Ryczałt dla konsultanta SAP

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
fjordek
Posty: 1
Rejestracja: śr gru 30, 2020 8:17 pm

Ryczałt dla konsultanta SAP

Post autor: fjordek »

Cześć,
przy okazji rozważania zmiany formy opodatkowania na ryczałt (od nowego roku 15% na większość usług IT) zacząłem rozważać, czy przypadkiem konsultanci SAP nie mogą załapać się na jeszcze niższy próg podatku dochodowego (8,5%). W internecie znalazłem kilka interpretacji podatkowych nie wykluczających tej opcji, ale wydają mi się dosyć mgliste. Czy ktoś z Was orientował się może w temacie?

Tutaj przykładowa interpretacja:

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-u ... -184850714
tabee
Posty: 77
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:30 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: Ryczałt dla konsultanta SAP

Post autor: tabee »

Cześć,

Interpretacja interpretacją, a US pewnie swoje.

Prawnikiem / podatkowcem nie jestem, ale widzę to jak poniżej:

Pierwsza rzecz, która jest dla mnie "śliska" to określenia: "system komputerowy" i "oprogramowanie" co się przekłada na fragmenty interpretacji tj:

1. "przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze świadczenia usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych - jak wynika z treści pytania przedstawionego we wniosku - sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 62.01.12.0, będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych".

2. "Zauważyć przy tym należy, że grupowanie PKWiU 62.01.1, o którym m.in. jest mowa w ww. przepisie obejmuje również świadczone przez Wnioskodawcę usługi, sklasyfikowane pod symbolem 62.01.12.0, jednakże znajdujące się przy nim oznaczenie "ex" oznacza, że 17% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem ."

W zapytaniu o interpretację przedstawiono SAP jako "system komputerowy" i wg mnie do takiego określenia odniosła się Izba Skarbowa (pomijając fakt, iż składający zapytanie wpisał jako zakres działalności w tym zakresie "konfigurowanie oraz programowanie w systemie SAP").

Temat komplikuje SAP, który na oficjalnej stronie internetowej napisał: "Lider we wszystkich kategoriach. Najlepsze oprogramowanie biznesowe odpowiada dzisiejszym potrzebom, a jednocześnie umożliwia przyszły rozwój — bez kosztownej integracji.".

I kłóć się z US -> u mnie rodzina do końca nie wie czym się zajmuję a co dopiero panie w US :D

Po mojemu :
1) prace koncepcyjne ("papierowe"), warsztaty (nie szkolenia) itp można by zaryzykować na 8,5%.
2) prace stricte systemowe tj. konfiguracja, developmenty ect. to już 15%

Wszystko dobrze udokumentowane zamówieniami, AR-ami i protokołami odbiorców, żeby nie było wątpliwości co jest czym.

Pozdrawiam,
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Ryczałt dla konsultanta SAP

Post autor: PawelW »

Ja pozwolę sobie trochę odgrzebać temat. Jak sprawa wygląda u Was? Czy w tym roku rozliczacie się na 8,5% czy na 12%? Ja napisałem do GUS wniosek o sklasyfikowanie swoich usług, ale im więcej czytam, tym mniej wiem i tym mniej mi się to podoba...
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: Ryczałt dla konsultanta SAP

Post autor: jakdz »

Jestem rowniez bardzo ciekawych Waszych decyzji podatkowych na rok 2022. Ja, konsultant SAP FI/CO, wdrozenie oraz utrzymanie, zakladam byc na 8,5% ryczalt.
inspir
Posty: 39
Rejestracja: czw paź 26, 2017 2:08 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

Re: Ryczałt dla konsultanta SAP

Post autor: inspir »

Wysyłałem interpretację w tamtym roku i GUS sklasyfikował mnie niekorzystnie(czyt. 15%). Jestem konsultantem logistyki - wdrożenia i serwis.
Z drugiej strony nie wiem czy jest sens się boksować z Urzędem Skarbowy, ponieważ co z tego, że główny inspektor przyklepie ci 8,5% jak za rok lub dwa pani Grażynka w okienku w urzędzie stwierdzi, że to nie tak i musi pan być na 12%(nowy ład) i musi pan oddać cały zaległy podatek.
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: Ryczałt dla konsultanta SAP

Post autor: jakdz »

Pare słów od Mentzena w tym temacie:

https://youtu.be/VPF7vDnZ0eI
kashinho
Posty: 1
Rejestracja: śr mar 16, 2022 11:36 pm

Re: Ryczałt dla konsultanta SAP

Post autor: kashinho »

Czy ktoś z Was podążył tą ścieżką i złożył podanie do GUS o ustalenie PKWiU i do KIS o ustalenie wysokości ryczałtu?
Stwierdziłem zgodnie z tym o czym mówił Mentzen, że będę płacił 12% ryczałtu, natomiast zastanawiam się nad tym, czy możliwe byłoby zakwalifikowanie pracy konsultanta wdrożeniowca do płacenia 8,5%. Czy ktoś zajął się już tym tematem i ma jakieś odpowiedzi?
Nie chciałbym, żeby ostatecznie ktoś zakwalifikował nas do 15%.
ODPOWIEDZ