Ważność ofert - nadzorowanie IR / SL. JAK ?

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Ważność ofert - nadzorowanie IR / SL. JAK ?

Post autor: max301 »

Hej,
Od jakiegoś czasu uaktualniam IR dla części zamiennych. Jak można się domyśleć jest tego kilka tysięcy pozycji więc praca jest żmudna.
Przy okazji wprowadzam też ważność ofert warunkach cenowych (sap domyślnie wstawia 31-12-9999) tak żeby to potem to nadzorować
Myślałem o JOBie z ME11, który powiedzmy raz na miesiąc odpali raport i jeżeli znajdzie warunek "Ważne do" mniejszy niż data bieżąca to wyśle mi maila. Nie wiem czy się tak da , mowa o sprawdzeniu warunku daty.

Tylko problem w tym że jeżeli warunek jest ważny np. do 01-05-2021 to SAP w ME11 jakimś cudem pokazuje datę 31.12.9999
Rozwala mi to koncepcję pilnowania ważności ofert bo po raporcie już nie wiem do kiedy była ważna.
Warunek w IR jest cały czas taki jak był tzn. z datą ważności 01-05-2021 więc skąd SAP bierze sobie ten grudzień 9999?
Chyba, że jest inny sposób nadzorowania ważności ofert.

Pytanie czy listę źródeł też mam ustawiać z datą ważności danej oferty czy tam zostawiać 31-12-9999?
Zawsze dotąd nie zmieniałem ważności ale teraz postanowiłem zrobić to porządnie :D

Jak na razie wadę tego widzę taką, że jeżeli data ważności oferty minie (tym samym skończy się ważność IR oraz SL) to przy wystawianiu zamówienia cena wskakuje chyba z ostatniego zamówienie a nie z ostatniego IR. Ale nie sprawdzałem tego dokładnie, wiem tylko że na pewno nie wskoczyła cena z ostatniego IR.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
mrcb
Posty: 260
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 107 times

Re: Ważność ofert - nadzorowanie IR / SL. JAK ?

Post autor: mrcb »

Inforekord zaopatrzeniowy przetrzymuje cenę na 2 poziomach:
(a) na poziomie inforekordu (informacyjnie dla szybkiego raportowania)
(b) na poziomie warunków cenowych powiązanych z inforekordem (wykorzystywane przez mechanizm ustalania ceny w zamówieniu).

Edytując cenę, czy też datę ważności warunku cenowego, przez transakcję MEK2,aktualizujesz (b), ale pomijasz aktualizację (a).
Stąd rozjazd i nieaktualne dane widoczne w inforekordzie i raportach.
SAP wie o tym i dlatego udostępnia raport RM06INP0, którego celem jest wyrównanie (a), w przypadku niespójności.
Raport może być uruchamiany okresowo w tle.

Pominięcie kopiowania ceny z ostatniego zamówienia, można uzyskać przez uzupełnienie parametru użytkownika EVO, z tym, że najpierw musi być odpowiednio skonfigurowany.

pozdr.m.
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: Ważność ofert - nadzorowanie IR / SL. JAK ?

Post autor: max301 »

Dzięki za odpowiedź,
Cenę zawsze edytuję zmieniając inforekord w ME12.
O MEK2 nie słyszałem . Teraz patrzę i jak podam dostawcę i materiał oraz datę ważności 1-05-2021 to widzę cenę, okres ważności czyli to co podawałem podczas tworzenia IR w ME11.
Jak w oknie selekcji w polu "Ważne dnia" podam datę 2-05-2021 (czyli po okresie ważności warunku) to warunków nie ma.
No i to jest jasne. Nie ma warunku więc w raporcie ME1M SAP podaje cenę 0 ale... W ME1M nie ma nic na temat daty ważności ceny.
Są to IR dla materiału więc zakładam że powinny zostać wyświetlone te informacje jakie są wprowadzone. Cena i okres ważności tej ceny.

system jednak pokazuje cenę "0" oraz data ważności warunku cenowego 31-12-9999 a nie datę jaka została podana czyli 01-05-2021. Czemu?
Jak więc zatem mogę wyłapać pozycje, których warunki cenowe są już nieważne?
To mój pierwszy problem.

Może być też taka sytuacja, że dostawca mi mailowo przedłuży ważność oferty o numerze XXX-sss/2021.
Zatem jak dla powiedzmy 300 indeksów zmienić ważność warunku cenowego z przykładowego 01-05-2021 na 30-07-2021?
Tak żebym nie musiał ręcznie indeks po indeksie zmieniać tego w ME12 (lub MEK2)?
W MEk2 widzę ikonę na dole "zmiana ważności" ale nadal jestem w edycji jednego inforekordu a mowa o zmianie ważności wielu.
Tutaj mam drugą zagwostkę.

Trzecim problemem jest zmiana numeru oferty (niektóre firmy wystawiają nową ofertę nawet jeżeli ceny są zachowane ale zmieni się ważność oferty). Wobec tego powinienem zmienić nie ceny ale numer oferty i jej ważność w ME12 .
Te informacje mam w w polu "Oferta" oraz "Oferta ważna od" (dane działu zaopatrzenia 2) oraz także w polu "Tekst zamówienia" (Przegląd tekstu) bo tam podaję także numer oferty bo ten tekst kopiuje mi się do zamówienia żeby dostawca wiedział na jaki numer oferty się powołuję.
Masowa zmiana cen chyba nie obskoczy tych danych?

Pytanie. zasadnicze.
Czy wpisywać w ogóle ważność ofert w warunkach cenowych (pomijam czy w ME12 czy w MEk2) czy zostawiać domyślne SAP-owe 31-12-9999 i czekać po prostu od dostawcy na informację że oferta straciła ważność ?
Bo jeżeli nie jestem w stanie wyciągnąć raportem "nieważnych cen" to po co mam podawać datę ich ważności?


Dużo pytań ale jest kolejne.
Jeżeli mowa o ważności cen IR to czy jest sens podawać tę samą ważność w liście źródeł? Zakładając że dostawca jest wybrany i nie będzie się zmieniał.

Chętnie poznam najlepszy sposób pracy z zakładaniem/ ważnością/ aktualizowaniem cen i/lub ważności tych cen.
,

Gdzie znajdę raport RM06INP0 ? Wygooglałem że Tcode do tego jest ME1B to prawda?
Niestety nie mam uprawnień do ME1B
Pozdrawiam
Elas Pinkman
mrcb
Posty: 260
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 107 times

Re: Ważność ofert - nadzorowanie IR / SL. JAK ?

Post autor: mrcb »

1) Sprawdziłem jak to wygląda ECC600, który mam pod ręką.
Rzeczywiście jest dokładnie tak jak opisałeś. Jeżeli rekord warunków cenowych jest poza okresem ważności, to w IR wykazywana jest data 31.12.9999. W raporcie ME1M widzę cenę zero, natomiast data ważności inforekordu zależy od trybu w jakim uruchamiam raport. Przy wersji ALV, mam 31.12.9999, natomiast w starej wersji, data ważności jest pusta.
Może w ME1M wystarczy, że będziesz śledził cenę, bez okresu ważności?, Jeżeli jest 0, to prawdopodobne, że cena wygasła.

2) Do zbiorczych zmian ceny IR służy transakcja MEKP. W teorii można ją wykorzystać też do zmiany okresu obowiązywania warunków cenowych. Niestety transakcja, nie ma opcji, która tylko przedłuży okres ważności, więc trzeba wykonać zmianę ceny z jednoczesnym przedłużeniem okresu obowiązywania. Następnie wykonać raport jeszcze raz i przywrócić ceny do stanu poprzedniego, ale już z przedłużonym okresem obowiązywania. Uwaga, trzeba rozumieć co się klika, żeby zbiorczo nie rozjechać cen. Raport udostępnia tryb symulacji, co pomaga w zrozumieniu efektu końcowego.

3) Masowa zmiana inforekordu (ale nie cen) jest możliwa przez transakcję MEMASSIN. Uwaga jak poprzednio - należy wiedzieć co robimy.

4 i 5) Moim zdaniem, zależy od indywidualnego podejścia, niech się wypowiedzą osoby, które pracują z tym na codzień.


ME1B - to transakcja, która planuje raport RM06INP0 jako zadanie w tle.
Do uruchomienia raportu online potrzebujesz SA38 lub SE38. Chociaż, do Twojego przypadku raport RM06INP0 to fałszywy trop (patrz pkt1).

pozdr.m.
mrcb
Posty: 260
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 107 times

Re: Ważność ofert - nadzorowanie IR / SL. JAK ?

Post autor: mrcb »

Nasunęła mi się jeszcze taka myśl. Dlaczego ustawiasz w warunkach cenowych inforekrdu datę obowiązywania na wsteczną?
Ustaw ją na dzień bieżący. Jutro wszystko powinieneś widzieć poprawnie zarówno w inforekordzie, jak i w raporcie ME1M.
W normalnej sytuacji zakładając inforekord podajesz datę obowiązywania ceny w przyszłości. Cena wygasa z biegiem czasu.

pozdr.m.
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: Ważność ofert - nadzorowanie IR / SL. JAK ?

Post autor: max301 »

Nie ustawiam daty ważności wstecz. Zakładałem IR kiedy oferta była jeszcze ważna i taką datę jej końca podawałem w warunkach.

Próba wyłapania „skończonych” czasowo warunków po cenie (wtedy równa się zero) ma sens.
Poprosiłem o zrobienie query w SQ01 coś na wzór Me1m ale z datą ważności braną z warunków.

To niejako rozwiąże mi problem kontroli nad datami i wyłapanie tych jakie się już skończyły.

Tyle ze nadal ciekawi mnie czy podawanie daty ważności warunku wynikającej z oferty to dobra droga.
Jeżeli podam datę końca świata to robiąc zamówienia dostanę cenę z oferty nawet jeżeli straciła już formalnie ważność.
Ustawiając date ważności warunku = dacie ważności oferty dostanę w zamówieniu (jak już oferta straci ważność) cenę z ostatniego zakupu co przy rzadko rotujących indeksach będzie bardziej nieprawidłowe.

A co z listą źródeł ? Jest sens dawać tam skończoną datę ważności ?
Pozdrawiam
Elas Pinkman
mrcb
Posty: 260
Rejestracja: czw maja 31, 2007 10:17 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 107 times

Re: Ważność ofert - nadzorowanie IR / SL. JAK ?

Post autor: mrcb »

Zaciekawił mnie ten okres obowiązywania ceny w inforekordzie, więc sobie trochę poklikałem.
Z moich obserwacji wynika, że system traktuję cenę zero, jak każdą inną, dlatego z chwilą, gdy ważność ceny oferty się kończy, inforekord prezentuje cenę 0 ważną do "końca świata". Jeżeli natomiast zostanie ustawiona inna cena obowiązująca w okresie przyszłym, wówczas cena 0 obowiązuje do daty równej początkowi okresu obowiązywania nowej ceny minus 1 dzień.
Jest w tym jakaś logika, choć szczerze powiem, że nie podejrzewałem inforekordu, o takie "sprytne" wyświetlanie okresu ważności ceny.

Co do kopiowania ceny z ostatniego zamówienia, można tę funkcję wyłączyć odpowiednio konfigurując i przypisując użytkownikowi parametr EVO, o którym wcześniej wspomniałem.

Moim zdaniem, listę źródeł należy rozpatrywać w trochę innym kontekście niż inforekord.
Inforekord, to cena zakupu i kilka innych danych domyślnych dla dostawcy i nabywanego u niego materiału. Lista źródeł natomiast definiuje, z którymi dostawcami współpracujemy w danym okresie - szczególnie pomocne, jeżeli zgłoszenie zapotrzebowania jest generowane przez MRP i ustala źródło automatycznie, lub dla ręcznych zgłoszeń kupiec korzysta z opcji ustalania źródła dostawy).
Nie znam Twojego systemu, nie wiem np. czy macie włączoną obowiązkowość listy źródeł, czy pracujecie na zgłoszeniach, czy od razu na zamówieniach, itd. Bez kontekstu biznesowego, trudno decydować jednoznacznie, jak zarządzać okresem obowiązywania listy źródeł.
Np. widziałem wiele rozwiązań, które zupełnie pomijały listę źródeł.

pozdr.m.
ODPOWIEDZ