COPA

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
arecki
Posty: 320
Rejestracja: wt sie 28, 2007 11:27 am
Has thanked: 3 times

COPA

Post autor: arecki »

witam,
czy ktoś spotkał się z sytuacją że ilość sprzedaży na fakturze SD jest (a właściwie mam taką) np.10 szt a w dokumencie rachunku wyników do tej faktury ilość sprzedaży jest 55,297 ? Czyli niedość że ilość się nie zgadza to jeszcze nie są to pełne sztuki co u mnie w firmie jest niemożliwe.
Gdzie szukać przyczyny i ew.jak to naprawić ?
Dodatkowo zaburza mi to raportowanie w COPA..
Dawid_Ratowski
Posty: 314
Rejestracja: czw maja 10, 2007 1:34 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Post autor: Dawid_Ratowski »

Sprawdź czy ilość sprzedaży jest brana faktycznie z tego pola, które wypełniane jest w fakturze SD. Ilość może być brana z kilku pól, niekoniecznie widocznych na ekranie fakturowania. Transakcja KE4M.

Sprawdź też jednostki i ich konwersje w MM03.

Jeżeli nie pomoże trzeba przejrzeć user-exity. Tam jak wiesz można zrobić wszystko...

Pozdrawiam,
Dawid Ratowski, ICG
arecki
Posty: 320
Rejestracja: wt sie 28, 2007 11:27 am
Has thanked: 3 times

Post autor: arecki »

dziekuję, popatrzę.
1adams1
Posty: 207
Rejestracja: śr gru 10, 2008 11:14 am
Lokalizacja: Jelenia Góra
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Post autor: 1adams1 »

uruchom transakcję KECM ->lista miejsc użycia->pole wartości->ABSMG (standardowa ilość sprzedaży)

Potem
Przepływ wartości rzeczyw->przypisanie pól ilości
i powinieneś mieć tylko jedno "FKIMG - ilość zafakturowana"
Jeżeli masz więcej pól to jest problem.
Możesz też zobaczyć przez KE24 i analizę pozycji pojedynczych i zobaczyć co zostało zaksięgowane na to pole, prezz kogo i kiedy i skąd pochodziło.
Powinno pomóc...
Wojciech Adamski
arecki
Posty: 320
Rejestracja: wt sie 28, 2007 11:27 am
Has thanked: 3 times

Post autor: arecki »

1adams1 rzeczywiście mam tam dwa pola więc jest źle. Sprawdziłem też skąd pochodzi moja błędna ilość tylko że w dokumencie źródłowym czyli fakturze SD ilość jest właściwa a w dokumencie CO ilość jest wzięta z "nieba" - można jakoś skorygowac ten jeden dokument w CO ? Jak wyprostować sytuację?
1adams1
Posty: 207
Rejestracja: śr gru 10, 2008 11:14 am
Lokalizacja: Jelenia Góra
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Post autor: 1adams1 »

a tak generalnie masz błędną ilość ponieważ przy Twojej konfiguracji jest to suma ilości z faktury i tego drugiego pola
ABSMG = FIKMG + ????

wklikaj się w KECM w to drugie pole i powiedz co to za twór i skąd pochodzi

sprawdz też ORKE->przepływ wart rzecz->Przejęcie faktur->przypisanie pól ilości i tam powinieneś mieć tylko jedno pole FIKMG - jeżeli jest inaczej to..
Sprawdz jeszcze przypisanie rodzaju dokumentu fakturowania do pola COPA (czy wszystkie "odpowiednie" faktury są tam księgowane (ale to bardziej uwaga jakby brakowało ilości w COPA...a ty masz za dużo).
Wojciech Adamski
Dawid_Ratowski
Posty: 314
Rejestracja: czw maja 10, 2007 1:34 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Post autor: Dawid_Ratowski »

Aby wyprostować spróbuj transakcji KE4S. Ta transakcja na pewno pozwala uzupełnić błędne lub brakujące dekretacje, ale czy pomoże przy Twoim problemie - nie mam 100% pewności... Musisz przetestować.

Jeżeli nie - pozostaje KE21N i przygotowanie odpowiednich plików dla wycofania i ponownego wprowadzenia pozycji pojedynczych COPA. Możesz wtedy do automatyzacji procesu użyć LSMW lub KEFC (po odpowiedniej konfiguracji).

Pozdrawiam,
Dawid Ratowski, ICG
1adams1
Posty: 207
Rejestracja: śr gru 10, 2008 11:14 am
Lokalizacja: Jelenia Góra
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Post autor: 1adams1 »

z tym prostowaniem to będziesz miał problem, bo zawsze są 2 strony księgowania...i najlepiej wystornować dokumenty->naprawić błędy/ skonfigurować poprawnie->zaksięgować dokumenty jeszcze raz...

Skup się na odnalezieniu tego drugiej wartości składowej pola ABSMG...
Wojciech Adamski
arecki
Posty: 320
Rejestracja: wt sie 28, 2007 11:27 am
Has thanked: 3 times

Post autor: arecki »

użyłem transakcji KE4S z opcją "stornowanie pozycji poj." (na razie na syst.testowym) dostałem log że pozycja została zapisana i rzeczywiście w COPA jest ok. Zastanawiam się tylko co tak naprawdę zostało zrobione przy użyciu tej opcji - jakieś nowe księgowania itp. Faktura dla której był problem z aktualizacją jest z marca 2008 więc nie chciałbym zabardzo namieszć finansom.
Dawid_Ratowski
Posty: 314
Rejestracja: czw maja 10, 2007 1:34 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Post autor: Dawid_Ratowski »

Nie namieszasz. Transakcja KE4S stornuje pozycję pojedynczą COPA i księguje ją ponownie z wyprowadzeniem wszystkich cech i pól wartościowych. Jak popatrzysz w transakcji VF03 dokumenty rachunkowości to dla każdej pozycji faktury SD będziesz miał 3 dokumenty COPA - pierwotne księgowanie, jego storno i ponowne księgowanie.

Transakcja ta jest mutacją transakcji do przejmowania danych historycznych z SD do COPA. Bardzo przydatna! :D

Pozdrawiam,
Dawid Ratowski, ICG
ODPOWIEDZ