rozwój i praca jako konsultant

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
mpsbartosz
Posty: 1
Rejestracja: wt cze 30, 2020 12:06 pm

rozwój i praca jako konsultant

Post autor: mpsbartosz »

Dzień dobry wszystkim :wink: ,

Zwracam się do bardziej doświadczonych kolegów z prośbą o wyrażenie swojej opinii.

Pracuję od 3 lat na SAPie, niestety dostęp mam tylko do modułu MM.
Chciałbym w przyszłości aplikować na stanowisko konsultanta. W tym roku robię w swoim zakładzie pracy Super Usera z modułu MM.

Dodatkowo rozważam podjąć studia podyplomowe na kierunku Inżynieria SAP i programowanie ABAP.
Czy uważacie, że takie studia to dobra decyzja? Studia nie są tanie, a zastanawiam się jak dużo one mi pomogą w znalezieniu wymarzonej pracy.
Czy Super User z MM oraz biegłe dwa języki obce (angielski + niemiecki) będą wystarczające?
Czy spotkaliście się z ludźmi, którzy mieli ukończone takie studia? A może sami coś podobnego ukończyliście?

Z góry dziękuję za każdą radę, myśl, opinie.

Pozdrawiam :wink:
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: rozwój i praca jako konsultant

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem doświadczenie jako super user + 2 języki obce to wymarzony start do pracy konsultanta. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszymi konsultantami są ci z praktycznym doświadczeniem. Po prostu wiedzą jak się używa SAP w realnym świecie i potrafią się bardzo dobrze porozumieć z użytkownikami w trakcie wdrożeń, bo rozumieją ich problemy i mówią ich językiem.

Nie przeceniałbym wartości studiów podyplomowych. Jeśli Cię na nie stać i chcesz mieć dodatkowy wpis w CV to ok, na pewno trochę pomoże. Jednak same studia nie zrobią z Ciebie konsultanta.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: rozwój i praca jako konsultant

Post autor: wojtas7 »

Ja też nie polecam tego rodzaju studiów. Lepiej wcześniej zacząć profesjonalną pracę z systemem.
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

Re: rozwój i praca jako konsultant

Post autor: marcus »

Cześć,

tak szczerze mówiąc, znam dwie osoby po takich studiach. Nauczyli się troszkę teorii, ale z mojego punktu widzenia wyrządziły sobie więcej szkód niż pożytku. Dlaczego? Bo studia te namieszały tylko w głowie... osoby te nabrały pewności siebie, powiedziałbym nawet, że się szczyciły faktem ich ukończenia. W pracy z SAP'em posługiwały się pojęciami, których w ogóle nie rozumieli. W oczach innych ludzi, którzy byli naprawdę początkującymi użytkownikami SAP te 2 osoby.. gadały zwyczajnie bez sensu, wtryniając w normalne rozmowy o systemie jakieś nieznane nikomu pojęcia, a nie potrafiły zrobić w systemie rzeczy, która choć troszkę odbiegała od ich codziennych czynności. Brakowało im logicznego myślenia. W między czasie zatrudniono kolejnych pracowników (użytkowników), którzy w kilka miesięcy wyprzedziły tych absolwentów o lata świetlne. Dlaczego? Bo po prostu to lubili. SAPa trzeba po prostu lubić. Wystarczy to lubić i chcieć troszkę pogooglować w necie. Ale tak naprawdę nic ale nic nie zastąpi najzwyklejszego w świecie doświadczenia... które można nabyć przebywając wśród innych użytkowników i uczestnicząc w codziennych procesach firmy. Tego nie da się nauczyć to po prostu trzeba przeżyć. Porównałbym to do osoby, która chce przeczytać książkę o tym jak jeździć na rowerze albo jak nauczyć się pływać... do osoby, która w życiu takiej ksiązki nie czytała i nie potrafiła nazwać części składowych roweru, ale najzwyczajniej w świecie zaczęła na tym rowerze jeździć, nawet przewracając się po drodze kilka razy.
Z biegłym angielskim dowiesz się więcej na youtube za darmo, niż na takim kierunku za grube tysiące. Jest tylko jeden bardzo duży plus - dostęp do systemu szkoleniowego na czas tych studiów. Jeśli postanowiłbyś naprawdę solidnie ten czas wykorzystać (nie tylko na uczelni ale i w domu) na badaniu systemu to wtedy byłoby warto. Czas poświęcony na zabawę z systemem przyniósłby Ci więcej korzyści niż dyplom, który byś uzyskał.
Oczywiście to jest moje prywatne zdanie - na pewno trafi się cała rzesza przeciwników, która myśli inaczej :mrgreen:
ODPOWIEDZ