procurement

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
marta1979
Posty: 3
Rejestracja: pt kwie 29, 2022 10:56 am

procurement

Post autor: marta1979 »

Dzień dobry,
w jaki sposób można przypisać Purchase Req. do konkretnego użytkownika/buyera? Chodzi mi o przejęcie wybranych przeze mnie zgłoszeń zapotrzebowań
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: procurement

Post autor: dominik.tylczynski »

Służy to tego pola grupa zaopatrzeniowa, które powinno modelować użytkownika-buyera-kupca lub grupę takich użytkowników, którzy współdzielą odpowiedzialność za zakupy określonych materiałów.
marta1979
Posty: 3
Rejestracja: pt kwie 29, 2022 10:56 am

Re: procurement

Post autor: marta1979 »

tak, tą opcję znam tylko problem polega na tym, że właściwego wyboru musi dokonać zapotrzebujący, a z tym jest różnie :). Poszukuję opcji aby takiego wyboru dokonać już na poziomie buyera
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: procurement

Post autor: dominik.tylczynski »

Grupa zaopatrzeniowa jest opracowana w danych podstawowych materiału. Zatem zapotrzebujący musi tylko podać numer materiału, który potrzebuje, a grupa zaopatrzeniowa zostanie już ustalona automatycznie.

Na jakiej innej podstawie buyer miałby wybierać swoje zapotrzebowania?
marta1979
Posty: 3
Rejestracja: pt kwie 29, 2022 10:56 am

Re: procurement

Post autor: marta1979 »

pod warunkiem, iż zapotrzebowanie jest robione z materiału, a tak nie zawsze jest. Mam całkiem sporo zamówień opisowych i tutaj wybór grupy należy do autora, a oni robią to bardzo przypadkowo. Dlatego szukam rozwiązania aby z listy wszystkich zapotrzebowań, np. wyświetlonych przez ME5A, niejako przerzucić sobie do mojego koszyczka te, którymi ja będę się zajmować, tak aby pozostali kupcy wiedzieli o tym
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: procurement

Post autor: dominik.tylczynski »

Myślę, że problem można rozwiązać na kilka sposobów.

Możesz np. w ME5A wyświetlić listę zapotrzebowań, którymi chcesz się zająć i następnie masowo transakcją MEMASSRQ zmienić w nich grupę zaopatrzeniową na swoją.

Inne rozwiązanie to określenie parametrów, w których są przydzielane zapotrzebowania do poszczególnych kupców np. w grupy materiałowej, którą nawet dla zamówień opisowych należy podać. Dla każdego kupca można zdefiniować oddzielny wariant selekcji. Wtedy każdy kupiec wyszukuje swoje zapotrzebowania wg swojego wariantu selekcji bez konieczności określania grupy zaopatrzeniowej.
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: procurement

Post autor: max301 »

Najprościej będzie po prostu edytować sobie te zapotrzebowania i zmieniać grupę zakupową ręcznie a użytkownikom, którzy tworzą zapotrzebowania proponuję w ustawieniach indywidualnych ustawić grupę domyślną (jeżeli taka istnieje).
Myślę, że ciężko będzie im wybierać za każdym razem inną grupę w zależności od tego co zamawiają a z drugiej strony po co mają się zastanawiać za każdym razem czy "ołówki" zamawia w dziale zakupów Kowalski a narzędzia ręczne Nowak.

Początkowo zmienialiśmy grupę zakupową w tych wybranych PRkach poprzez ich edycję ale po jakimś czasie doszliśmy do wniosku, że to niewiele wnosi a jest czasochłonne bo w przypadku kiedy tych pozycji jest 40 to grupę zakupową należy zmienić w każdej pozycji.

Po jakimś czasie zmieniliśmy "system przejmowania" na wpisywanie a nagłówku zapotrzebowania krótkiego komentarza z inicjałami danej osoby z datą i opisem np.
@EW 29-04 oczekuje na weryfikację specyfikacji usługi.
. lub
@EW 29-04 , oferta straciła ważność, oczekiwanie na aktualizację oferty.
Wtedy każdy widzi, że dana PRka na coś czeka i nie może być przetworzona w zamówienie.

Co prawda nie można wtedy sobie na "drzewku" przeglądu dokumentów zrobić filtra lub grupowania tak jak po PGR ale na obecną chwilę jest to wystarczające. Te które nie czekają na nic są zamawiane na bieżąco bez edycji a tym samym znikają drzewka.


Z ciekawości czemu ma służyć to przejmowanie do swojego koszyczka?
Pytam bo znam przypadki kiedy osoba przychodziła rano do pracy i przeglądała wszystko a co lepsze (czytaj łatwiejsze, nie wymagające już aktywności) przypisywała do siebie.

Wszystko też zależy od ilości takich zapotrzebowań, które dziennie wpadają do przerobienia.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
ODPOWIEDZ