Zmiana rodzaju materiału

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
panfamiliada
Posty: 4
Rejestracja: pn paź 11, 2021 1:03 pm

Zmiana rodzaju materiału

Post autor: panfamiliada »

Cześć,

Mam problem w naszym przedsiębiorstwie odnośnie zarządzania materiałami opakowaniowymi.

Wszystkie indeksy mają przypisany rodzaj materiału jako "ZVPO" czyli bez wartości/stanów magazynowych co za tym idzie wymagają podania dekretacji kosztowej przy zamówieniach co eliminuje możliwość automatycznego planowania zamówień.

Wydaje mi się, że zmiana rodzaju z ZVPO na ZVPM pozwoliła by na tworzenie zamówień bez dekretacji dzięki czemu materiał znajdowałby się na magazynie dzięki czemu mógłby się planować na bazie VB (reorder point).

Podczas próby zmiany rodzaju materiału pojawia się komunikat, że istnieją już zamówienia i materiał nie może być zmieniony.

Czy można jakoś obejść ten problem? Czytałem, że za pomocą transakcji OMT4 można zmienić typ tego komunkiatu z Error na Warning i powinno przejść natomiast nie mam dostępu do tej transakcji.
dominik.tylczynski
Posty: 8328
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Zmiana rodzaju materiału

Post autor: dominik.tylczynski »

To nie jest tylko kwestia zmiany rodzaju komunikatu. Zmiana rodzaju materiału wymaga spełnienia wielu warunków m.in. brak otwartych zamówień, zleceń produkcyjnych, zapasów w bieżącym i poprzednim okresie etc. Moim zdaniem łatwiej jest założyć w SAP nowy indeks w prawidłowym rodzajem materiału niż zmienić rodzaj materiału, który już żyje w systemie.
panfamiliada
Posty: 4
Rejestracja: pn paź 11, 2021 1:03 pm

Re: Zmiana rodzaju materiału

Post autor: panfamiliada »

Dziękuję za odpowiedź.

Z tego co wiem to w naszym przypadku problemem będą tylko otwarte zamówienia, ponieważ dane materiały ze względu na wymuszoną dekretację kosztową konsumują się w momencie przyjęcia towaru, a co za tym idzie nie mają zapasów - proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.

Założenie nowych indeksów z poprawnym rodzajem materiału jest drugim sposobem, który rozważam.

Będę musiał zdać się na pomoc informatyków przy masowym tworzeniu nowych indeksów.
Domyślam się, że z reguły proceduje się to poprzez wypełnienie pliku w innym formacie (np. excelowym) i przeniesienie danych do systemu SAP?
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Zmiana rodzaju materiału

Post autor: peterek13 »

Dane, dane, dane... :D
I ich zmiana w trakcie kiedy "wiszą" dla materiałów otwarte dokumenty.
Miałem nie tak dawno kilka "fajnych" przypadków w pracy, gdzie coś takiego jak zmiana w marszrutach przed zamknięciem technicznym zlecenia, wywoływało mnóstwo niepotrzebnej i żmudnej roboty, skutkowało koniecznością wykonania ok 10 operacji na transakcjach itd. Włącznie z np. sztuczną i nikomu niepotrzebną zmianą zakresu numeracji dla marszrut, po żeby na chwilę "odzyskać" numer z tej starej, której brakuje :(
Ale do rzeczy i twojego przypadku. :D .
Co do porządku w systemie, to patrz to co ja opisałem, a co do MM-ki to to co pisał Dominik. Zgadzam się z nim w 200%
Jeżeli chcesz utworzyć nowy indeks masowo, to możesz mieć trochę łatwiej, bo masz już oczywiście w starych indeksach parametry na których możesz się oprzeć, a dotyczące wszystkich problematycznych materiałów. Wyciągnij sobie z tabel te dane, pogrupuj w odpowiedniej hierarchii i kolejności według zakładek, które będziesz opracowywał, pogrupuj w kolumnach Excela według tych wglądów, przeklej np do Notatnika i jest wstępnie gotowy plik do wykorzystania przy tworzeniu nowych indeksów np .w LSMW. Tu oczywiście trzeba też wykorzystać i mieć wiedzę o nazwach technicznych pól w tabelach i ich wykorzystaniu przy masowej zmianie danych.
Można by się chyba w sumie też było pokusić o napisanie LSMW, ale z wykorzystaniem funkcjonalności kopiowania z indeksu na indeks w MM01 lub MM-kowych transakcjach specjalnych do tworzenia indeksów.

To chyba na tyle żeby mniej więcej Cię naprowadzić na właściwe tropy.
Pozdrawiam
panfamiliada
Posty: 4
Rejestracja: pn paź 11, 2021 1:03 pm

Re: Zmiana rodzaju materiału

Post autor: panfamiliada »

W takim razie tą drogą pójdę.

Czy istnieje coś takiego jak baza templatów do migracji danych z Excel do SAP?
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Zmiana rodzaju materiału

Post autor: peterek13 »

Dzień dobry,

A co to to takiego te templaty... :D ?

a tak na serio, co do tego jak tworzyć masowo w LSMW i o czym pisałem już wyżej.
Wyciągniecie danych z iluś tabel i ich pogrupowanie, nawet ręcznie w nowym arkuszu Excel, to chyba nie jest duży kłopot.
W tym przypadku jest już łatwiej, bo materiały na podstawie których chce się tworzyć indeksy, mają już przecież wyznaczone i założone parametry i wielkości w danych podstawowych. Pierwsza sprawa.
Druga sprawa, to należałoby wiedzieć, jakie pola trzeba wypełniać w systemie w twoim przypadku, jeżeli tworzysz dane podstawowe materiału od początku beż wzorca.
Jeżeli zebrałbyś takie pola ze wszystkich wglądów dla materiału, sprawdził dla tych pól nazwy techniczne (patrz F1, a potem młoteczek z kluczem), to chyba można powiedzieć, ze miałbyś coś w rodzaju templata.
Potem dla każdego materiału wartość z takiego pola wklejamy po kolei, zgodnie z tym jakie dane w poszczególnych wglądach opracowujesz dla materiału, w kolumnach Excel-a, np w moim testowym LSMW jest to ok 50 kolumn odpowiadających liczbie ok 50 pól dla których opracowuję dane w materiale. Potem np kopiujemy zakres komórek z arkusza do notatnika. Ten plik wykorzystujemy w imporcie danych do SAP-a. Jeszcze wcześniej należy oczywiście zrobić np nagranie tworzenia materiału, np dla transakcji MM01. Najlepiej dokładnie, powoli i nie po łebkach, zeby templat 8) był do wykorzystania jeszcze przy innych okazjach.

Pozdrawiam
panfamiliada
Posty: 4
Rejestracja: pn paź 11, 2021 1:03 pm

Re: Zmiana rodzaju materiału

Post autor: panfamiliada »

Hej,

Dzięki za szczegółową odpowiedź dużo pomysłów podrzuciłeś.

Chciałem pójść twoim tokiem tj. pogrupować w arkuszu excel pola, które chciałbym mieć wypełnione po imporcie danych w sapie.

No i tutaj zakończyłem gdyż utworzenie pliku LSMW dla stworzenia około 100 indeksów jest według działu IT nieopłacalne i lepiej zakładać numer jeden po drugim.
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Zmiana rodzaju materiału

Post autor: peterek13 »

:? Naprawdę nie wiem jak to skomentować.... :?

Na serio jestem w szoku, bo ostatnio przyszło mi użyć po stronie klienta LSMW kilkukrotnie i bez tego byłbym w tym momencie pewnie nawet nie w połowie pracy....
Ciekaw jestem, czy gdybyś miał do obróbki np ok 1100 materiałów, to też by Ci kazali ręcznie klepać...I gdybyś miał dla tych materiałów np. wyedytować i zmienić kolejne obiekty to też ręczna robota, przy optymistycznym założeniu że masz jeden obiekt do zmiany, to wtedy robi się x 2 transakcji do odpalenia,x3 przy dwóch obiektach itd. Pewno, ze czasami trzeba część rzeczy ręcznie wykonać, ale bez przesady...

Widać, że nie mają pojęcia o czym piszą....Pisałem o tym, bo mi jest po prostu najłatwiej robić tak, że wszystkie dane które po kolei wgrywam do materiałów, umieszczam w kolumnach arkusz excel. Po kolei. Czyli pola jakie wypełniasz np w zakładce MRP1 umieszczasz w kolumnie dla materiałów jeden pod drugim, potem następne pole na tej zasadzie z tego wglądu, potem np kolejne pole obowiązkowe do wypełnienia z wglądu MRP2 itd. Jak już masz wszystko tak wypełnione, ze wszystkich wglądów, to przeklejasz zakres kolumn do notatnika i robisz plik wsadowy txt. Trzeba znać oczywiście te nazwy techniczne pól i je odpowiednio wypełnić w strukturze, chyba to jest krok 3 LSMW w opcji Batch Input Recording. Ale moim zdaniem Ty miałbyś w ogóle o wiele łatwiej, bo z tego co pisałeś to musiałbyś tylko zmienić niektóre wielkość w danych podstawowych, a co za tym idzie ten excel miałbyś praktycznie gotowy. Dlaczego? Wystarczyłoby do Excela wyeksportować dane dla tych nieszczęsnych stu czy iluś materiałów z tabel MARC i MARD na przykład, zebrać te potrzebne Tobie z tych arkuszy, zmienić tylko te rodzaje o których pisałeś i finito.

W ogóle nie rozumiem więc odpowiedzi o konieczności sporządzenia pliku, kiedy jego przygotowanie to jest max 30 min pracy z zegarkiem w ręku, mając listę tych materiałów. Oczywiście trochę więcej czasu to zbudowanie i przetestowanie projektu w LSMW, ale też znowu bez przesady. Pewnie na to, przy skupieniu tyko na tym zadaniu, poszłoby ok jednego dnia pracy.
Pozdrawiam i przykro mi z powodu szklanego sufitu z jakim musiałeś się zderzyć... :roll: . Jeżeli masz ochotę dalej ich męczyć, to ja Ci chętnie pomogę.
ODPOWIEDZ