B2B z zagraniczna firma (UE) a VAT

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
Ann
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 04, 2020 1:33 pm
Has thanked: 1 time

B2B z zagraniczna firma (UE) a VAT

Post autor: Ann »

Dzien dobry wszystkim,

to moj pierwszy post na forum - cieszę się, że tu trafilam i mam nadzieję dorzucic swoje trzy grosze w dyskusjach :)

Mam pytanie do Kolezanek i Kolegow, ktorzy sa na B2B, dzialalnosc jest zarejestrowana w PL a uslugobiorca jest firma zagraniczna (np.niemiecka).
Na co szczegolnie zwrocic uwage konstruujac taki kontrakt?

Jak przedstawia sie kwestia VATu - ktora strona go pokrywa i w ktorym kraju? Polska ustawa o VAT naklada obowiazek VATu na 'doradztwo' ale nie jestem pewna czy konsultant SAP kwalifikuje sie w swietle polskiego prawa jako doradca.
Czy ktos ma doswiadczenie w tym temacie i moze mi cos podpowiedziec?


Z gory dziekuje za wszelkie wskazowki i podpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie.
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: B2B z zagraniczna firma (UE) a VAT

Post autor: marek.turczynski »

Cześć,

konsulting SAP zdecydowanie podpada pod doradztwo i VAT w naszej branży jest obowiązkowy. Dla sprzedaży UE i tak będzie o podatek 0 %.

Zagraniczna firma może poprosić Cię o certyfikat rezydencji podatkowej. Jeżeli chodzi o zapisy to można czasami zauważyć takie, które są dodawane po to, żeby było jasne, że podpisywana umowa nie jest umową o pracę. Poza tym trzeba jeszcze zwracać uwagę na wymagane ubezpieczenia jeżeli są wskazane w umowie (od błędów).

Poza tym raczej nie ma specjalności - są jednak kraje jak Szwajcaria gdzie trzeba wiedzieć, że pobierany jest podatek u źródła (podatek dochodowy odciąga już Szwajcarska spółka).

Pozdrawiam,
Marek Turczyński
Marek Turczyński
Ann
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 04, 2020 1:33 pm
Has thanked: 1 time

Re: B2B z zagraniczna firma (UE) a VAT

Post autor: Ann »

Dziekuje serdecznie!
ODPOWIEDZ