Widoki faktur i produktów

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
lucasp17
Posty: 5
Rejestracja: wt cze 28, 2022 4:30 pm

Widoki faktur i produktów

Post autor: lucasp17 »

Witam,
Od niedawna działam w SAPie. Nie jest to jednak dla mnie tak intuicyjny system jak inne jak WF Mag czy Comarch. Wiele elementów potrafię już znaleźć, wiele z nich jest możliwe dzięki transakcjom dodatkowym stworzonym prawdopodobnie przez mojego pracodawcę. Jednak nadal brakuje mi pewnych elementów, które bym potrzebował. Mimo, że szukałem w internecie odpowiedzi to nie udało mi się znaleźć odpowiednich transakcji lub miałem do nich zablokowany dostęp. W związku z tym prosiłbym o podpowiedzi.

Korzystam w dużym stopniu z transakcji VA05. Dane wyciągam z systemu i obrabiam w excelu. Oczywiście ta transakcja przydaje się w kontekście zamówień, jednak realnie mogą być fakturowane inne ilości w różnym czasie. Szukam więc innego sposobu. Dobrze by było żeby były jakiekolwiek transakcje, którymi mógłbym wyświetlić listę faktur z rozbiciem na konkretne materiały i zafakturowane ilości. Zarówno dla faktur zakupowych, jak i sprzedażowych. Czy jest taka możliwość? Wtedy mógłbym sobie generować plik w zasadzie każdego dnia z uwzględnieniem dnia poprzedniego i miałbym najbardziej wiarygodne dane w zakresie całego handlu. Czy ktoś mógłby zasugerować jakieś transakcje, żebym mógł przetestować czy mam do nich dostęp?

Ponadto z tego co czytałem, wiele rzeczy można zrobić bezpośrednio w SAPie, stąd moje pytanie, czy jest możliwość wyświetlenia listy produktów z podsumowaniem, że np w tym miesiącu przyjechało danego produktu X, a wyjechało Y, w całym roku przyjechało A, a wyjechało B. W poprzedniej firmie, w systemie Comarch XL dodawałem do widoku produktów dodatkowe kolumny poprzez zapytania SQL do bazy. Czy w SAPie są podobne możliwości lub istnieją już takie rozwiązania?
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Widoki faktur i produktów

Post autor: wojtas7 »

Czy macie w firmie kogoś, kto już pracuje w systemie i kto bezpośrednio może Ci pokazać/przeszkolić w jaki sposób najlepiej u Was pracować na systemie? Dostałeś jakieś instrukcje stanowisko, zostałeś przeszkolony do pracy z systemem, masz możliwość poproszenia kogoś o pomoc?
lucasp17
Posty: 5
Rejestracja: wt cze 28, 2022 4:30 pm

Re: Widoki faktur i produktów

Post autor: lucasp17 »

W firmie system jest od kilku lat i każdy korzysta z transakcji z których został przeszkolony. Mi też zostały przekazane pewne informacje w zakresie codziennej pracy, jednak staram się ją sobie ułatwiać, ale też rozwijać. Liczę na to, że niedługo to ja będę miał największą wiedzę w zakresie SAPa, tak by ewentualnie komuś później ją przekazywać.
lucasp17
Posty: 5
Rejestracja: wt cze 28, 2022 4:30 pm

Re: Widoki faktur i produktów

Post autor: lucasp17 »

Ponawiam pytanie. Czy w jakikolwiek sposób da się wyeksportować do excela listę faktur z rozbiciem na materiały?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Widoki faktur i produktów

Post autor: dominik.tylczynski »

Transakcją VF05 wyciągniesz listę faktur dla określonego płatnika.
lucasp17
Posty: 5
Rejestracja: wt cze 28, 2022 4:30 pm

Re: Widoki faktur i produktów

Post autor: lucasp17 »

To się zgadza. Dokładnie taki widok bym chciał uzyskać, jednak przy 500 klientach, generowanie tylu plików byłoby bezcelowo. Nie ma żadnej transakcji, która umożliwiałaby wyświetlenie w taki sposób wszystkich faktur?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Widoki faktur i produktów

Post autor: dominik.tylczynski »

VF05 jest celowo ograniczone do pojedynczego materiału albo pojedynczego płatnika, abyś nie zarżnął systemu raportem po wszystkich fakturach.
Zawsze możesz zrobić własne zestawienie faktur zapytaniem SQVI z tablic VBRK i VBRP.

Co tak naprawdę chcesz uzyskać?
lucasp17
Posty: 5
Rejestracja: wt cze 28, 2022 4:30 pm

Re: Widoki faktur i produktów

Post autor: lucasp17 »

Poprzez Va05 wyświetlam zamówienia z określoną datą. Np przedział miesięczny. Takie zestawienie eksportuję i na podstawie plików z poszczególnych miesięcy mogę przygotować raport zamówień.

Dokładnie to samo bym chciał uzyskać dla faktur. Bo tak jak wspomniałem, jednak ilości zafakturowane często są zupełnie inne niż na zamówieniach, dlatego raport zamówień nie jest realnie tym samym co sprzedaż. Realnie potrzebuję zestawienia sprzedaży po produktach i klientach.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Widoki faktur i produktów

Post autor: dominik.tylczynski »

To może zamiast męczyć się z pojedynczymi dokumentami i robić ich obróbkę w Excelu, skorzystaj z narzędzi analitycznych bezpośrednio w SAP - Sales Information System

Mam tylko nadzieję, że masz do nich dostęp i że zostały uruchomione podczas wdrożenia.
ODPOWIEDZ