Sqvi, sq01

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Sqvi, sq01

Post autor: Bond3r »

Witam,
Jak to wyglada w przypadku tych dwóch transakcji bo mam sprzeczne informacje. Czy obie to transakcje dla uzytkownikow końcowych?? Konsultsnci w mojej firmie uwazaja, że sqvi jest tylko dla adminow itp. Wydaje mi sie, ze tworzenie zapytan jest dużo "przyjazniejsze" w sqvi. Jak jest w rzeczywistosci, jak z nimi walczyć :(
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Sqvi, sq01

Post autor: wojtas7 »

Każda organizacja ma swoje zasady. W SQVI może każdy user sam sobie robić wszelkie zestawienia samodzielnie (tylko bez wstrzykiwania abapa), w SQ01 jedynie te stworzone dla nich. Także takie argumenty że support firmowy nie będzie wspierał każdego usera osobno ma też jakieś podstawy.

Zapewnie powinno to działać tak, że skoro jeden user potrzebuje jakiegoś zestawienia w formie Query, to support/konsultanci powinni przeanalizować proces biznesowo i jeśli naprawdę nie ma tych danych w standardowych transakcjach, czy BW, to robią prawdziwą Querę dostępną w SQ01 dla wszystkich userów, którzy mogą tego potrzebować, a nie kazać każdemu userowi osobno łączyć technicznie tabele..
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: Sqvi, sq01

Post autor: Bond3r »

Glownie byl argument ze s SQVI mozna duzo zepsuć a w sq01 jiz nie?? Konsultanci u mnie najchętniej by wystawiali oferty na tworzenie zapytan, pytanie tylko po co transakcje dla uzytkownikow z ktorych nie mozna korzystac...
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Sqvi, sq01

Post autor: wojtas7 »

Lepiej chyba nie komentować argumentacji czy sposobu organizacji działów supportowych, do niczego to nie prowadzi :-)

Prawdę mówiąc nie wiem co można zepsuć w SQVI, w sensie czy jest w ogóle taka możliwość żeby zmienić jakiekolwiek dane, więc chyba oprócz zamulania systemu (jeśli jest słabo skonfigurowany basisowo), raczej się nie da nic usunąć czy dodać jeśli chodzi o dane.
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: Sqvi, sq01

Post autor: Bond3r »

Może wlasnie czasami warto skomentować :))

No nic to, niestety nie wygra się chyba tej walki i trzeba robić tak jak sobie tego życzą... Szkoda tylko, ze podejście jest bardziej dla swojej wygody niz dla rozwiazywania problemow lub samej checi ich rozwiazania.
dominik.tylczynski
Posty: 8325
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1913 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Sqvi, sq01

Post autor: dominik.tylczynski »

wojtas7 pisze: śr maja 26, 2021 11:33 am Lepiej chyba nie komentować argumentacji czy sposobu organizacji działów supportowych, do niczego to nie prowadzi :-)
Sensu pewnie nie ma, ale jest wdzięcznym tematem żartów :D

wojtas7 pisze: śr maja 26, 2021 11:33 amPrawdę mówiąc nie wiem co można zepsuć w SQVI, w sensie czy jest w ogóle taka możliwość żeby zmienić jakiekolwiek dane, więc chyba oprócz zamulania systemu (jeśli jest słabo skonfigurowany basisowo), raczej się nie da nic usunąć czy dodać jeśli chodzi o dane.
Zepsuć w sensie modyfikacji danych nie można - SQVI i SAP Query to są raporty; nie zapisują danych (chociaż widziałem kiedyś magików, którzy do definicji InfoSet potrafili wrzucić cały własny raport; ot takie obejście blokady pisania programów na produkcji).
Natomiast największa różnica między SQVI i SAP Query moim zdaniem polega na tym, że zapytanie z SQ01 zawsze odnosi się do InfoSet'u (transakcji SQ02). Zatem można oddzielić samą definicję zapytania od implementacji źródła danych. W SQVI użytkownik może sam definiować źródło danych i np. tworzyć połączenia tabel. Jeśli zrobi to odpowiednio sprytnie to może bardzo zamulić system. Moim zdaniem do SQVI powinni mieć dostęp użytkownicy, którzy wiedzą co robią.
ODPOWIEDZ