SD / Lock objects -> output type

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

SD / Lock objects -> output type

Post autor: wojtas7 »

Hej,

Mam taką zagwozdkę może ktoś natchnie jakiś nowy pomysł..

Obieg dokumentów w SD -> zlecenie sprzedaży -> dostawa wychodząca. Do dostawy wychodzącej powstaje komunikat wyjściowy, z zetowym programem, do stworzenia faktury proformy.

Problem polega na sytuacji, kiedy użytkownik jest w edycji zlecenia w VA02, komunikat do dostawy powstaje i robi się zielony, mimo że faktury nie udało mu się stworzyć z powodu locka. Dorobiłem enhancementem logowanie i moduł funkcyjny BAPI_BILLINGDOC_CREATEMULTIPLE zwraca błąd VF 342 = sales order is locked.

Stwierdziłem że skoro tak, to w programie drukującym sprawdzę czy lock jeszcze jest, jak jest to dam komunikat na czerwono i job za 15 minut będzie znowu próbował go odpalić i jak tylko użytkownik wyjdzie z VA02, to faktura powstanie. Jednakże mam przypadki na produkcji, że jednak mój zetowy kod sprawdził locka i stwierdził, że go nie ma (ENQUEUE_EVVBAKE / DEQUEUE_EVVBAKE) i pozwolił uruchomić tworzenie faktury, w którym jednak BAPI zwróciło błąd 342.

Program do output type jest standardowy: /BEV1/VD_BEW_LIEF_BACKGROUND który odpala tak:

CALL FUNCTION '/BEV1/VD_PRINT_BEW_LIEF' IN BACKGROUND TASK
AS SEPARATE UNIT
EXPORTING
i_nast = nast
screen = us_screen.

i potem w include /BEV1/LVDBEWF01 próbuje stworzyć fakturę, ale mu się nie udaje i standard nic z tym nie robi, komunikat jest zielony mimo że faktury nie udało mu się stworzyć.

Więc program drukujący skopiowałem na Z, dorobiłem sprawdzanie lock, ale nadal to nie trybi. Dziwne?

Zastanawiam się czy ENQUEUE_EVVBAKE ze _scope = 2 i DEQUEUE_EVVBAKE ze _scope = 3 jest prawidłowe, ale wydaje mi się że tak bo gdybym sam sobie locka zakładał, to tysiące faktur by się nie zakładało poprawnie. Tak samo COMMIT WORK nie powinienem dawać w samym programie drukującym raczej..

Czy IN BACKGROUND TASK AS SEPARATE UNIT może tu mieć aż takie znaczenie?

Zastanawiam się czy nie zastapić sprawdzania locka, odpaleniem BAPI_BILLINGDOC_CREATEMULTIPLE w trybie testowym... i jak mu się nie uda to komunikat na czerwono do kolejnej próby.

thx
dominik.tylczynski
Posty: 8325
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1913 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SD / Lock objects -> output type

Post autor: dominik.tylczynski »

Przede wszystkim nie kombinowałbym ze ściąganiem blokad czy oczekiwaniem na ich ściągnięcie.

Skoro output type jest przetwarzany poprzez wywołanie:

Kod: Zaznacz cały

CALL FUNCTION '/BEV1/VD_PRINT_BEW_LIEF' IN BACKGROUND TASK
AS SEPARATE UNIT
EXPORTING
i_nast = nast
screen = us_screen.
to to wywołanie kończy się powodzeniem po jego zapisaniu w kolejce RFC. Przypuszczam, że w tym momencie output type dostaje zielony status. Samo zapisanie wywołania nie oznacza, że to wywołanie zostało przetworzone z powodzeniem. Musiałbyś sprawdzić status przetwarzania RFC w SM58. Niestety nie mam teraz dostępu do systemu z programem /BEV1/VD_BEW_LIEF_BACKGROUND, zatem tak trochę na czuja oceniam sytuację.

Możesz też zrobić własny output type i tworzyć fakturę przy pomocy BAPI_BILLINGDOC_CREATEMULTIPLE. Dobry sposób na problem blokad jest w programie /SPE/STO_ID_PROCESSING, który przetwarza output type SPED z dostawy wychodzącej, aplikacja V1. Zobacz procedurę STO_ID_CREATION - ten kawałek kodu:

Kod: Zaznacz cały

  DATA: lf_leave           TYPE xfeld.

* (0) Redirect this NAST processing to separate LUW - in case it is
*     called with processing time 4 (Immediate) in the update task
  CALL FUNCTION '/SPE/CALL_PROC_IN_NEW_LUW'
    EXPORTING
      is_nast  = nast
    IMPORTING
      ef_leave = lf_leave.

  IF NOT lf_leave IS INITIAL.
* Per default we set the status on error, so that it can be reprocessed
* in error processing (RSNAST0F) if there is any syntax error / update
* termination / ... in the decoupled NAST processing.
    rc = 4.
    EXIT.
  ENDIF.
załatwia temat blokad. Przekierowuje przetwarzanie output type do oddzielnej LUW, jeśli output type jest przetwarzany w update task'u, czyli z czasem 4. Stosowałem to podejście do różnych automatyzacji procesów przez output types. Działa niezawodnie. Możesz go po prostu skopiować na początek własnej procedury przetwarzającej output type i tworzącej fakturę.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: SD / Lock objects -> output type

Post autor: wojtas7 »

Dziękuję za pomoc, dobry hint.

Skopiowałem standardowy program /bev1/vd_bew_lief_background właśnie po to żeby móc dodatkowe rzeczy sprawdzać, ale odpalanie tworzenia faktury zostawiłem tak jak w standardzie, bo w środku jest COMMIT WORK AND WAIT. więc wolę to tak zostawić niż mieć commita w output type.

No i ja nie ściągam locków, tylko sprawdzam czy da się założyć, jak da się tzn że jest niezablokowany, ściągam locka i odpala się standard.

Pokrótce:

ZSD_VD_BEW_LIEF_BACKGROUND

Kod: Zaznacz cały

ENQUEUE_EVVBAKE
DEQUEUE_EVVBAKE

    CALL FUNCTION '/BEV1/VD_PRINT_BEW_LIEF' IN BACKGROUND TASK
      AS SEPARATE UNIT
      EXPORTING
        i_nast = nast
        screen = us_screen.

Więc rozumiem że pomaga w takiej sytuacji Twoja rada czyli odpalenie na początku programu drukującego

Kod: Zaznacz cały

* (0) Redirect this NAST processing to separate LUW - in case it is
*     called with processing time 4 (Immediate) in the update task
  call function '/SPE/CALL_PROC_IN_NEW_LUW'
    exporting
      IS_NAST  = NAST
    importing
      EF_LEAVE = LF_LEAVE.
w miejsce sprawdzania locka? Tylko czy komunikat stanie się czerwony jeśli faktura nie zostanie założona? Raczej nie bo w środku tego modułu jest próba księgowania faktury i nic więcej, nie ma żadnego błędu logowanego gdy nie ma faktury.

W środku dzieją się jakieś cuda w /SPE/CALL_PROC_IN_NEW_LUW

Kod: Zaznacz cały

* ... otherwise start new LUW (tRFC) to process this message
  CALL FUNCTION '/SPE/CALL_PROC_NAST'
    IN BACKGROUND TASK
    AS SEPARATE UNIT
    EXPORTING
      is_nast           = is_nast
      if_shared_locking = if_shared_locking.

    CALL FUNCTION 'ENQUEUE_EVVBLKE'
      EXPORTING
        mode_likp      = lf_lock_mode                       "^_n_1457487
        vbeln          = lf_vbeln
w środku sprawdza czy deliverka jest zablokowana. Ale w moim przypadku błąd jest taki że user blokuje zlecenie sprzedaży. Czyli kopiować też /SPE/CALL_PROC_NAST na z i dodać tu moje lock objecty ale do VBAKa a nie do LIKPa?
yacol
Posty: 561
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 4:32 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: SD / Lock objects -> output type

Post autor: yacol »

Może nie uważałem :roll: ale po co w programie ZSD_VD_BEW_LIEF_BACKGROUND wywołujesz moduły ENQUEUE_EVVBAKE i DEQUEUE_EVVBAKE?
Pozdrawiam,

Jacek Witczak
http://novertio.pl
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: SD / Lock objects -> output type

Post autor: wojtas7 »

Cały problem na tym właśnie polega - dorobiłem to ponieważ zdarzały się przypadki, że użytkownik siedział w VA02, przychodził trigger z EWM, który wypełniał warunek, żeby powstał komunikat wyjściowy do zrobienia faktury, odpalał się standardowy program, komunikat robił się zielony, a faktura nie powstała.

Nie ma nigdzie w tym programie standardowym sprawdzania czy udało się stworzyć fakturę, czy nie, i dodatkowo odpala się to w background tasku więc program drukujący traci dostęp do tego komunikatu ewentualnego.... a tu można by ustawić komunikat na czerwono w sytuacji błędu, żeby za kolejnym odpaleniem joba móc go zreprocesować. Gdy jest zielony to lipa - system myśli że faktura już jest.

W samym programie zaraz po odpaleniu BAPI, dorobiłem enhancementem logowanie błędów do tabeli zetowej i sobie oglądam, i pojawiają się wpisy z błędami VF 342 - "Der Beleg & ist zur Zeit in Bearbeitung". Sam program sprawdza locka ale na dostawie, a nie na zleceniu.

Więc ucieszony dorobiłem w programie drukującym na początku sprawdzanie czy zlecenie jest zablokowane, i jak jest ustawiam na czerwono.
No ale ten filtr mój coś jest dziurawy i dalej przepuszcza w programie drukującym od czasu do czasu, próbuje zrobić fakturę, zapisuje ten sam błąd do tabelki zetowej, i komunikat jest zielony a faktury brak.

Ten program drukujący to jakaś lipa ogólnie jest no ale mam go użyć.... Sprawdziłem to BAPI i w środku uprawnienia rzeczywiście są ENQUEUE_EVVBAKE więc teoretycznie dobrze zrobiłem...
dominik.tylczynski
Posty: 8325
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1913 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SD / Lock objects -> output type

Post autor: dominik.tylczynski »

wojtas7 pisze: śr kwie 14, 2021 1:54 pm Cały problem na tym właśnie polega - dorobiłem to ponieważ zdarzały się przypadki, że użytkownik siedział w VA02, przychodził trigger z EWM, który wypełniał warunek, żeby powstał komunikat wyjściowy do zrobienia faktury, odpalał się standardowy program, komunikat robił się zielony, a faktura nie powstała.
Właśnie podałeś kluczową informację - że tworzysz fakturę na podstawie trigger'a z EWM, a blokada jest z powodu innej sesji, gdzie użytkownik jest w VA02.

To co pisałem wcześniej o wykorzystaniu mechanizmu z output type SPED dotyczy sytuacji, gdzie przetwarzasz output type natychmiast, ale jeszcze pozostała blokada z przetwarzania dokumentu, który wyzwolił ten output. Tak właśnie jest w przypadku SPED, który ma utworzyć dostawę przychodzącą po zaksięgowaniu wydania dostawy wychodzącej.

W Twoim przypadku output type wywołuje tworzenie faktury poprzez przetwarzania funkcji /BEV1/VD_PRINT_BEW_LIEF w kolejce RFC - to właśnie robi wywołanie:

Kod: Zaznacz cały

CALL FUNCTION '/BEV1/VD_PRINT_BEW_LIEF' IN BACKGROUND TASK
AS SEPARATE UNIT
EXPORTING
i_nast = nast
screen = us_screen.
Zatem przetwarzania output type kończy się powodzeniem po utworzeniu zadania w kolejce RFC, a nie po jego pomyślnym przetworzeniu. Stąd dostajesz zielony status output type nawet, jeśli faktura nie została zaksięgowana. Moim zdaniem to jest ok. Powinieneś tylko przenieść monitorowanie ze statusów output type na status wywołań RFC, w transakcji SM58. Przetwarzanie RFC możesz również ustawić, tak aby w przypadku błędu następowała automatycznie próba ponownego przetworzenia; możesz ustawić ilość prób i interwał między nimi. Informację o tych ustawieniach znajdziesz w SM58, w menu Information -> System Setting

Możesz też zaplanować okresowe zadanie w tle z raportem RSARFCEX, które będzie ponownie przetwarzać błędy tworzenia faktury.
yacol
Posty: 561
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 4:32 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: SD / Lock objects -> output type

Post autor: yacol »

Ja na Twoim miejscu bym posłuchał Dominika :wink: bo sprawdzenie blokady na VBAK w programie ZSD_VD_BEW_LIEF_BACKGROUND nie zawsze działa (swoją drogą ciekawe dlaczego) - może sprawdzenie blokady przy pomocy modułów do zakładania/zdjęcia blokady to jest taki mały overkill bo mamy przecież do dyspozycji moduł funkcyjny np. ENQUEUE_READ, który (z grubsza biorąc) jest tym co widać na ekranie transakcji SM12 i jego można spokojnie używać do kontroli blokad w danym momencie w systemie.
Pozdrawiam,

Jacek Witczak
http://novertio.pl
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: SD / Lock objects -> output type

Post autor: wojtas7 »

Super wskazówki, bardzo dziękuję, bardzo :-)

Mam pytania jeszcze:

Odpalenie modułu funkcyjnego w nowym wątku RFC:

Kod: Zaznacz cały

    CALL FUNCTION '/BEV1/VD_PRINT_BEW_LIEF' IN BACKGROUND TASK
      AS SEPARATE UNIT
      EXPORTING
        i_nast = nast
        screen = us_screen.
W jaki sposób spowodować że taki task w SM58 będzie wisiał jako błędny? Po prostu MESSAGE E ?
dominik.tylczynski
Posty: 8325
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1913 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SD / Lock objects -> output type

Post autor: dominik.tylczynski »

Najlepiej MESSAGE RAISING
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: SD / Lock objects -> output type

Post autor: wojtas7 »

Wyciągnąłem też wniosek że RFC w SM58 będzie na czerwony gdy komunikat typu E jest w taki sposób odpalany:

Kod: Zaznacz cały

  CALL FUNCTION 'NAST_PROTOCOL_UPDATE'
       EXPORTING
         msg_arbgb = syst-msgid
         msg_nr    = syst-msgno
         msg_ty    = syst-msgty
         msg_v1    = syst-msgv1
         msg_v2    = syst-msgv2
         msg_v3    = syst-msgv3
         msg_v4    = syst-msgv4
       EXCEPTIONS
         OTHERS    = 1.
I w tym module standardowym brakuje sprawdzania czy udało się stworzyć fakturę czy nie, dodatkowo nie chcemy drukować nic a on zapodaje SapScripta. Skopiowałem to na zetowy moduł, wywaliłem drukowanie i dorobiłem ten NAST_PROTOCOL_UPDATE gdy nie ma faktury - powinno śmigać ;-)
ODPOWIEDZ