Nowa transakcja E invoicing - foldery w transakcji

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
RysiaRyzarda
Posty: 7
Rejestracja: czw mar 17, 2016 11:43 am
Been thanked: 1 time

Nowa transakcja E invoicing - foldery w transakcji

Post autor: RysiaRyzarda »

Hej! Nie znalazłam podobnego tematu więc postanowiłam założyć nowy wątek. Jestem tu nowa więc sorry jeśli wprowadzam zamieszanie :roll:

Pracuję w User Access i mam pewna zagwostkę. W Indiach na potrzeby projektowe dot. e invoice utworzona została transakcja YEINV.
Poproszono mnie czy mogłabym sprawdzić jakie obiekty/uprawnienia definiuja to co znajduje się bezpośrednio po wejściu do tej txn. Zerknijcie proszę. Jedna rola mialaby zawierac wszystkie te foldery, druga natomiast mialaby byc ograniczona - czyli z niektorymi tylko folderami. Czy ja jako UA jestem w stanie to ogarnąc czy to juz działka dla ABAPerów?

Dzięki z góry! :)
Załączniki
E invoice.png
E invoice.png (29.58 KiB) Przejrzano 1503 razy
dominik.tylczynski
Posty: 8327
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Nowa transakcja E invoicing - foldery w transakcji

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem nie jesteś tego w stanie ogarnąć z poziomu użytkownika tej transakcji. To jest niestandardowy development - transakcja YEINV. Zatem tylko jego autor wie jakie uprawnienia są sprawdzane.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Nowa transakcja E invoicing - foldery w transakcji

Post autor: wojtas7 »

RysiaRyzarda pisze: czw lip 15, 2021 10:46 am Pracuję w User Access
Co to znaczy? Administrujesz systemem i utrzymujesz system uprawnień w systemie?
RysiaRyzarda pisze: czw lip 15, 2021 10:46 am
i mam pewna zagwostkę. W Indiach na potrzeby projektowe dot. e invoice utworzona została transakcja YEINV.
Poproszono mnie czy mogłabym sprawdzić jakie obiekty/uprawnienia definiuja to co znajduje się bezpośrednio po wejściu do tej txn.
Szczerze to ciężko zrozumieć to pytanie, obiekty/uprawnienia (chodzi Ci o authorisation-objects?) definiują co się znajduje (gdzie?) po wejściu do TCode? Czy chodzi Ci po prostu o to, jakie obiekty autoryzacyjne są sprawdzane wewnątrz programu tej transakcji komendą AUTHORITY-CHECK?
RysiaRyzarda pisze: czw lip 15, 2021 10:46 am
Zerknijcie proszę.
Ale wiesz że ta transakcja to tylko u Ciebie jest a nie u nas?
RysiaRyzarda pisze: czw lip 15, 2021 10:46 am
Jedna rola mialaby zawierac wszystkie te foldery, druga natomiast mialaby byc ograniczona - czyli z niektorymi tylko folderami. Czy ja jako UA jestem w stanie to ogarnąc czy to juz działka dla ABAPerów?

Dzięki z góry! :)
Co masz na myśli że rola ma zawierać foldery - chodzi Ci o zakładkę Menu w PFCG do roli, gdzie definiujesz transakcje które pokazują się w menu po zalogowaniu do SAP Gui pod opcją "User Menu" ? Jeśli tak, a druga rola ma mieć mniej transakcji w sekcji menu, to czemu programista miałby coś robić?

Kompletnie nie rozumiem tych pytań wyżej ale może się nie znam ;-)
RysiaRyzarda
Posty: 7
Rejestracja: czw mar 17, 2016 11:43 am
Been thanked: 1 time

Re: Nowa transakcja E invoicing - foldery w transakcji

Post autor: RysiaRyzarda »

wojtas7 pisze: czw lip 15, 2021 10:14 pm
RysiaRyzarda pisze: czw lip 15, 2021 10:46 am Pracuję w User Access
Co to znaczy? Administrujesz systemem i utrzymujesz system uprawnień w systemie?

Jestem administratorem, dodaję i zabieram uprawnienia ;)
RysiaRyzarda pisze: czw lip 15, 2021 10:46 am
i mam pewna zagwostkę. W Indiach na potrzeby projektowe dot. e invoice utworzona została transakcja YEINV.
Poproszono mnie czy mogłabym sprawdzić jakie obiekty/uprawnienia definiuja to co znajduje się bezpośrednio po wejściu do tej txn.
Szczerze to ciężko zrozumieć to pytanie, obiekty/uprawnienia (chodzi Ci o authorisation-objects?) definiują co się znajduje (gdzie?) po wejściu do TCode? Czy chodzi Ci po prostu o to, jakie obiekty autoryzacyjne są sprawdzane wewnątrz programu tej transakcji komendą AUTHORITY-CHECK?

Poszczególne foldery mają w sobie transakcje. Nie da sie dodać poszczególnych folderów w roli, trzeba dodać txns pojedynczo do ról które na potrzeby projektu stworzyłam.
RysiaRyzarda pisze: czw lip 15, 2021 10:46 am
Zerknijcie proszę.
Ale wiesz że ta transakcja to tylko u Ciebie jest a nie u nas?

Uszczypliwość widzę dalej w modzie :) Zdaję sobie z tego sprawę. 'Zerknijcie proszę' odnosiło się do załączonego screena, aż tak niezrozumiałe to było dla Ciebie?
RysiaRyzarda pisze: czw lip 15, 2021 10:46 am
Jedna rola mialaby zawierac wszystkie te foldery, druga natomiast mialaby byc ograniczona - czyli z niektorymi tylko folderami. Czy ja jako UA jestem w stanie to ogarnąc czy to juz działka dla ABAPerów?

Dzięki z góry! :)
Co masz na myśli że rola ma zawierać foldery - chodzi Ci o zakładkę Menu w PFCG do roli, gdzie definiujesz transakcje które pokazują się w menu po zalogowaniu do SAP Gui pod opcją "User Menu" ? Jeśli tak, a druga rola ma mieć mniej transakcji w sekcji menu, to czemu programista miałby coś robić?

Kompletnie nie rozumiem tych pytań wyżej ale może się nie znam ;-)

Opisałam wyżej. Problem rozwiązany. Dodałam pojedyncze transakcje. Pytanie pisałam na szybko w celu uzyskania jakiegoś tropu. Ale jak widać nie każdy jest tu by pomóc :)

Dziękuję Dominik Tylczynski.
RysiaRyzarda
Posty: 7
Rejestracja: czw mar 17, 2016 11:43 am
Been thanked: 1 time

Re: Nowa transakcja E invoicing - foldery w transakcji

Post autor: RysiaRyzarda »

dominik.tylczynski pisze: czw lip 15, 2021 11:33 am Moim zdaniem nie jesteś tego w stanie ogarnąć z poziomu użytkownika tej transakcji. To jest niestandardowy development - transakcja YEINV. Zatem tylko jego autor wie jakie uprawnienia są sprawdzane.
Dzięki za odpowiedź. Już udało się ogarnąć :)
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Nowa transakcja E invoicing - foldery w transakcji

Post autor: wojtas7 »

Jeśli odebrałaś moje pytanie jako jakieś nabijanie się z Ciebie, kpieniem czy braku chęci pomocy Tobie - naprawdę nie wiem skąd ten wniosek nieuprawniony.

Napisałaś żebyśmy zerknęli na wynik transakcji YEINV - ale u nas tego nie ma, nikt nie zna tego czegoś co macie tylko Wy, i ciężko stwierdzić co to jest za drzewo tylko ze screena - czy to jest oprogramowane przez Was i jakoś uprawnienia są sprawdzane, czy to jest element konfiguracji do SM30 czy co.

Odpiszesz proszę co zrobiłaś że rozwiązałaś problem, skoro już wątek na forum jest? Staramy się nie kończyć tematów bez podania rozwiązania.
Czy dobrze się domyślam że dodałaś transakcje, czyli w PFCG po prostu w zakładce transakcje, do obiektów autoryzacyjnych dałaś S_TCODE ?
RysiaRyzarda
Posty: 7
Rejestracja: czw mar 17, 2016 11:43 am
Been thanked: 1 time

Re: Nowa transakcja E invoicing - foldery w transakcji

Post autor: RysiaRyzarda »

Dzięki.

Tak dokładnie tak, dodałam odpowiednie transakcje manualnie do roli :)

Dziękuję Wam za pomoc!

:)
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Nowa transakcja E invoicing - foldery w transakcji

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Pytanie zostało po prostu źle zadane.
Prezentowane drzewo nie jest standardowym menu ani rozszerzonym (SE43) menu obszaru.
Świadczą o tym dwie cechy:
1. Nigdzie w standardzie transakcje FB70 i VF++ nie leżą obok siebie bo to inne obszary.
2. W części (i tylko w części) transakcji są podane ID transakcji czyli w Dodatki -> Ustawienia nie zaznaczono "Wyświetlanie nazw technicznych" tylko w pozycjach ulubionych zmieniono opis dodając ID transakcji.

Jak rozumiem pytanie powinno brzmieć: czy transakcje znajdujące się w Ulubione mogę wstawić do roli? Czy dla różnych ról mogą być różne zestawy transakcji tj. jedna bogatsza inna uboższa?
Na obydwa pytania odpowiedź brzmi: TAK.
1. Przygotuj sobie zestawy ulubionych odpowiednie dla każdej roli tj. np. przygotowujesz zestaw maksymalny - > zapisz go na dysku (menu: Ulubione->Zapisz na PC) nadając mu jakąś nazwę związaną z rolą. Nie ma znaczenia czy transakcje są standardowe czy klienckie byle istniały w Twoim systemie :)
2. Wyczyść lub zmodyfikuj ulubione i patrz punkt 1 - zapis dla roli.
3. Przy tworzeniu/modyfikacji roli wgraj (Ulubione -> Odczyt z PC) zestaw Ulubionych (odpowiedni dla roli) i w zakładce Menu wybierz Kopiowanie menu->Ulubione z Easy Access, podaj login (swój lub użytkownika, którego ulubione mają być dostępne w roli) i w menu roli będzie to co było w ulubionych.
4. W części Uprawnienia->Zmiana danych uprawnień (włącz Nazwy techniczne) w obiekcie S_TCODE będą wszystkie transakcje z ulubionych. Oczywiście pociągnęło się też sporo innych ("otwartych") obiektów dla różnych obszarów ale to już możesz łatwo wyczyścić lub uzupełnić właściwymi wartościami.
5. Przy tworzeniu innych ról (uprawnienia z zestawu ulubionych) możesz powielić działanie z punktów 3 i 4 lub w zakładce Menu wybierz Kopiowanie menu->Z innej roli, usuń/dodaj wpisy w menu - będzie mniej pracy z czyszczeniem w Uprawnienia->Zmiana danych uprawnień :D
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ