pokrycie materiałowe standardowa transakcja

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Lstomas
Posty: 19
Rejestracja: pt wrz 30, 2016 10:08 pm
Been thanked: 1 time

pokrycie materiałowe standardowa transakcja

Post autor: Lstomas »

Witajcie,
czy w SAP istnieje standardowa transakcja pokazująca pokrycie materiałowe tzn. obecny stan magazynowy/miesięczna średnia zużycia (ruch 261) ?
Innymi słowami- chcę zobaczyć na ile miesięcy wystarczy mi obecny stan materiałowy.... wydaje mi się, że gdzieś kiedyś trafiłem na taką transakcję....
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: pokrycie materiałowe standardowa transakcja

Post autor: dominik.tylczynski »

MC42 - pokrycie na podstawie historycznego zużycia
MC43 - pokrycie na podstawie zapotrzebowań (plan popytu, zlecenia sprzedaży, dostawy etc.)
Lstomas
Posty: 19
Rejestracja: pt wrz 30, 2016 10:08 pm
Been thanked: 1 time

Re: pokrycie materiałowe standardowa transakcja

Post autor: Lstomas »

Panie Dominiku dziękuję za odpowiedź.
MC42 - pokrycie na podstawie historycznego zużycia, wie Pan może w jaki sposób SAP liczy pokrycie ? Może jakiś wzór ?
Wydaje mi się, że dzieląc stan magazynowy przez średnie miesięczne zużycie z danego okresu wychodzą inne wartości....
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: pokrycie materiałowe standardowa transakcja

Post autor: dominik.tylczynski »

Lstomas pisze: śr wrz 02, 2020 8:28 pm Panie Dominiku dziękuję za odpowiedź.
MC42 - pokrycie na podstawie historycznego zużycia, wie Pan może w jaki sposób SAP liczy pokrycie ? Może jakiś wzór ?
Wydaje mi się, że dzieląc stan magazynowy przez średnie miesięczne zużycie z danego okresu wychodzą inne wartości....
Na ekranie selekcji w ramce "Period to analyze" podaje się zakres dat oraz można zaznaczyć checkbox "Daily usage". Okres analiz to domyślnie 90 dni wstecz od daty bieżącej.
Transakcja oblicza średnie dzienne zużycie w okresie analizy. Następnie dzieli zapas bieżący przez średnie dzienne zużycie. Jest tak na 100%. Kiedyś to nawet sprawdzałem w debuggerze.
Ważną kwestią jest co rozumiemy i jak obliczamy zużycie. Jeśli "Daily usage" nie jest zaznaczony zużycie jest brane ze statystyk w materiale. Można je wyświetlić w MM03, "Dane dodatkowe", zakładka "Zużycie". Ta zakładka jest widoczna jeśli zostanie wyświetlony jakiś wgląd na poziomie zakładu np. wgląd MRP czy Zaopatrzenie - statystyka zużycia jest agregowana na poziomie zakładu.
Jeśli "Daily usage" jest zaznaczony to MC42 analizuje dokumenty materiałowe zaksięgowane w okresie analizy i z nich oblicza zużycie.
To jest dobrze opisane w dokumentacji do pola "Daily usage".

Kolejna kwestia to jakie dokumenty materiałowe, z jakimi ruchami stanowią zużycie. To wynika z konfiguracji ruchu materiałowego, transakcja OMJJ:
Untitled.png
Untitled.png (56.25 KiB) Przejrzano 1827 razy

Powyższe ustawienie decyduje o tym, które dokumenty są brane do statystyki zużycia materiału i do obliczania zużycia w MC42.
ODPOWIEDZ