Poczatek pracy SAP

To doskonałe miejsce dla studentów, pracowników oraz freelancerów, aby zamieścić informację o sobie w sytuacji kiedy szukasz pracy...
ODPOWIEDZ
Mardi85
Posty: 2
Rejestracja: wt sie 30, 2022 11:23 pm

Poczatek pracy SAP

Post autor: Mardi85 »

Witam nie mialem nigdy stycznosci z systemem SAP. Nie pracowałem nigdy z zadnym arkuszem kalkulacyjnym.
Jestem pracownikiem produkcji i bardzo chcialbym zmienic moj tryb pracy z fizycznej na biurową.
Szukam kursu ktory moglby mnie przygotowac do pracy z systemem SAP.

Co możecie mi polecic?
K602
Posty: 135
Rejestracja: śr sie 24, 2022 11:50 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 86 times
Kontakt:

Re: Poczatek pracy SAP

Post autor: K602 »

To chyba tak nie zadziała, bez ogromnego wkładu pracy i nauki... jakie masz wykształcenie?
SAP ABAP Certified Developer
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Poczatek pracy SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Faktycznie, to jest nietrywialny temat. Jeśli Twoja firma używa systemu SAP do planowania produkcji, to na początek sugeruję, abyś się tym zainteresował. Zobaczył jak ten system jest używany, jak wpływa na Twoją pracę. Może potem zaczął go sam używać np. do potwierdzania produkcji, potem do jej planowania.
Mardi85
Posty: 2
Rejestracja: wt sie 30, 2022 11:23 pm

Re: Poczatek pracy SAP

Post autor: Mardi85 »

K602 pisze: śr sie 31, 2022 8:32 am To chyba tak nie zadziała, bez ogromnego wkładu pracy i nauki... jakie masz wykształcenie?
srednie :)
K602
Posty: 135
Rejestracja: śr sie 24, 2022 11:50 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 86 times
Kontakt:

Re: Poczatek pracy SAP

Post autor: K602 »

Mardi85 pisze: czw wrz 01, 2022 8:44 am
K602 pisze: śr sie 31, 2022 8:32 am To chyba tak nie zadziała, bez ogromnego wkładu pracy i nauki... jakie masz wykształcenie?
srednie :)
No to w mojej ocenie, przydałby się choć licencjat kierunkowy... np. coś około produkcji czy logistyki...
SAP ABAP Certified Developer
urbi
Posty: 40
Rejestracja: sob lip 30, 2022 1:40 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 15 times

Re: Poczatek pracy SAP

Post autor: urbi »

Z tego co widziałem na WSB w Gdańsku/Poznaniu jest możliwość studiowania w kierunku SAP'a.
Jest to podyplomówka więc jakieś studia muszą być :)

https://www.wsb.pl/wroclaw/studia-i-szk ... ny-sap-erp

Akurat ja niedawno przebranżowiłem się na konsultanta SAP. Skończyłem inż. logistyki, ale to nie miało zbyt dużego wpływu.
Pracowałem w dziale zakupów a później w dziale sprzedaży. Firmy te opierały się na SAPie więc tam uczyłem się podstaw a później zostałem Key Userem w firmie gdzie zajmowałem się sprzedażą jako dodatkowe stanowisko do mojego (przyjąłem dodatkowe zadania za darmoszkę) ale bardzo mnie to rozwinęło i pozwoliło robić coś więcej w kierunku konsultingu. No i kilka miesięcy później wysłałem kilka razy CV na stanowsika strcite SAPowe i dostałem się na wsparcie do firmy konsultingowej. :)

Są też kursy na udemy czy książki, ale szczerze? Nic Ci nie pozwoli tak zrozumieć systemu jak praca na nim. Staraj się dostać na jakieś stanowiska związane z pracą na SAPie jak właśnie planowanie produkcji/zakupy/sprzedaż i podczas pracy zwracaj uwagę na pracę systemu starając się zrozumieć o co tutaj chodzi. :)

Powodzenia!

Patryk
SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM
K602
Posty: 135
Rejestracja: śr sie 24, 2022 11:50 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 86 times
Kontakt:

Re: Poczatek pracy SAP

Post autor: K602 »

urbi pisze: czw wrz 01, 2022 9:49 am Akurat ja niedawno przebranżowiłem się na konsultanta SAP. Skończyłem inż. logistyki, ale to nie miało zbyt dużego wpływu.
Niby tak, ale bez głębszej wiedzy, słabo widzę modelowanie procesów, po prostu czucia danego tematu. SAP to jedno, a wiedza o danym wycinku biznesu, to drugie...
SAP ABAP Certified Developer
urbi
Posty: 40
Rejestracja: sob lip 30, 2022 1:40 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 15 times

Re: Poczatek pracy SAP

Post autor: urbi »

K602 pisze: pt wrz 02, 2022 8:29 pm słabo widzę modelowanie procesów, po prostu czucia danego tematu.
Nikt tutaj nie mówi o modelowaniu procesów. Najważniejsze jest to aby rozumiał jak działa SAP i dlaczego tak działa - na początku tylko w dziale w którym pracuje.
Jako pracownik produkcyjny zapewne większą część dnia spędza przy maszynach a nie stricte przy kompie i SAPie więc dlatego rekomenduję aby spróbował jakiejś wewnętrznej rekrutacji na stanowiska, na których używa się SAPa jako codzienną/ciąglą pracę.

Zaczynając od takiego małego kroku konsekwencją będziesz poszerzał swój zakres wiedzy. :)

W mojej "karierze" droga była taka pracownik magazynu (zalążek SAP WM) -> Pracownik zakupów (SAP WM i SAP MM) -> pracownik sprzedaży w innej frimie (SAP SD) -> Key User / Super User SAP SD & MM -> i teraz jako nowa firma SAP Consultant (MM) w projekcie jako wsparcie.
Teraz planuje robić certyfikat i poszukać czegoś we wdrożeniach lub jeszcze bardziej technicznie zejść.
Ostatnio zmieniony pn wrz 05, 2022 5:09 pm przez urbi, łącznie zmieniany 1 raz.
SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Poczatek pracy SAP

Post autor: wojtas7 »

urbi pisze: pn wrz 05, 2022 4:20 pm W mojej "karierze" droga była taka pracownik magazynu (zalążek SAP WM) -> Pracownik zakupów (SAP WM i SAP MM) -> pracownik sprzedaży w innej frimie (SAP SD) -> Key User / Super User SAP SD & MM -> i teraz jako nowa firma SAP Consultant (MM) w projekcie jako wsparcie.
Teraz planuje robić certyfikat i poszukać czegoś we wdrożeniach lub jeszcze bardziej technicznie zejść.
Moim zdaniem to jest najzdrowsza ścieżka dla ludzi spoza IT. Chociaż obecnie kariery z braku ludzi przyspieszają znacząco ;-)
patryk21415
Posty: 9
Rejestracja: czw lut 02, 2023 8:07 pm
Been thanked: 5 times

Re: Poczatek pracy SAP

Post autor: patryk21415 »

Cześć, mam lekko podobny dylemat. Z tym że ja jako key user pracuję od 6 lat i kończę studia z programowania. Co do kursów w WSB nie polecam. Zamiast tego proponuję Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie -aktulanie prowadzą nabór. Ja bym tak zrobił (programowania uczę się na WSB i wiem jak to wygląda)
ODPOWIEDZ