INWENTARYZACJA CIĄGŁA

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Bartazon
Posty: 5
Rejestracja: czw sty 24, 2019 5:29 pm

INWENTARYZACJA CIĄGŁA

Post autor: Bartazon »

Witam,
z racji projektu prowadzonego w firmie jesteśmy na etapie ustalenia koncepcji nt. inwentaryzacji ciągłej a co za tym idzie możliwości systemowych jakie umożliwia nam SAP.
Czy ktoś z Was miał styczność lub przeprowadzał systemowo inwentaryzację ciągłą i mógłby napisać jak najlepiej podejść do tematu, co zawrzeć w koncepcji.
Założeniem naszym jest kilkukrotne zinwentaryzowanie obszaru w którym jest największa rotacja detali oraz kilkukrotna na detalach najdroższych które mają największy wpływ na wynik finansowy.
Będę wdzięczny za każdą pomoc. Jeśli jesteście w posiadaniu materiałów, publikacji które pomogą w ustaleniu odpowiedniej koncepcji to proszę o udostępnienie.
Z góry dziękuje
Pozdrawiam B.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: INWENTARYZACJA CIĄGŁA

Post autor: dominik.tylczynski »

Pytanie jest dosyć ogólne a odpowiedź zależy od modułów, które będziesz wykorzystywał.
Najlepiej zacznij od dokumentacji na SAP Help o inwentaryzacji ciągłej (ang. cycle counting)

w module IM-MM
Cycle Counting Method of Physical Inventory

w module LE-WM
Continuous Inventory
Continuous Inventory During Putaway
Cycle Counting Inventory
Cycle Counting at Quant Level (Quant Inventory)
Zero Stock Check

w EWM
Continuous Physical Inventory Procedures
Cycle Counting
Bartazon
Posty: 5
Rejestracja: czw sty 24, 2019 5:29 pm

Re: INWENTARYZACJA CIĄGŁA

Post autor: Bartazon »

Hej, dzięki za odpowiedź.
Nasuwa mi się tylko kilka pytań z racji że jesteśmy firmą obsługującą produkcję w trybie Ciągłym. Pracujemy na BOMach które przypisane sa i podzielone do konkretnych stacji montażu to jak prowadzić inwenturę ciągłą gdy mamy w tle otwarte TO na zlecenia produkcyjne i są wywołania do pobrania detali z konkretnych lokalizacji gdzie efektem jest ruch przypisany do kwanta materiału do pobrania. Efektem jest to że na danym miejscu lub materiale inwentury nie można uruchomić.
Wszelkie sugestie mile widziane.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: INWENTARYZACJA CIĄGŁA

Post autor: dominik.tylczynski »

Spójrz na
SAP Help: Cycle Counting at Quant Level (Quant Inventory) pisze: Features
If you use cycle counting inventory at quant level, the system does not set the inventory block for the entire storage bin. It sets the block instead for the quant to be inventoried.

You count only the selected materials, not all materials in the storage bin. If you manage storage bins with mixed storage, these storage bins are accessible for stock movements with other quants.

There can be open transfer orders for all materials that were not flagged for cycle counting in the inventory document. You can also create transfer orders for these materials during the inventory.

The system saves the inventory data at quant level.
Bartazon
Posty: 5
Rejestracja: czw sty 24, 2019 5:29 pm

Re: INWENTARYZACJA CIĄGŁA

Post autor: Bartazon »

Ok, to zrozumiałe i mam świadomość bo akurat ten wariant testowaliśmy. Lecz , jak zliczyć materiał który jest ciągle w obrocie. Ponadto, chcielibyśmy zliczac cały wyznaczony obszar z racji, że poprzez takie liczenie jestesmy w stanie odkryć wszelkie niezgodności - głównie nadwyżki.
Bo właśnie z tym jest sporoy problem. Bo ruchów w ciągu dnia roboczego jest mnóstwo. Automotive, ponad 20 stacji roboczych, średnio w ciągu dnia ok 11000-13000 pickow. Oznacza że w trakcie kompletacji mamy sporo TO i generowane sa ciągle w trybie non stop kolejne. Oprócz tego TO oznaczające express dostarczenia w krótkim czasie na produkcję.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: INWENTARYZACJA CIĄGŁA

Post autor: dominik.tylczynski »

Rozumiem, że przy takim trybie produkcji inwentaryzacja jest faktycznie mocno utrudniona. Tylko, że moim zdaniem to jest problem organizacyjny, a nie systemowy. W jakiś sposób musisz zmniejszyć tempo produkcji, jeśli chcesz rzetelnie policzyć zapasy na produkcji, wprowadzić spis do systemu i porównać go ze stanami w systemie.
Bartazon
Posty: 5
Rejestracja: czw sty 24, 2019 5:29 pm

Re: INWENTARYZACJA CIĄGŁA

Post autor: Bartazon »

Jak najbardziej masz rację, tylko sa procesy pozasystemowe niezależne i stąd właśnie kwestia próby zmierzenia się z możliwością uruchomienia inwentury ciągłej. Póki co wszystkie za i przeciw na zasadzie koncepcji a później ewentualna decyzja.
Zawsze była prowadzona 2 letnia inwentura i na ten czas firma była przygotowana na zamknięcie na ten czas trwania inwentury.
Czy e EWM sa jakieś zmiany które bezpośrednio wplywaja i rozwiązują podobne jak przeze mnie wcześniej wymienione kwestie??
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: INWENTARYZACJA CIĄGŁA

Post autor: mgabryel »

Inwentura ciągła lub cykliczna nie oznacza, że można ją przeprowadzać w każdej sytuacji. Podstawowym warunkiem jest brak otwartych zleceń przeniesienia w stosunku do inwentaryzowanego obiektu (mskł / kwantu) . W zasadzie od inwentury rocznej różni się głównie ekranem selekcji, jeśli chodzi o dobór miejsc podczas tworzenia dokumentu inwentaryzacyjnego.

Dzięki temu można partiami inwentaryzować w ciągu roku (ciągle / cyklicznie :-) kolejne mskł, tak że na koniec roku policzy się większość lub wszystkie miejsca na magazynie co najmniej jeden raz. W ten sposób można dobierać mskł, które w danym okresie nie mają pobrań, pamiętając że aktywacja inwentury blokuje pobrania z danego miejsca.

EWM niewiele zmienia w tym zakresie, również nie powinno być otwartych zadań (Work Task) . EWM wnosi przydatne funkcjonalności np. uruchomienie automatycznej inwentaryzacji danej lokalizacji przy przekroczeniu ustalonego limitu ilościowego zgodnie z przedstawioną wcześniej dokumentacją. Jednym z warunków jest jednak brak innych otwartych WT, żeby takie liczenie zostało wymuszone przez system. Taki feature może być przydatny do szybkiego potwierdzenia małych ilości w ciągu normalnej pracy, gdzie pracownik wzrokowo może szybko zweryfikować ilość kilkunastu sztuk. Coś na zasadzie potwierdzania zero stock w WM.
Bartazon
Posty: 5
Rejestracja: czw sty 24, 2019 5:29 pm

Re: INWENTARYZACJA CIĄGŁA

Post autor: Bartazon »

Dzięki:-) im więcej informacji tym lepiej. Będziemy starali się przeanalizować koncepcję do istniejących warunków oraz możliwości.
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

Re: INWENTARYZACJA CIĄGŁA

Post autor: marcus »

Cześć,

Odnośnie ciągłego kontrolingu zapasów w EWM i korekt. To EWM daje taką fajną funkcjonalność jak kody wyjątku. Może nie mają one wiele wspólnego z inwentaryzacją jako tako ale umożliwiają utrzymanie porządku w zapasach bez zatrzymywania produkcji czy jej zwalniania.

Jeśli pracownik magazynowy ma wygenerowane zadanie na pobór np. 10 szt. produktów z konkretnego miejsca składowania ale idąc tam widzi, że na miejscu znajduje się jednak tylko 8 szt. to podczas potwierdzania może użyć kodu wyjątku, dzięki czemu SAP zredukuje ilość aktualnie przetwarzanego zadania magazynowego z 10 do 8 szt., nastepnie w tle wygeneruje kolejne zadanie na pobór z zupełnie innego miejsca. Miejsce dla którego pracownik użył kodu wyjątku może zostać automatycznie zablokowane dla wydania z magazynu, dzięki czemu nastepny pracownik nie zostanie już pokierowany przez system do właśnie tego miejsca - do momentu aż sytuacja na tym miejscu nie zostanie wyjaśniona.
W monitorze do zarządzania magazynem jest możliwość monitorowania użytych kodów wyjątku, czy to raz na zmianę czy raz dziennie czy może częściej. Wyznaczony pracownik magazynowy może kontrolować użyte kody wyjątku i może odpowiednio korygować zapasy czy to za pomoca ruchów inwentaryzacyjnych czy jakichkolwiek innych i po odpowiedniej korekcie odblokowywać sprawdzone już miejsce.
Poza tym w EWM możesz generować dokumenty inwentaryzacji nie tylko dla miejsca składowania ale również dla produktu. Jesli masz produkty, na których najczęściej wystepują różnice to możesz je zinwentaryzowac dosyć szybko. System po prostu wskaże podczas liczenia wszystkie miejsce na których ów produkt się znajduje.

Może kody wyjątku nie są traktowane jako inwentaryzacja (jak w przypadku inwentaryzacji rocznej) ale dzięki nim możesz w miarę zachować porządek w stanach magazynowy, dzięki czemu inwentaryzacja roczna może zostać już tylko formalnością do przeklikania.

Jeśli chodzi o zapewnienie braku otwartych zadań na miejscach liczonych to EWM nie wymaga czegoś takiego jeśli przeprowadzasz inwenturę RF. w EWMce można śmiało przeprowadzać inwentaryzacje miejsc składowania, nawet jeśli dla zapasu znajdującego się na liczonym miejscu istnieje już otwarte zadanie magazynowe i nawet nie musisz tego miejsca blokować (jeśli dobrze pamiętam to do tego służy opcja "zamrażania zapasów-stanu księgowego"). Co prawda jest taka możliwość ale brak zadań + blokowanie miejsca jednak pozwala zredukować stres i dodaje pewności :)
ODPOWIEDZ