[EWM] - cross delivery handling units

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

[EWM] - cross delivery handling units

Post autor: wojtas7 »

Mamy środowisko ECC i zdecentralizowaną EWM (S/4 ale jeszcze też 9.5). Pakujemy do jednego handling unita pozycje towarów na przykład z dwóch dostaw wychodzących. Z tego co obserwuję to jest to Cross Delivery HUs. Ale w momencie meldunku HUsów do ERPa, co następuje przed zaksięgowaniem wydania (Goods Issue/Warenausgang), to HU melduje się w ERPie tylko w pierwszej deliverce, wszystkie kolejne mają błąd w interfejsie że HU już jest zużyty.

Czy ktoś ma doświadczenie w takim scenariuszu?

Z lektury materiałów (nie wiem czy wszystko znalazłem, ale np. w książkach EWM nic na ten temat nie ma):

https://help.sap.com/doc/saphelp_ewm94/ ... cache=true

że musi być włączona integracja ERP R/3 -> EWM. U nas jest na odwrót, HU powstaje w EWM, ERP nie zna numeru dopóki nie zostanie zameldowany (jak wyżej opisałem).
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: wojtas7 »

Hehe chyba wyczaiłem co tu jest nie tak ;-) HUsy są u nas meldowane przez zetowy kod, dopasowałem trochę i jak są zwracane jako Cross Delivery Handling Units to elegancko działa jak oczekuję ;-)
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: wojtas7 »

mrcb
Posty: 260
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 107 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: mrcb »

Czysty ERP nie za bardzo się lubi z cross delivery hu. Jedynie pakowanie shipmentu daje taką funkcję. Przy integracji z EWM, możliwości są szersze, ale chyba poza przypisaniem i wyświetleniem cross hu w dostawie możliwości się kończą. Nie na darmo SAP udostępnia przy interfejsie EWM-ERP opcję wycinania lub konwersji cross hu w nieunikalne jednostki obsługi. Zakładając, że robisz jeszcze dodatkowe fikołki poza standardowym interfejsem, tylko podnosisz poprzeczkę. Może warto rozważyć, opcję pakowania wszystkiego w EWM i wykorzystania standardu. Czasami trzeba nagiąć proces, nie system. Przetestuj i rozważ.

pozdr.m
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: wojtas7 »

ooo dzięki!

W kilku miejscach doczytałem że czysty ERP to tak se się nadaje do cross HU, ale moje doświadczenia są takie - poprzeczka jest podniesiona przez biznes bo życzą sobie raportowanie z EWM do ERPa HUsów wcześniej niż Goods Issue i tu się chyba trudność największa pojawia.

- w EWM dwie lub więcej dostaw wychodzących jest pakowanych do jednego HU (pojawia się Cross delivery HU), w momencie zamknięcia opakowania zetowo uruchamiany jest moduł BAPI_OUTB_DELIVERY_CONFIRM_DEC w ERP (przez SMQ2), ale bez flagi "Goods Issue" a jedynie z ilościami i HUsem.

Jako że do tej pory produkcyjnie z pojedynczymi HUsami działa od jakiegoś czasu już, zacząłem to rozszerzać, i:

- w EWM przy odpalaniu BAPI_OUTB_DELIVERY_CONFIRM_DEC po stronie ERPa, w przypadku gdy jest więcej deliverek w HU, to wypełniam strukturę BAPI HEADER_HU_CROSS, a nie HEADER_HU. W efekcie po stronie ERPa pojawiaja się dobre wpisy Husów, VEKP-VPOBJ = 21 (Cross Delivery Outbound Delivery HU), w polu VEKP-EXIDV w obu wierszach jest ten sam numer HUsa (nadawany w EWM np 80000001 dwa razy).

- pierwszym minusem jest w tym momencie niewyświetlanie HUsów w dostawie. Klikam w Pakowanie w VL03N i pusto. Podebugowałem sporo i nie mam pewności czy ERP jest na to gotowy.

Dalej po stronie ERPa:

- Następnie w momencie gdy Deliverka ma status Pack = "C" spakowana, zostaje przypisana do Shipmentu.

- I w Shipmencie, to już z kolei na skanerze RFUI, zostaje stworzony nowy HUs z numerem palety SSCC 14xxxxxxxxxxxxx i następnie spakowane HUsy w Shipmencie - Paleta SSCC i dwa HUsy Cross są ładnie pokazane w shipmencie.

- pracownik wchodzi w Shipment i klika kolejne statusy Shipmentu - na samym końcu klika Start Transport i w tym momencie odpala się z kolei zetowy moduł ERP -> EWM, z hasłem zaksięguj "Goods Issue" dla wszystkich deliverek w EWM.

- w EWM deliverki elegancko się wyksięgowują, w reakcji na to standard EWM odpala z powrotem do ERPa komunikaty z BAPI_OUTB_DELIVERY_CONFIRM_DEC, w których w strukturach już jest chyba prawidłowo - wypełniona tabelka HEADER_CROSS_HU a nie HEADER_HU.

No i w przypadku Cross Delivery HU te komunikaty zwisają z błędem /SPE/VL099 - tabela wewnętrzna HUsów nie jest pełna.
Oczywiście w przypadku normalnych HUsów, gdzie jeden HU=jedna deliwerka, wszystko działa.

Po wielodniowych analizach, debugowaniu, wnioski mam takie - porównując co się różni w tabelach po poszczególnych krokach, w scenariuszy gdzie wszystko działa i gdy są Cross Delivery HUs:

- gdy nie pakuję do palety SSCC, ale zamykam Shipment -> Shipment ma po prostu w pierwszym poziomie dwa Husy Cross Delivery HU z dwoma deliverkami - Goods Issue księguje się prawidłowo, ale statusy w VEKP-STATUS pozostają z 0020 a powinny 0050 (booked). (A)

- w przypadku spakowania normalnie, na palete SSCC + X HUs, i gdy jest błąd /SPE/VL099, to te dwa pola mają znaczenie:

- VBFA-TAQUI (znacznik czy spakowane w WM), głęboko w kodzie jest wówczas komunikat hugeneral085 - HU Changed. Nie wiem co o tym sądzić czy HU Changed oznacza że nielegalnie spakowałem HUsy na nowego HUsa SSCC?

- VEKP-UEVEL - przypisanie nadrzędnego HUsa - X HUsy mają to pole wypełnione, po spakowaniu na paletę SSCC. Zwykły HU, ma to pole puste jak jest spakowany na paletę SSCC.

Ciężki temat się wydaje. Zgłosiłem to też do SAPa jako incident, ale nie wiem czy się zalogują do naszego testowego systemu obczaić zostawione przykłady dla nich i czy nasze nietypowe procesy ich nie odrzucą na początku.

Jeśli chodzi o radę pakowania wszystkiego w HU - to tak jak wyczytałem w notach i helpach, wówczas Cross Delivery HU powinny działać lepiej, szczególnie wymieniając informacje między EWMkami. Ale my jesteśmy chyba za daleko w lesie żeby teraz podjąć takie decyzje, mamy 4 magazyny na EWM zdecentralizowane, kolejne 10 połączone z ERPem pod innym systemem też zdecentralizowane (tu komunikacja przez IDoc analogicznie jak z EWM), i większość procesów logistycznych odbywa się po stronie ERPa. W przyszłości ma się pojawić TM.

Dziękuję ślicznie za poświęcony czas.
mrcb
Posty: 260
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 107 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: mrcb »

Nie wiem jak rozwiązać Twój problem, ale mogę podpowiedzieć, jak xHU są widoczne w systemie, który mam pod ręką.

W nagłówku (VEKP) jest tylko pojedynczy wpis z przypisaniem do jednej dostawy (zgaduję, że jest to dostawa pierwsza z brzegu).
Typ obiektu 21, status 0020 (czyli nie zaksięgowane, pomimo tego, że dostawy są wydane).

Pozycje xHU (VEPO) odpowiadają zapakowanej zawartości, ale co najważniejsze, mają przypisane różne dostawy i pozycje.

Taka xHU jest widoczna na ekranie pakowania VL03N, z poziomu każdej zaksięgowanej dostawy, której dotyczy.

Na poziomie shipmentu można dalej pakować xHU w inne HU, chociaż co dziwne nie z ekranu głównego (tu xHU nie jest widoczne), ale z opcji "Przeglądu całościowego".

Na błąd /SPE/VL099, który napotkałeś jest kilka not. Możesz przejrzeć. Jeżeli nie rozwiążą problemu, to przynajmniej może na coś Cię naprowadzą.

pozdr.m.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: wojtas7 »

Dzięki wielkie za zainteresowanie!
mrcb pisze: ndz lut 07, 2021 2:51 pm W nagłówku (VEKP) jest tylko pojedynczy wpis z przypisaniem do jednej dostawy (zgaduję, że jest to dostawa pierwsza z brzegu).
Typ obiektu 21, status 0020 (czyli nie zaksięgowane, pomimo tego, że dostawy są wydane).

Pozycje xHU (VEPO) odpowiadają zapakowanej zawartości, ale co najważniejsze, mają przypisane różne dostawy i pozycje.
to ciekawe. Skoro to jest X HUs, to oznacza Cross Delivery HU, więc w jednym HU powinny być dwie deliverki. U mnie, gdy w BAPI podam w HEADER_HU_CROSS jeden wpis, a w HEADER_HU_ITEM, to powstają dwa wpisy w VEKP, w EXIDV jest ten sam numer, ale w VPOBJ jest "21", ale w VPOBJKEY jest już osobny numer deliverki. Jak jest u Ciebie w VPOBJKEY?

Jak u Was powstają Husy w ERP? Też decentralized WM (EWM?) je tworzy i przysyła? Czy nie macie składów sterowanych na zewnątrz magazynem?
mrcb pisze: ndz lut 07, 2021 2:51 pm Taka xHU jest widoczna na ekranie pakowania VL03N, z poziomu każdej zaksięgowanej dostawy, której dotyczy.

Na poziomie shipmentu można dalej pakować xHU w inne HU, chociaż co dziwne nie z ekranu głównego (tu xHU nie jest widoczne), ale z opcji "Przeglądu całościowego".

Na błąd /SPE/VL099, który napotkałeś jest kilka not. Możesz przejrzeć. Jeżeli nie rozwiążą problemu, to przynajmniej może na coś Cię naprowadzą.

pozdr.m.
Mamy regularnie wgrywane SP, sprawdziłem wszystkie noty z tym błędem, które znalazłem, i wszystkie już mamy w systemie.

Dzięki
mrcb
Posty: 260
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 107 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: mrcb »

Jeżeli powstają 2 numery wewnętrzne dla tego samego cross delivery HU, to może oznaczać, że masz aktywowaną taką opcję w konfiguracji interfejsu potwierdzającego xHU do ERP.
W standardzie, na integracji standalone EWM-ERP, xHU może być pomijane, księgowane jako niezależne HU'sy - jak u Ciebie (mimo zachowania tej samej identyfikacji zewnętrznej) lub unikalne, jak w moim przypadku. Ostatnia opcja jest właściwa, w przypadku, gdy chcesz dalej przekazać rzeczywistą strukturę pakowania do dostawy przychodzącej (nie mam pewności, ale po stronie przyjmującej, też chyba jest wymóg EWM'a)

pozdr.m.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: wojtas7 »

mrcb pisze: ndz lut 07, 2021 11:27 pm Jeżeli powstają 2 numery wewnętrzne dla tego samego cross delivery HU, to może oznaczać, że masz aktywowaną taką opcję w konfiguracji interfejsu potwierdzającego xHU do ERP.
Wiem że to skomplikowane, ale wygląda to tak, że pierwsze przesłanie HUsów z EWM do ERPa robimy z zetowych aplikacji magazynowych (webdynpro lub fiori), także pytanie jest jak wypełniać BAPI_CONFIRM_DECENTRALIZED.

Bazuję na tym, co później, standard EWM wysyła z powrotem do EWM gdy robimy księgowanie wydania (GI) -> i wypełniam BAPI_CONFIRM_DECENTRALIZED w taki sam sposób - nie wypełniam nagłówków HEADER_HU tylko w HEADER_CROSS_HU, natomiast HEADER_HU_ITEMS tak samo.

W EWM mam trzy opcje replikacji Cross Delivery HU:

- raportuj X HUs jako X HUs (wówczas jest jak wyżej napisałem w BAPI_CONFIRM_DEC)
- raport X HUs jako zwykłe HU (wówczas komunikat wisi że "HU already exists")
- nie raportuj X HUs w ogóle
mrcb pisze: ndz lut 07, 2021 11:27 pm W standardzie, na integracji standalone EWM-ERP, xHU może być pomijane, księgowane jako niezależne HU'sy - jak u Ciebie (mimo zachowania tej samej identyfikacji zewnętrznej) lub unikalne, jak w moim przypadku. Ostatnia opcja jest właściwa, w przypadku, gdy chcesz dalej przekazać rzeczywistą strukturę pakowania do dostawy przychodzącej (nie mam pewności, ale po stronie przyjmującej, też chyba jest wymóg EWM'a)
pozdr.m.
Nie rozumiem w takim razie jak u Ciebie w systemie pojawia się klucz "21" w VEKP-VPOBJ, skoro to zwykłe HUsy? W jaki sposób je raportujecie z EWM, w momencie księgowania wydania (Goods Issue/Warenausgang) ? W jaki sposób je przesyłacie z EWM do ERPa? Standardem przy Goods Issue? Co masz w polu VEKP-VPOBJKEY ( pierwszą dostawę z brzegu mimo że w HUs jest ich więcej?).

Dziękuję ślicznie
mrcb
Posty: 260
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 107 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: mrcb »

Wręcz przeciwnie, w moim przypadku ERP rejestruje najprawdziwsze xHU. Twój przykład bardziej odpowiada przypadkowi gdzie xHU jest skonwertowane na niezależne HU. Zauważ, że u mnie w ERP jest 1HÙ, u Ciebie 2 (patrz na numer wewnętrzny).
Zrób prosty test. Zaksięguj dostawy spakowane w cross delivery hu, z pominięciem zetowego rozwiązania meldowania hu i zobacz jak system zarejestruje xHU standardową ścieżką. To da Ci pogląd, czy rozszerzenie tworzy xHU tak jak standard, czy w inny sposób.

pozdr.m.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: wojtas7 »

Wow, wspaniale doradziłeś. Ominąłem zetowe meldowanie HUsów, puściłem komunikat z EWM w standardzie przy Goods Issue dla dwóch deliverek jednocześnie, w interfejsie usunąłem flagę "X" POST_GOODS_ISSUE bo tego w tym etapie nie chcę mieć, i rzeczywiście powstał tylko jeden wpis w VEKP z VPOBJ=21, i dwoma wpisami z odpowiednimi referencjami w VEPO.

Wspaniale, tędy trzeba iść!

Pytanie jeszcze ale to pewnie u Was tak nie ma - są w jakimkolwiek momencie u Was deliverki nie zaksięgowane (bez Goods Issue) ale już z HUsami?
U mnie w VL03N pokazują się HUsy dopiero jak są zaksięgowane, wcześniej pusto.
mrcb
Posty: 260
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 107 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: mrcb »

W instalacji do której mam dostęp, xHU w ERP pojawiaja się dopiero po zaksięgowaniu dostaw w EWM.

pozdr.m.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: wojtas7 »

Dzięki Twoim wskazówkom doszedłem do takiego stanu jak w Twoim systemie, ale u nas scenariusz wymaga Husów wcześniej...

Robię tak:

-A - pakują w karton więcej deliverek i przy zamknięciu kartona webdynpro zetowe odpala BAPI_CONFIRM_DEC z HUsami, ale bez flagi POST_GOODS_ISSUE bo to ma nastąpić dopiero potem jak w transporcie w ERP klikną Transport Start

-B- zetowe badi z transportu przy Transport Start odpala Goods Issue dla deliverek z transportu w kierunku EWM. EWM odpala już w standardzie z powrotem w kierunku ERP Goods Issue dla deliverek. To celem testu tak jak mówiłeś zrobiłem ręcznie, wywaliłem komunikaty wstrzymane z -A- wysłane wcześniej i zrobiłem ręcznie GI dla obu deliverek z X HUs (fajnie bo pokazało komunikat że trzeba odpalić GI naraz dla obu więc ok)

Ten ostatni krok to dla mnie wzór, jak prawidłowo wypełnić dane do BAPI - wyczaiłem że żeby prawidłowo wypełnić X HUsy, konieczne jest przekazanie HANDLE w tabelce HEADER_HU_CROSS. Nie znalazłem tego jeszcze ale obstawiam że w momencie GI EWM po prostu odpala GUID_CREATE czy cos podobnego i generuje sobie unikalny HANDLE bez zapisywania w bazie w EWM w ogóle, i podstawia ten sam HANDLE dla wszystkich X HUsów które wysyła do ERPa.

Jako że ja potrzebuję ten handle wcześniej, to pewnie będę musiał zetowe pole dorobić, wygenerowac handle przy punkcie -A-, i potem gdzieś wstrzelić się w odpalanie przez standard EWM BAPI i podmienić ten handle wcześniej już wygenerowanym.

To tak jakby pierwsza faza działania, druga faza to ten nieszczęsny błąd że tabela wewnętrzna HUsów jest niepełna, przy komunikatach na koniec razem z GI, ale tylko wtedy kiedy X HUsy są spakowane na paletę SSCC. Dzieje się to w zetowym RFUI, odpala moduły HU_PACKING_UNPACKING wygląda wszystko że jest raczej dobrze, no ale z X HUsami się gryzie.

Temat nie taki prosty :-) Dobrze że mam komfort pracy po stronie klienta i nikt budżetu czasu nie pilnuje bo to lekko śledztwo przypomina niż programowanie ;-)
mrcb
Posty: 260
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 107 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: mrcb »

Alternatywnie możesz spróbować przełączyć się na nieunikalne generowanie HU dla xHUsów przesyłanych z EWM'a.
Nie miałem okazji tego testować, ale czuję, że mogło by to pomóc w wyświetleniu HU przed księgowaniem dostawy.
Czy nie wysadzi procesu w innym miejscu, nie wiem.

Trzymam kciuki, daj znać jak poszło.
pozdr.m.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: [EWM] - cross delivery handling units

Post autor: wojtas7 »

Masz na myśli globalne odhaczenie pstryczka "Unique HU" po stronie ERPa?

W Debugerze przy przetwarzaniu komunikatów zmieniałem to ustawienie, rezultatu lepszego nie było, więc myślę że to raczej nic nie da.
Z drugiej strony - mamy 10 magazynów zdecentralizowanych na starym systemie, gdzie konsolidację rozwiązali w jakieś zetowe wirtualne HUsy, i tam w polu EXIDV generują jakiś długi numer, dla EWM z kolei (mamy dwa magazyny na EWM 9.5, i dwa na S/4 EWM) w EXIDV pojawia się numer pojemnika (fizyczna naklejka z kodem kreskowym), i pojemniki krążą między zakładami i w VEKP jest już po kilkadziesiąt wpisów dla tego samego pojemnika - mieliśmy trochę problemów ze STATUS, jak zostaje w niektórych procesach 0020 to jest potem problem (HU already exists na komunikacie).

W tym wypadku X HUsów to nie powinien akurat być problem (napisałeś że u Ciebie też zostaje status 0020, u mnie w standardzie też), bo to są kartony i numery się nie powtórzą nigdy bo są jednorazowe.
ODPOWIEDZ