JPK_MAG

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Andi_1976
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 03, 2020 2:15 pm
Has thanked: 1 time

JPK_MAG

Post autor: Andi_1976 »

Witam, jesteśmy małą firmą - oddziałem zagranicznej firmy. Przejąłem księgi po poprzedniczce. W SAP mamy rozwiązanie w zakresie JPK opracowane przez SAP Polska, ale wdrożone przez nasz zagraniczny support. JPK_VAT działa i nie ma z nim problemu. Natomiast testuję JPK_MAG i tu występują błędy. Niestety, osób które u nas to wdrażały nie ma już w firmie, dlatego zwracam się o pomoc na forum.

Z czym mam problem?
1. Wydajemy klientom nasze produkty na testy. W SAP najpierw tworzymy zlecenie klienta, rodzaj KB - Uzupełnienie konsygnacji, a następnie w momencie fizycznego wydania jest księgowana dostawa wychodząca - przeksięgowanie z naszego składu 1000 na zapas specjalny W - konsygnację klienta (ruch 631). Ten ostatni ruch nie generuje dokumentów w rachunkowości, dlatego prawdopodobnie jest niewidoczny w JPK_MAG. Myślę, że poprawnie.
2. Gdy po fazie testów klient zdecyduje się na zakup, w SAP jest tworzone nowe zlecenie klienta z rodzaju KE - wydanie z konsygnacji (z referencją do poprzedniego zlecenia KB). Następnie jest księgowana dostawa wychodząca z referencją do zlecenia KE. Jest to widoczne w SAP jako ruch 633 - wydanie materiałów z konsygnacji klienta. W tym przypadku generowany jest dokument księgowy.

Jak rozumiem, drugi ruch powinien pojawić się w JPK_MAG jako WZ.
Niestety tak nie jest, gdyż pojawia się błąd: "Plant PL00 and storage loc. is not a JPK warehouse; item is ignored".
Faktycznie, w przypadku wydania z zapasu specjalnego pole Skład jest puste.

Może ktoś miał do czynienia z podobnym problemem. Czy ktoś wie jak to można obejść? Czy robimy coś niepoprawnie?

Bardzo dziękuję z góry za wszelkie odpowiedzi.
Antoni Chmielarczyk
Posty: 2
Rejestracja: wt wrz 15, 2020 9:46 am
Has thanked: 1 time

Re: JPK_MAG

Post autor: Antoni Chmielarczyk »

Nikt Ci nie odpowie wprost na Twoje pytanie. To zależy pewnie od Waszych ustawień.
Ale kto w ogóle generuje JPK-i bezpośrednio w SAP-ie...? Przecież to wręcz niemożliwe.
dominik.tylczynski
Posty: 8346
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1920 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: JPK_MAG

Post autor: dominik.tylczynski »

Antoni Chmielarczyk pisze: wt wrz 15, 2020 10:09 am Ale kto w ogóle generuje JPK-i bezpośrednio w SAP-ie...? Przecież to wręcz niemożliwe.
Jest to jak najbardziej możliwe zarówno przy pomocy standardowego rozwiązania SAP Starter Solution jak i przy pomocy add-on'a autorstwa SI-Consulting, który obecnie jest sprzedawany bezpośrednio przez SAP.
Andi_1976
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 03, 2020 2:15 pm
Has thanked: 1 time

Re: JPK_MAG

Post autor: Andi_1976 »

Dziękuję Panie Dominiku za potwierdzenie, że jest to możliwe :)
Proszę mi powiedzieć, czy orientuje się Pan w konsygnacjach klienta? Czy dobrze robimy to wykorzystując ruchy 631-633? Tak jak wspomniałem mam przez to problem w JPK_MAG.
A może jest inny sposób księgowania wydań na (oraz sprzedaży z) magazynu klienta?
dominik.tylczynski
Posty: 8346
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1920 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: JPK_MAG

Post autor: dominik.tylczynski »

Andi_1976 pisze: wt wrz 15, 2020 11:17 am Dziękuję Panie Dominiku za potwierdzenie, że jest to możliwe :)
Proszę mi powiedzieć, czy orientuje się Pan w konsygnacjach klienta? Czy dobrze robimy to wykorzystując ruchy 631-633? Tak jak wspomniałem mam przez to problem w JPK_MAG.
A może jest inny sposób księgowania wydań na (oraz sprzedaży z) magazynu klienta?
Moim zdaniem proces sprzedaży konsygnacyjnej jest obsługiwany jak najbardziej prawidłowo. Nie znam w szczegółach addon'a do JPK, czyli SAFT PLVAT w terminologii SAP. Z komunikatu wnoszę, że problem jest w ustalaniu magazynu podlegającego raportowaniu JPK_MAG. W przypadku sprzedaży z zapasu konsygnacyjnego klienta pole "skład / storage location" jest puste, bo zapas konsygnacyjny klient nie jest zarządzany na poziomie składu.
Znalazłem notę 2944628 - SAFT PLVAT: JPK_MAG extractor adjustments, która najpewniej rozwiązuje ten problem:
The method of defining the warehouse has been changed. The change applies to document items that do not contain a storage location, the warehouse will be interpreted only as the plant identifier.
Andi_1976
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 03, 2020 2:15 pm
Has thanked: 1 time

Re: JPK_MAG

Post autor: Andi_1976 »

Serdecznie dziękuję. Prześlę informację do naszego supportu. Mam nadzieję, że to rozwiąże problem.
ODPOWIEDZ