Faktura do paragonu

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Faktura do paragonu

Post autor: PawelW »

Jak się powinno zaksięgować fakturę do paragonu w SAP, żeby podatek nie był zdublowany w rejestrze? Rozumiem, ze raporty dobowe z kasy księgujemy sobie jakimś jednym dokumentem zbiorczo. A co z fakturą do takiego paragonu? I jak to w standardzie (PLVAT 100) trafia później do JPK?
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Faktura do paragonu

Post autor: PawelW »

Widzę, że generalnie JPK sobie z timi fakturami radzi. Problem pozostaje tylko jak to ująć w SAP. Ja tutaj widzę 2 pomysły
  • Utworzenie faktury SD bez dokumentu FI
  • Zaksięgowanie jakiegoś dokumentu FI na jakieś dedykowane konto VAT i później wyksięgowanie tego? Konto pozabilansowe? Tutaj niestety nie mam pomysłu.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Faktura do paragonu

Post autor: RKISIEL »

PawelW pisze: pn cze 28, 2021 1:20 pm Jak się powinno zaksięgować fakturę do paragonu w SAP(...)
Paragon księgujesz zawsze a faktura do niego to raz jest a raz jej nie ma.
Faktura do paragonu jest tylko obrazem a nie dokumentem.
W SAP księgujemy w module SD paragon a faktura do paragonu nie generuje księgowania.
W JPK (VDEK) radzimy sobie z tym na etapie ekstrakcji danych dołączając informacje o FP, wartości z nich są łączone/wykazywane na poziomie ewidencji a nie mają wpływu na wartości w deklaracji. W rejestrze VAT (standardowym w SAP) również wykazujemy FP - masz wiele BADI dla rejestru VAT i wiele pól użytkownika w strukturze prezentacji które możesz wykorzystać. Biznes wymagał aby ewidencja w VDEK była zgodna z rejestrem VAT w SAP. Dodam, że FP są też wystawiane w systemach zewnętrznych a paragony księgowane w SAP - to też da się połączyć tak aby była zgodność ewidencji z rejestrem VAT
Rafał
Rafał Kisiel
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Faktura do paragonu

Post autor: PawelW »

No właśnie u mnie wszystko jest w systemach zewnętrznych. Zarówno paragony, jak i faktury do nich. I zastanawiam się jak to zrobić, żeby było dobrze. Paragony będą na pewno transferowane i księgowane w FI, ale nie za bardzo wiem co zrobić z fakturami... W dotychczasowym systemie, mieli jakieś chińskie rozwiązanie, że księgowali najpierw paragon, a później fakturę i robili sobie ręczną korektę.
ODPOWIEDZ