cena w zamówieniu przy nieważnym IR

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

cena w zamówieniu przy nieważnym IR

Post autor: max301 »

hej,
Zauważyłem ostatnio taką rzecz

Jeżeli skończyła się ważność warunku cenowego w IR to przy tworzeniu zamówienia brana jest nie cena z tego nieważnego IR ale cena z ostatniego zamówienia. Tylko że to bez sensu bo ostatnie zamówienie mogło być na ten indeks kilka lat temu więc ta cena jest mniej zbliżona doi rzeczywistej niż cena z IR, który skończył się np. tydzień temu.

W niedalekiej przyszłości chcę zacząć tworzyć zamówienie przez ME59N więc chciałbym wyeliminować przypadki że wysyłam do dostawcy zamówienie w cenie sprzed kilku lat.
Jeżeli nie mogę przeskoczyć tego żeby system brał cenę z ostatniego Inforekordu to wolę żeby w ogóle takie zamówienie nie było wystawiane. Tak się dzieje z tego co pamiętam kiedy nie ma na danym indeksie poprzednich zamówień i IR jest już nieważny.
Mając raport błędów będę mógł na te konkretne indeksy wysłać zapytanie do dostawcy i po uzyskaniu oferty wprowadzić nowy warunek cenowy do IR.

Chyba że jest jakaś lepsza metoda.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8327
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: cena w zamówieniu przy nieważnym IR

Post autor: dominik.tylczynski »

Zachowanie systemu w zakresie kopiowania ceny z ostatniego zamówienia możesz zdefiniować przy pomocy konfiguracji: Materials Management -> Purchasing -> Environment Data -> Define Default Values for Buyers:
20220411_1424.png
20220411_1424.png (13.77 KiB) Przejrzano 1055 razy
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: cena w zamówieniu przy nieważnym IR

Post autor: max301 »

Dziękuję za odpowiedź.
Nie mam dostępu do SPRO.

Czy zmiana zachowania systemu przy kopiowaniu cen możliwa jest dla wybranego zakładu i składu?
Tak żeby nie było konieczności sprawdzać i pytać innych Plantów o zgodę bo to może potrwać.

Jak to wygląda najczęściej?
Chciałbym jakoś logicznie zapanować nad cenami i wolę jak zamówienie nie pójdzie do dostawcy wcale niż miałoby iść z ceną sprzed kilku lat.
Mowa tutaj o częściach zamiennych gdzie rotacja jest dość nieprzewidywalna (niektóre rotują ciągle a inne przez kilka lat nie wykazują ruch).
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8327
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: cena w zamówieniu przy nieważnym IR

Post autor: dominik.tylczynski »

To ustawienie wykonuje się na poziomie poszczególnych użytkowników. W podanej wcześniej konfiguracji definiujesz klucz z wartościami domyślnymi. Następnie ten klucz przypisujesz do użytkowników.

Najczęściej nikt z tych ustawień nie korzysta i mało kto o nich wie.

Moim zdaniem nawet jeśli wyślesz zamówienie z nieaktualną ceną to tragedii nie będzie. Wartość zapasu zostanie skorygowana podczas księgowania faktury. Skoro te części zamienne są kupowane tak rzadko, to może warto sprawdzić cenę u dostawcy przed wystawieniem zamówienia?
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: cena w zamówieniu przy nieważnym IR

Post autor: max301 »

No właśnie problem jest w tym, że magazyn rozliczany jest w cenach rzeczywistych i w sytuacjach kiedy przyjęcie jest zrobione po błędnej cenie (tej starej z zamówienia) to konieczne jest storno, zmiana ceny, ponowne przyjęcie.
Księgowość nie akcentuje żadnej różnicy na wartości między przyjęciem i fakturą.
Kosmos.

Jedynym sposobem (obecnie) jest korygowanie cen na podstawie otrzymanych od dostawców potwierdzeń zamówienia.
Tylko jeżeli przeoczę różną cenę to już księgowość będzie pokazywała słupki błędów.
To jeden aspekt.

Drugi jest taki, że nie chciałbym aby dostawcy postrzegali mnie jako nieogarniętego gościa, który wysyła zamówienia w cenie z 2017 roku podczas kiedy mam ofertę sprzed miesiąca.

Napisałem wniosek do centrali o rozważnie wyłączenia tego kopiowania ceny.
Zobaczymy jak do tego podejdą.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8327
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: cena w zamówieniu przy nieważnym IR

Post autor: dominik.tylczynski »

max301 pisze: śr kwie 20, 2022 4:01 pmKsięgowość nie akcentuje żadnej różnicy na wartości między przyjęciem i fakturą.
Kosmos.
Istotnie kosmos, ale niestety częsta praktyka w wielu firmach, a wynikająca wyłącznie z lenistwa księgowości, która nie chce / nie potrafi rozliczać odchyleń cen na fakturach. Te odchylenia są często zupełnie naturalne, np. przy zakupach w walucie, a SAP ma standardowe narzędzie do ich rozliczania, tj. księgę materiałową.

max301 pisze: śr kwie 20, 2022 4:01 pmDrugi jest taki, że nie chciałbym aby dostawcy postrzegali mnie jako nieogarniętego gościa, który wysyła zamówienia w cenie z 2017 roku podczas kiedy mam ofertę sprzed miesiąca.
Skoro dostajesz oferty od dostawców, to dlaczego nie są aktualizowane rekordy informacyjne na podstawie tych ofert?
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: cena w zamówieniu przy nieważnym IR

Post autor: max301 »

dominik.tylczynski pisze: śr kwie 20, 2022 4:46 pm Istotnie kosmos, ale niestety częsta praktyka w wielu firmach, a wynikająca wyłącznie z lenistwa księgowości, która nie chce / nie potrafi rozliczać odchyleń cen na fakturach. Te odchylenia są często zupełnie naturalne, np. przy zakupach w walucie, a SAP ma standardowe narzędzie do ich rozliczania, tj. księgę materiałową.
Od ponad dwóch lat od kiedy zacząłem pracować to staram się to zmienić ale póki co udało się tylko dla zamówień kosztowych tzn. bez indeksu materiałowego. Wcześniej nawet dla kosztowych konieczne były storna :o

dominik.tylczynski pisze: śr kwie 20, 2022 4:46 pm Skoro dostajesz oferty od dostawców, to dlaczego nie są aktualizowane rekordy informacyjne na podstawie tych ofert?
Aktualizuję ale przy obecnej sytuacja (pandemia, wojna) utrzymanie cen na długi okres czasu nie jest możliwe. Niektórzy dostawcy dają oferty z terminem ważności 1 miesiąc (są i nawet krótsze) a mam obecnie około 2000 info rekordów. Nie ma praktycznie tygodnia żebym nie prosił dostawców o nowe oferty aby aktualizować ceny w systemie. Zostaje nadzieja że sytuacja geopolityczna wróci do normy i ważność ofert wróci do poziomu np. 6 miesięcy.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8327
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: cena w zamówieniu przy nieważnym IR

Post autor: dominik.tylczynski »

max301 pisze: czw kwie 21, 2022 8:05 am Od ponad dwóch lat od kiedy zacząłem pracować to staram się to zmienić ale póki co udało się tylko dla zamówień kosztowych tzn. bez indeksu materiałowego. Wcześniej nawet dla kosztowych konieczne były storna :o
W sumie to potwierdza moją wcześniejszą tezę, że wymaganie przez księgowość pełnej zgodności ceny na zamówieniu z ceną na fakturze nie ma żadnego formalnego uzasadnienia, jest tylko takim kaprysem.

max301 pisze: czw kwie 21, 2022 8:05 am Aktualizuję ale przy obecnej sytuacja (pandemia, wojna) utrzymanie cen na długi okres czasu nie jest możliwe. Niektórzy dostawcy dają oferty z terminem ważności 1 miesiąc (są i nawet krótsze) a mam obecnie około 2000 info rekordów. Nie ma praktycznie tygodnia żebym nie prosił dostawców o nowe oferty aby aktualizować ceny w systemie. Zostaje nadzieja że sytuacja geopolityczna wróci do normy i ważność ofert wróci do poziomu np. 6 miesięcy.
A może się porozumieć z dostawcami, żeby przekazywali oferty elektronicznie w plikach o ustalonej strukturze i zautomatyzować aktualizację rekordów informacyjnych przy pomocy LSMW?
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: cena w zamówieniu przy nieważnym IR

Post autor: max301 »

Myślałem o tym (i cały czas w sumie myślę) ale musiałbym od każdego otrzymać taki sam plik a jeżeli będzie to niemożliwe to za pomocą np. power query pobierać dane z ofert i zwracać je już w wymaganej formie.

Gorzej że w IR w tekście podaję ten numer oferty bo podobno nie da się tego pola zaktualizować za pomocą transakcji masowej zmiany.
Podobno bo tak mi powiedziano kiedyś.
Pole to wskakuje mi później do zamówienia (zmienia się niestety także we wszystkich wcześniejszych zamówieniach i tutaj nie mam pomysłu) więc dostawca wie na podstawie jakiej oferty zostało zrobione. Nie wiem czy można ten numer oferty jakoś inaczej przywołać w zamówieniu jeżeli oferta nie poszła z SAPA przez RFQ.

Jestem trochę w kropce.
Z jednej strony chcę zrobić aby proces był bezobsługowy i nie pochłaniał zbędnego czasu (zamówienia z ME59n na podstawie ważnych cen) a z drugiej strony siedzę i rzeźbię co chwilę inforekordy.
Trochę zły czas wybrałem na zmianę bo w czasach spokoju ważność cen byłaby dłuższa.
Załączniki
Przechwytywanie2 .JPG
Przechwytywanie2 .JPG (10.81 KiB) Przejrzano 972 razy
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (30.42 KiB) Przejrzano 972 razy
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8327
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: cena w zamówieniu przy nieważnym IR

Post autor: dominik.tylczynski »

Istotnie transakcje do masowych zmian nie obsługują długich tekstów i generalnie ich masowe opracowywanie np. przy pomocy LSMW jest wyzwaniem.
Natomiast w w rekordzie informacyjny, w części "Purch. Organization Data 2" są pola, które mógłbyś wykorzystać - nr oferty dostawcy i data, od której oferta obowiązuje:
20220425_1473.png
20220425_1473.png (2.3 KiB) Przejrzano 948 razy

Te pola niestety nie kopiują się do zamówienia. Natomiast w zamówieniu jest referencja do numeru rekordu informacyjnego i można by numer i datę oferty z rekordu informacyjnego dodać do wydruku zamówienia.
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: cena w zamówieniu przy nieważnym IR

Post autor: max301 »

No te pola także wypełniam po to żeby potem robić raport z ME1M.
W sumie nie pomyślałem o tym aby próbować przeforsować temat przywołania tych pól na zamówieniu.
Dziękuję, jutro postaram się pchnąć to jakoś do przodu.

Tylko niestety u nas jest jedna globalna formatka zamówienia i aby cokolwiek na niej zmienić to muszą się wypowiedzieć wszystkie planty.
Czy aby nie mają nic przeciwko.
Dla przykładu na ostatnią modyfikację polegającą na zmianie ilości na zamówieniu do dwóch miejsc po przecinku czekałem .... rok :)
Wcześniej dla jednostek KG, M itd. ilość była zaokrąglana do liczby całkowitej co jest niby standardem w SAP (Message no. ME678).

No ale nikt nie mówił , że zawracanie rzeki kijem jest łatwe i szybkie :)
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8327
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: cena w zamówieniu przy nieważnym IR

Post autor: dominik.tylczynski »

max301 pisze: pn kwie 25, 2022 4:00 pm No te pola także wypełniam po to żeby potem robić raport z ME1M.
Czyli zapisujesz te same dane dwukrotnie - raz w tych polach, raz w tekście zaopatrzenia.

max301 pisze: pn kwie 25, 2022 4:00 pmTylko niestety u nas jest jedna globalna formatka zamówienia i aby cokolwiek na niej zmienić to muszą się wypowiedzieć wszystkie planty.
Wszystko jest do ogrania np. można ta zrobić wydruk, że bierze nr oferty i datę z pól w rekordzie informacyjnym, a jeśli te pola nie zostały wypełnione to z tekstu zamówienia. Wystarczy chcieć...

max301 pisze: pn kwie 25, 2022 4:00 pm Dla przykładu na ostatnią modyfikację polegającą na zmianie ilości na zamówieniu do dwóch miejsc po przecinku czekałem .... rok :)
Wcześniej dla jednostek KG, M itd. ilość była zaokrąglana do liczby całkowitej co jest niby standardem w SAP (Message no. ME678).
Ilość miejsc dziesiętnych wynika z konfiguracji jednostek miary w transakcji CUNI i można tę konfigurację dopasować w zależności od potrzeb.
ODPOWIEDZ