Dostępność materiału

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
pabliq
Posty: 390
Rejestracja: pn cze 08, 2009 9:32 am
Has thanked: 67 times
Been thanked: 11 times

Dostępność materiału

Post autor: pabliq »

Witam,

mam problem z wyciągnięciem danych na temat dostępności materiału.
Wykorzystuję funkcję bapi_material_availability. Zwraca ona datę dostępności materiału, a jeżeli wskazana ilość na daną datę nie jest dostępności, to zwraca termin uzupełnienia zapasu.

Niemniej mam pytanie, czy można uzyskać informację z tej funkcji albo innej na temat tego, że materiał na wskazaną datę będzie dostępny, ponieważ zarejestrowano zlecenie produkcyjne. Dzięki temu zlecenie sprzedaży będzie możliwe do dostarczenia na wcześniejszą datę, niż data uzupełnienia zapasu.
Widać, że funkcja posiada parametry wejściowe do wybrania takiej informacje, ale jak podaję nr zlecenia sprzedaży + pozycję + E (zamówienie pod zlecenie klienta), to funkcja nadal zwraca te same dane, czyli termin uzupełnienia zapasu - nie pokazuje danych ATP tak jak w transakcji co09.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Dostępność materiału

Post autor: wojtas7 »

Moduł MD_STOCK_REQUIREMENTS_LIST_API pokazuje to co jest w MD04 - może być?
pabliq
Posty: 390
Rejestracja: pn cze 08, 2009 9:32 am
Has thanked: 67 times
Been thanked: 11 times

Re: Dostępność materiału

Post autor: pabliq »

Tego szukałem.

Dziękuję za pomoc.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1914 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dostępność materiału

Post autor: dominik.tylczynski »

Nie mylcie proszę informacji o dostępności materiału (ATP) z listą zapasów/zapotrzebowań. To są dwie zupełnie różne rzeczy :!:
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Dostępność materiału

Post autor: wojtas7 »

A możesz wyjaśnić proszę czemu zwracasz na to uwagę, nie widzę tu pytania o listę zapasów? Natomiast lista zapotrzebowań to chyba jak najbardziej MD04? W MD04 widać przyszłościowo wszystkie wejścia i wyjścia (planowane) co się będzie działo z danym artykułem w zakładzie, nieprawdaż?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1914 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dostępność materiału

Post autor: dominik.tylczynski »

Prawdaż, lista zapasów/zapotrzebowań istotnie pokazuje coś się będzie działo w przyszłości z danym materiałem. Można ją odczytać w transakcji MD04, funkcją MD_STOCK_REQUIREMENTS_LIST_API lub lepiej BAPI_MATERIAL_STOCK_REQ_LIST. Jednak lista zapasów/zapotrzebowań nie pokazuje dostępności wg ATP - wyjaśnię na prostym przykładzie.

Weźmy taką listę zapasów/zapotrzebowań:
  • dziś zapas 100 szt
  • dziś+5 dni zlecenie planowane 50 szt, poziom zapasu 150 szt
  • dziś+10 dni potwierdzone przez ATP zlecenie sprzedaży 60 szt, poziom zapasu 90 szt
Jaką mamy dostępność zapasu w dniu dziś+7 dni? W zależności od konfiguracji zakresu kontroli ATP, czy zlecenia planowane włączamy do ATP czy nie, może to być 40 szt lub 90 szt. Jednak na pewno nie jest to 150 szt jakby można wnosić czytając bezkrytycznie listę zapasów/zapotrzebowań!

Zwróciłem uwagę na różnice między kontrolą dostępności a listą zapasów/zapotrzebowań, gdyż pierwotne pytanie dotyczyło właśnie dostępności i funkcji BAPI_MATERIAL_AVAILABILITY, a dalej wątek skręcił w stronę listy zapasów/zapotrzebowań.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Dostępność materiału

Post autor: wojtas7 »

Rozumiem, dziękuję. Nie jest to mój mocny obszar, ale mniemam że musi za tym stać niezła konfiguracja (skomplikowana) żeby każdą firmę obsłużyć. Z tego co u nas zaobserwowałem zmieniając terminy na zleceniach sprzedaży, jest tak jak piszesz - dostępność na dany dzień bierze pod uwagę przyszłe potwierdzone wyjścia zleceń sprzedaży klienta - wystarczy tam datę przesunąć w przyszłość i można już potwierdzić wcześniejsze zlecenie ;-)

Takie metody siłowe.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1914 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dostępność materiału

Post autor: dominik.tylczynski »

W sumie konfiguracja ATP wcale nie jest taka skomplikowana - zakres ATP definiuje się raptem na jednym ekranie. Co więcej ta sama funkcjonalność jest wykorzystywana w kilku obszarach systemu np. w zleceniach sprzedaży, w PP do kontroli dostępności komponentów czy w podwykonawstwie.

Bardziej problematyczne jest natomiast wdrożenie ATP tj. doprowadzenie do tego, żeby cała firma rozumiała ATP, działała wg jednolitych reguł i nie próbowała oszukiwać ATP przez dziwne, "siłowe" zmiany dat na zleceniach sprzedaży.
rafacko
Posty: 3
Rejestracja: pt cze 09, 2017 10:24 am
Has thanked: 1 time

Re: Dostępność materiału

Post autor: rafacko »

Jeżeli jesteśmy już przy MD04, to mam pytanie. Jeżeli 01.06. utworzono zlecenie sprzedaży z żądaną datą dostawy na 05.06., jednak towar będzie dopiero 10.09. W CO09 zobaczymy oczywiście datę wrześniową, bo ATP potwierdza dostępność na wrzesień, ale jaką datę powinno pokazać MD04 w dniu dzisiejszym (03.08.)? Czy 05.06., bo takie było faktycznie zapotrzebowanie klienta (1 linia harmonogramu), czy też powinno pokazać datę bieżącą, bo na dzień dzisiejszy zapotrzebowanie istnieje, ale nie jest realizowane?
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: Dostępność materiału

Post autor: mgabryel »

MD04 zawsze pokaże datę dostępności materiału obliczoną dla pierwszej linii harmonogramu odpowiedniej pozycji zlecenia sprzedaży zgodnie z poniższą notą.
1823007 - What is date field in transaction MD04 and Co09?
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: Dostępność materiału

Post autor: mgabryel »

Inna kwestia jak system oblicza datę dostępności materiału dla danej linii harmonogramu zlec. sprzed.
Standardowo harmonogramuje wstecz w stosunku do żądanej daty dostawy a jeśli wyznaczona data wypada w przeszłości przestawia się na harmonogramowanie w przód.
W OVLY można ustawić dla danego rodzaju dok. sprzedaży, aby harmonogramowanie przebiegało tylko wstecz.
W efekcie w MD04 i harmonogramie zaczną się pojawiać przeszłe daty dostępności materiału dla opóźnionych zleceń sprzedaży.
F1 Help - Oprac. harm. dostaw możliwe do przeprow. tylko wstecz

Indicates that the system is to carry out only backwards scheduling for all schedule lines in the sales document.

Use

When you change a sales document, such as adding schedule lines or rescheduling, the system carries out delivery scheduling for all lines. In some cases, the system performs forward scheduling which may have the undesirable affect of rescheduling lines that have already been confirmed.

Procedure

Mark this indicator to deactivate forward scheduling.

Note that when this indicator is set, the system may determine a material availability date that lies in the past.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Dostępność materiału

Post autor: wojtas7 »

To i ja podepnę się i pociągnę temat, który bym chciał wyjaśnić i zrozumieć w MD04. Mam w nim po prostu zamówienia mmkowe. Po kliknięciu w lupkę pokazują się szczegóły zamówienia, jest numer, pozycja i numer pozycji z delivery schedule na zamówieniu. Jak to się zachowuje jak jest więcej linii potwierdzeń dostaw? Dlaczego akurat "2" pokazuje, w tym przypadku mam już dostarczone więcej. Szczegóły w załączniku.
Załączniki
md04_1.JPG
md04_1.JPG (38.12 KiB) Przejrzano 2196 razy
md04_2.JPG
md04_2.JPG (19.98 KiB) Przejrzano 2196 razy
md04_3.JPG
md04_3.JPG (37.73 KiB) Przejrzano 2196 razy
mgabryel
Posty: 406
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 10:17 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 35 times
Been thanked: 229 times

Re: Dostępność materiału

Post autor: mgabryel »

W przypadku zamówień STO przetwarzanie linii harmonogramu może być różne zależnie od konfiguracji.
Dobrze wyjaśnia to poniższa nota.

885177 - Stock transfer in Purchasing: New schedule line processing

Przy konwencjonalnej metodzie w MD04 pojawią się wszystkie linie, które mają ilość otwartą tzn. nie są jeszcze dostarczone.
Na poniższym screen przykład, gdzie w PO jest 5 linii, wszystkie z ilością otwartą, każda z nich jest widoczna w MD04.
MD04 vs. PO schedule lines.gif
MD04 vs. PO schedule lines.gif (225.31 KiB) Przejrzano 2176 razy
ODPOWIEDZ