Parę uwag:
- źródła danych: brak FP, brak spółek dla TP (to też źródło danych);
- zakres: brak zmian dla rejestru VAT;
- wielkość spółki: sorry ale my oddziały mamy większe niż 400 użytkowników (liczba ze strony IE); a wartość obrotów (ze strony IE) to taki błąd statystyczny dla GK PGE;
- liczba podmiotów: tam 1 a u nas 38 spółek więc "komplikator" mamy większy;
- zakres: nam zajęło wiele dni spłodzenie instrukcji; dla 1 spółki jest prościej niż przy 37 dodatkowych współautorach;
- realizacja: rozwiązanie do wydobycia (data mining danych dodatkowych w stosunku do JPK_VAT) mamy uniwersalne dla trzech systemów: VDEK, rejestr VAT i ZFI_R06 więc zarządzanie zmianami mamy „bajkowe” 
- realizacja: rozwiązanie do wydobycia (data mining z SD/FI/External) danych FP obejmuje wszystkie możliwe aspekty: pobieranie, przetwarzanie i zasilanie ze źródeł zewnętrznych;
- realizacja: rozwiązanie obejmuje programy do zasilania/przeglądania/zmiany danych zewnętrznych dla FP i TP, dostęp do procesów przetwarzania danych jest zgodny z polityką GK PGE.

Tyle o różnicach. Gdybyśmy mieli utworzyć rozwiązanie tylko np. jednej JG i gdybyśmy zaczęli od początku stycznia to od miesiąca zajmowalibyśmy się czymś innym - innym projektem 

Nas lekko zabiła kwestia skali i uzgodnień biznesowych a nie zakres realizacji.
RaV
Rafał Kisiel
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: VDEK-rozwiązanie

Post autor: dominik.tylczynski »

RKISIEL pisze: wt maja 26, 2020 1:17 am Nas lekko zabiła kwestia skali i uzgodnień biznesowych a nie zakres realizacji.
RaV
To jest chyba istota problemu. Jak biznes się dogada i wie czego chce, to realizacja już z górki. Wszak to tylko technologia :wink:
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: VDEK-rozwiązanie

Post autor: RKISIEL »

dominik.tylczynski pisze: wt maja 26, 2020 8:15 pm
RKISIEL pisze: wt maja 26, 2020 1:17 am Nas lekko zabiła kwestia skali i uzgodnień biznesowych a nie zakres realizacji.
RaV
To jest chyba istota problemu. Jak biznes się dogada i wie czego chce, to realizacja już z górki. Wszak to tylko technologia :wink:
Dominiku,
Finalizujemy, nie stać nas na wstrzymanie prac - 01.07 jest dobrym terminem; potem inne zadania i nikt nie będzie czekał na Królewicza z Żoliborza :)
RaV
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ