Cechy materiałów w SAP

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Cechy materiałów w SAP

Post autor: Patryk_Z »

Dzień Dobry,

Jestem zainteresowany tym, czy w SAP można umieścić cechy porduktów. Wiadomo, że dla materiału określamy dane logistyczne, wagę wymiary itp. Pytanie czy mogę umieścić na produkcie bardziej rozbudowane informacje, szczegóły dotyczące wymiarów konkretnych elementów, materiał wykonania, kształt. Ogólnie wszystkie marketingowe parametry produktów.

Przy okazji zastanawiam się czy poza cechami zasadne w SAP umieszczenie jest zdjęć produktó (np. jako załączniki do materiałów) - czy mogę to później wykorzystywać? Zarówno w trzymaniu cech jak i zdjęć w SAP chodzi mi głównie o spełnienie celu, że wszystkie dane znajdują się w ERP skąd mogę je łatwo przekazywać dalej. Przy obecnym rozwiązaniu w SAP znajdują się dane podstawoe, zdjęcia na serwerze a cechy jeszcze w innym miejscu i trudne robi się zapanowanie nad tym.
peterek13
Posty: 169
Rejestracja: czw sty 29, 2015 4:44 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Cechy materiałów w SAP

Post autor: peterek13 »

Dzień dobry,

Jak znajdę link do Sap Help to wkleję.

Naturalnie, ze istnieje takie rozwiązanie. Chodzi Ci pewnie o całą część SAP-a związaną z klasami i charakterystykami.
Co do tych zdjęć to w sumie nie wiem, może by zadziałało rozwiązanie z DMS ( Document Management System).
Tu link się znalazł od razu

https://help.sap.com/docs/SAP_ERP_SPV/e ... on=6.00.31

Pozdrawiam
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Cechy materiałów w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem to kompleksowego opisywania materiałów i nie tylko materiałów system klasyfikacji jest najlepszy. Można w nim zrobić praktycznie wszystko - hierarchię klas, praktycznie dowolne cechy. Natomiast jeśli potem te cechy będziesz chciał wykorzystać w dalszych procesach np. w wydrukach, to będziesz to musiał sam oprogramować. Taka jest cena elastyczności systemu klasyfikacji.

Zdjęcia możesz przypiąć do materiału na dwa sposoby.
Albo poprzez Generic Object Services / GOS - ikona
20220413_1444.png
20220413_1444.png (1.22 KiB) Przejrzano 1425 razy
w transakcji MM02.


Albo poprzez Document Management System - w MM02, przejdź do danych dodatkowych. Znajdziesz tam zakładkę "Document data", gdzie możesz przypiąć do materiału dokumenty z SAP DMS.
Moim zdaniem, jeśli planujesz kompleksowe zarządzanie załącznikami, to lepiej skorzystać z DMS, zwłaszcza, że dokumenty możesz przypiąć również do wartości cechy i mieć w ten sposób np. zdjęcie produktu dla określonej wartości cechy, np. dla koloru.
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cechy materiałów w SAP

Post autor: Patryk_Z »

Czy tego typu rozwiązanie będzie miało znaczący wpływ na rozmiar bazy danych?

Zależy m na tym, aby w SAP móc trzymać na danym indeksie jego następujące dane:
- zdjęcia (po kilka na produkt, powiedzmy 4-7 zdjęć)
- pliki pdf (instrukcje, rysunki techniczne)
- opis towaru
- kategoria towaru w drzewie (obecnie korzystamy do tego z pola hierarchii produktu MARA-PRDHA
- cechy produktu (cechy typu kolory elementów, materiał wykonania, kształt, dane które obecnie przechowujemy zewnętrznie w formie CECHA - WARTOŚĆ
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Cechy materiałów w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Patryk_Z pisze: śr cze 08, 2022 8:30 am Czy tego typu rozwiązanie będzie miało znaczący wpływ na rozmiar bazy danych?

Zależy m na tym, aby w SAP móc trzymać na danym indeksie jego następujące dane:
- zdjęcia (po kilka na produkt, powiedzmy 4-7 zdjęć)
- pliki pdf (instrukcje, rysunki techniczne)
- opis towaru
- kategoria towaru w drzewie (obecnie korzystamy do tego z pola hierarchii produktu MARA-PRDHA
- cechy produktu (cechy typu kolory elementów, materiał wykonania, kształt, dane które obecnie przechowujemy zewnętrznie w formie CECHA - WARTOŚĆ
To zależy czy dokumenty będziesz przechowywać w bazie danych czy nie. ArchiveLink umożliwia zapisywanie treści dokumentów np. plików PDF w dedykowanych tablicach bazy danych. Wtedy oczywiście duża ilość, dużych dokumentów spowoduje rozrost bazy oraz backup'ów bazy. Zaletą tego rozwiązania jest prostota implementacji oraz fakt, że dokumenty są trzymane w tej samej bazi co wszystkie inne dane SAP. Oczywistą wadą natomiast jest wpływ na wielkość bazy. Moim zdaniem to się nadaje do niewielkich dokumentów czy załączników np. zdjęcia pracowników w module HR.

Przy większych dokumentach sugeruję zapisywanie ich w oddzielnym systemie typu Content Server. ArchiveLink też wspiera takie rozwiązanie. Jednym z prostszych i dostępnych dla klientów SAP bez dodatkowych opłat jest SAP Content Server:
SAP Help: SAP Content Server
SAP blog: SAP Content Server 7.53 Insta ... using SSL

Używałem SAP CS kiedyś i całkiem nieźle się sprawdza.
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cechy materiałów w SAP

Post autor: Patryk_Z »

Mam jeszcze pytanie odnośnie opisów produktów, czy przechowywanie ich na materiale w tekstach sprzedaży jest zasadne? Chodzi mi o dość obszerne opisy, które zawierają kodowanie znaczników HTML.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Cechy materiałów w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem zapisywanie takich opisów w długich tekstach materiału jest sensownym pomysłem. Łatwo je edytować w standardowych transakcjach i łatwo odczytać funkcją READ_TEXT. Przypuszczam, że chcesz zapisywać teksty wraz ze znacznikami HTML, po to aby je udostępniać do jakiegoś zewnętrznego systemu np. sklepu internetowego.

Nie wiem dokładnie co masz na myśli pisząc "dość obszerne". Długie teksty są zapisywane w jednej tablicy STXL. Przypuszczam, że te teksty są dodatkowo kompresowane, ale nie mam pewności. Zatem musisz wziąć pod uwagę ile i jakie duże teksty będziesz zapisywał. Dobrze byłoby również monitorować wielkość tej tablicy.

Do zapisywania tekstów z tagami HTML raczej skonfigurowałbym własny rodzaj tekstu. Jeśli weźmiesz standardowy tekst ID to jest ryzyko, że wyskoczy Ci on na jakimś dokumencie lub na wydruku.
Patryk_Z
Posty: 95
Rejestracja: pt lip 23, 2021 10:00 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cechy materiałów w SAP

Post autor: Patryk_Z »

dominik.tylczynski pisze: śr kwie 13, 2022 1:19 pm Moim zdaniem to kompleksowego opisywania materiałów i nie tylko materiałów system klasyfikacji jest najlepszy. Można w nim zrobić praktycznie wszystko - hierarchię klas, praktycznie dowolne cechy. Natomiast jeśli potem te cechy będziesz chciał wykorzystać w dalszych procesach np. w wydrukach, to będziesz to musiał sam oprogramować. Taka jest cena elastyczności systemu klasyfikacji.
Czy mogę prosić o wskazanie jakiegoś szerszego opisu tego systemu?
Na jakiej zasadzie określa się klasy dla materiału w tym rozwiązaniu?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Cechy materiałów w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Zacznij od SAP Help, choć przyznam, że czytania jest sporo:
Characteristics (CA-CL-CHR)
Classification (CA-CL)
Material Master (LO-MD-MM): Classification
ODPOWIEDZ