Plant abroad - 2 kursy na dokumencie

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
sapdoctor
Posty: 47
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:06 pm
Been thanked: 7 times

Plant abroad - 2 kursy na dokumencie

Post autor: sapdoctor »

Hej,

Mam wymaganie od klienta żeby część dokumentów zakupowych w walucie księgowała VAT po innym kursie niż dla całego dokumentu , wtedy mamy 2 kursy na dokumencie . To wymaganie zostało zrealizowane poprzez aktywację plan aborad ale dokumenty te pokazują się niepoprawnie w rejestrze VAT ponieważ podstawa jest kwotą netto wyliczoną z kursu nagłówka dokumentu i kwota VAT w rejestrze z niej nie wynika. Oczywiście w rejestrze VAT można włączyć "National currency instead of local curr" , wtedy takie dokumenty pojawią się prawidłowo ale dokumenty zaksięgowane dla VAT i nagłówka z jednym kursem ( a nie dwoma) pokazują się błędnie .

Czy ktoś zna jakie jest rekomendowane przez sapa rozwiązanie tego problemu. ?
Czy założyć ze generujemy rejest vat bez parametru ""National currency instead of local curr" i znajdujemy rozwiązanie żeby dokument w tabeli BSET miał kwotę netto wg VAT,
Czy przyjmujemy że parametr jest włączony "National currency instead of local curr" i w bset dokumenty "country currency" mają kwoty przeliczone wg kursu dla VAT.

Pozdraiwam
a.
sylwiaur
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 28, 2018 3:22 pm

Re: Plant abroad - 2 kursy na dokumencie

Post autor: sylwiaur »

Wiem, że temat stary ale chętnie poznam rozwiązanie dla tego problemu.

SU
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Plant abroad - 2 kursy na dokumencie

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Nie mam aktywowanej "Plants Abroad" więc opowiem jak to zrobiłem:
1. W OBY6 dla JG masz możliwość wybranie 1 z 6 opcji dla Przeliczenie kursu dla pozycji podatku - wybrałem "1" czyli "Możliwe ręczne wprowadzanie kursu walutowego"
2. Skoro kwota VAT w PLN będzie różna od kwoty VAT wyliczonej dla kursu z nagłówka to trzeba skonfigurować "Różnice kursowe dla podatków" (KDT). Sugeruję również w OKB9 ustawić parametry księgowania automatycznego dla RK wynikających z KDT.
3. Księguję jakiś dokument/fakturę zakupowy, "z palca" podaję kurs dla VAT, wyliczają się różnice dla KDT.
4. W rejestrze VAT (prog. RFUMSV00) zaznaczam "Różnica podatkowa: Poz. pojed." (Dokonanie kontroli podatk. i wyprow. wyników jako listy)
5. Dla podatku naliczonego wartości mam pozycje z BSET gdzie NETTO jest wg. kursu z nagłówka a VAT zgodny z kursem "ręcznym". Na dole wyświetla się lista z różnicami podatkowymi dla poszczególnych dokumentów: kod VAT, wartość wynikająca z wyliczenia dla kursu z nagłówka i różnica w podatku.
6. Tyle standard, możliwości masz więcej przez utworzenie/zmianę implementacji BADI dla rejestru VAT: FI_TAX_BADI_015, FI_TAX_BADI_012 i FI_TAX_BADI_016 - tam już możesz wszystko zmienić/dodać :D
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ