Aktywacja dok zmian na zleceniu produkcyjnym - bać się czy nie?

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Yeti
Posty: 202
Rejestracja: śr sty 05, 2011 5:14 pm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 13 times

Aktywacja dok zmian na zleceniu produkcyjnym - bać się czy nie?

Post autor: Yeti »

Cześć,

Wszystkim zastanawiającym się dlaczego czasem Zapotrzebowanie Przeniesienia na zaopatrzenie produkcji (319) się zeruje, polecam notę 2544989, które wyjaśnia, że zmiany w zleceniu produkcyjnym wpływające na WM powodują automatyczne zamknięcie dokumentu TR i nowy nie tworzy się już automatycznie, ale trzeba go utworzyć ręcznie. O różnych rodzajach zmian, które mają wpływ mówi też nota 560638 .

Wyjaśnienie jest w sumie logiczne, ale nadal uważam to za niedogodność, no bo skąd mam wiedzieć, że mój TR się wyzerował i nie doczekam się składników na produckji.

W związku z tym, klient chciałby wiedzieć jakie dokładnie zmiany powodują w jego przypadku takie zerowanie TR. Tego niestety nie możemy dojść, bo jedyne dokumenty zmian aktywne czyli zmiany statusów nagłówka nie dają tej informacji. Mamy również założony log na tablicy LTBK i jeśli mamy szczęcie i TR jest jednopozycyjny, dostajemy info, że zmiana TR została wywołana (WOW) zmianą zlecenia prod w CO02. I tyle!

Moje pytanie dotyczy noty 390635 - Change documents for production and process order, o której była mowa już na tym forum, ale nie w tym kontekście. Chciałbym się dowiedzieć czy mam się bać aktywacji? Czy znacząco wpłynie na wydajność systemu/procesu? Z czym się to je i z czym się to wiążę, jakie są konsekwencje? Dodam, że klient panicznie boi się tej aktywacji a konsultant PP jest bardzo sceptyczny, ponieważ twierdzi, że jedna zmiana gdzieś tam spowoduje lawinę w zależności. Jaka jest zatem prawda, czy może mi ktoś z forum doradzić, proszę? Celem jest oczywiści dotarcie do źródła zerowania TR a nie kompleksowej informacji o wszystkich zmianach w zleceniach producyjnych.

Dzięki.
Pozdrawiam
Marcin
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Aktywacja dok zmian na zleceniu produkcyjnym - bać się czy nie?

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem nie bać, ale robić z głową :wink:
Przede wszystkim zauważ, że nota 390635 - Change documents for production and process orders zawiera jedynie propozycję implementacji dokumentów zmian dla zleceń produkcyjnych. Nie musisz, a nawet nie powinieneś jej wprost implementować. Podstawowa przyczyna, dla której SAP nie zaimplementował tej funkcjonalności w standardzie jest potencjalna ilość dokumentów zmian generowanych ze zleceń produkcyjnych. Zatem w swojej własnej implementacji powinieneś się ograniczyć tylko to tych zmian, które naprawdę chcesz rejestrować.
Oczywiście dodatkowe przetwarzanie zapisu dokumentów zmian spowoduje obciążenie systemu, jednak Implementacja z noty zapisuje dokumenty w update task'u. Zatem użytkownik raczej tego nie zauważy.
Druga kwestia to wzrost bazy danych - dodatkowe dokumenty zmian, to dodatkowy wzrost bazy. Z tym sobie jednak poradzisz regularnie archiwizując zlecenia produkcyjne wraz z dokumentami zmian - spójrz na notę 508212 - Modif: Archiving change documents for production order. Tę notę powinieneś koniecznie zaimplementować jeśli zdecydujesz się na dokumenty zmian.

A co do zastrzeżeń konsultanta PP - przypuszczam, że nie zbyt ogarnia temat, zatem jest sceptyczny prewencyjnie... Zapytaj go konkretnie o jakich zależnościach mówi, ale tak wiesz konkretnie, a nie "lawina zależności"
Yeti
Posty: 202
Rejestracja: śr sty 05, 2011 5:14 pm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 13 times

Re: Aktywacja dok zmian na zleceniu produkcyjnym - bać się czy nie?

Post autor: Yeti »

Spróbuję zadziałać wg Twoich wskazówek, Dominik. Dzięki!
ODPOWIEDZ