PurRqs generowane przez MRP

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
zyml
Posty: 5
Rejestracja: pn lip 04, 2022 9:44 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

PurRqs generowane przez MRP

Post autor: zyml »

Hej, potrzebuje pomocy

SAP generuje w MD04 PuRqs razem z SchLne. Chciałbym, aby po przebiegu MRP program generował tylko SchLne. Dlaczego MRP generuje również PurRqs w momencie kiedy ma dostępny kontrakt? Sprawdziłem Schedula, Source Liste oraz Master Date. Na jakie ustawienia powinienem zwrócić szczególną uwagę? Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Dzięki i Pozdrawiam
Załączniki
5.png
5.png (7.6 KiB) Przejrzano 1416 razy
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: PurRqs generowane przez MRP

Post autor: dominik.tylczynski »

Sprawdź z jakimi parametrami jest uruchamiane planowanie MRP:
20220921_2539.png
20220921_2539.png (56.5 KiB) Przejrzano 1398 razy

Jeśli chcesz, aby schedule line były zawsze generowane, ustaw na parametr na 3.
zyml
Posty: 5
Rejestracja: pn lip 04, 2022 9:44 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: PurRqs generowane przez MRP

Post autor: zyml »

Cześć Dominik, dziękuję Ci bardzo za szybką odpowiedz.
Przy generowaniu MRP używany jest parametr, który wskazałeś.

Postaram Ci się opisać moje spostrzeżenia:
Do tej pory uważałem, że generowanie MRP powinno usunąć PurRqs i zamiast nich wstawić ScheduleLinie jeśli zapotrzebowanie na dany komponent wymaga tego, czy mam racje?

Niestety nie byłem w stanie wymusić takiej aktywnosci na systemie, postanowiłem więc ręcznie wchodzić w każdy Purchase Req i usuwać linie z danym materiałem wewnątrz, a następnie na nowo wygenerowałem MRP. Efektem tego jest fakt, że zapotrzebowanie na dany materiał wygląda sensownie, nie ma w nich Purchase Req.

Tak więc tutaj nasuwa mi się na myśl pytanie, czy przebieg MRP powinien usunąc PurRqs? Czy może jednak jest to normalne, że system nie usuwa ich, a ja na siłe staram się znalezc problem. Mam kilka materiałów w systemie gdzie ustawienia master daty, schedula, source listy są identyczne, a w nich nie ma takiego problemu...
Być może te PurRqs powstały przed powstaniem schedula, czy MRP powinno je usunąć?
Czy w takim przypadku istnieje jakaś szybsza możliwość usunięcua PurRqs dla danego komponentu, ze wzgledu na to, ze czesto w MD04 jest kilka lini
z PurReq, dodatkowo taka sytuacja wystupuje w kilku materiałach. Chciałbym uzyskać efekt taki aby zapotrzebowanie w MD04 zawierało tylko Schedule Lines.

Wiem, że nic nie wiem haha...

Domyślam się, że opis moich przemyśleń może być dla Ciebie dość chaotyczny, ale mam nadzieje, że zrozumiesz co mam na myśli.

Dzięki i Pozdrawiam
aregmax
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 21, 2009 11:28 am
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: PurRqs generowane przez MRP

Post autor: aregmax »

Cześć
Dlatego zerknij też na pole 'Planning Mode'. Opcja z '3-ką' kasuje już wcześniej utworzone elementy planowania i tworzy nowe. Ja akurat nie używam sched.line ale moim zdaniem to jest opcja do sprawdzenia.
Pozdr.
Arek
zyml
Posty: 5
Rejestracja: pn lip 04, 2022 9:44 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: PurRqs generowane przez MRP

Post autor: zyml »

Hej

MRP jest puszczane przy ustawieniach z poniższego screena.
W przypadku działań na pojedynczym materiale używam tranksacji MD03 Single Level.
Załączniki
Zrzut ekranu 2022-09-23 125201.png
Zrzut ekranu 2022-09-23 125201.png (45.54 KiB) Przejrzano 1239 razy
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: PurRqs generowane przez MRP

Post autor: dominik.tylczynski »

zyml pisze: śr wrz 21, 2022 11:58 pm Do tej pory uważałem, że generowanie MRP powinno usunąć PurRqs i zamiast nich wstawić ScheduleLinie jeśli zapotrzebowanie na dany komponent wymaga tego, czy mam racje?

Niestety nie byłem w stanie wymusić takiej aktywnosci na systemie, postanowiłem więc ręcznie wchodzić w każdy Purchase Req i usuwać linie z danym materiałem wewnątrz, a następnie na nowo wygenerowałem MRP. Efektem tego jest fakt, że zapotrzebowanie na dany materiał wygląda sensownie, nie ma w nich Purchase Req.

Tak więc tutaj nasuwa mi się na myśl pytanie, czy przebieg MRP powinien usunąc PurRqs? Czy może jednak jest to normalne, że system nie usuwa ich, a ja na siłe staram się znalezc problem. Mam kilka materiałów w systemie gdzie ustawienia master daty, schedula, source listy są identyczne, a w nich nie ma takiego problemu...
Na to pytanie podała już odpowiedź w tym wątku. W normalnym trybie planowania (ang. planning mode) MRP nie usuwa istniejących propozycji nabycia, w tym zgłoszeń zapotrzebowania (PurRqs), tylko stara się je dopasować do zmian popytu, np. przyspieszyć albo opóźnić. To się nazywa rescheduling. Dopiero w następnym kroku system tworzy nowe propozycje nabycia, czyli w Twoim przypadku schedule lines. Oczywiście możesz puścić MRP w trybie 3, wtedy cały plan zostanie usunięty i utworzony na nowo. Generalnie tego trybu nie należy używać na co dzień - noty: W S/4HANA, w MRP Live kwestia trybu planowania wygląda nieco odmiennie - noty: Moim zdaniem tryb planowania w klasycznym MRP działa lepiej.

zyml pisze: śr wrz 21, 2022 11:58 pm Być może te PurRqs powstały przed powstaniem schedula, czy MRP powinno je usunąć?
Przypuszczam, że tak właśnie było.

zyml pisze: śr wrz 21, 2022 11:58 pmCzy w takim przypadku istnieje jakaś szybsza możliwość usunięcua PurRqs dla danego komponentu, ze wzgledu na to, ze czesto w MD04 jest kilka lini
z PurReq, dodatkowo taka sytuacja wystupuje w kilku materiałach. Chciałbym uzyskać efekt taki aby zapotrzebowanie w MD04 zawierało tylko Schedule Lines.
Do masowych zmian zgłoszeń zapotrzebowania służy transakcja MEMASSRQ. Niestety nie można nią oznaczyć zgłoszeń do usunięcia - noty: Te noty sugerują wykorzystanie funkcji BAPI_PR_CHANGE do masowego kasowania zapotrzebowań. Najlepiej byłoby zrobić proste LSMW z wykorzystaniem tej funkcji. To nie jest trudne, ale dla jednorazowego skasowania kilku, nawet kilkunastu zgłoszeń nie warto tego robić. Szybciej będzie zgłoszeni skasować ręcznie.

zyml pisze: śr wrz 21, 2022 11:58 pmWiem, że nic nie wiem haha...
Wiesz wystarczająco dużo, aby zadać dobre pytanie - to bardzo wiele :)

zyml pisze: śr wrz 21, 2022 11:58 pm Domyślam się, że opis moich przemyśleń może być dla Ciebie dość chaotyczny, ale mam nadzieje, że zrozumiesz co mam na myśli.
Mam nadzieje, że moja odpowiedź pokazuje, że zrozumiałem pytanie.
zyml
Posty: 5
Rejestracja: pn lip 04, 2022 9:44 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: PurRqs generowane przez MRP

Post autor: zyml »

Bardzo dziękuję Panowie za wyczerpujące odpowiedzi ;)
Myślę, że temat do zamknięcia

Pozdrawiam
zyml
Posty: 5
Rejestracja: pn lip 04, 2022 9:44 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: PurRqs generowane przez MRP

Post autor: zyml »

Panowie, może to komuś ułatwi, udało mi się znalezc przyjemny sposob do zamykania Purchase Req.
Transakcja ME57, szukamy np. po materiale, kiedy otrzymamy liste zapotrzebowań zakupowych klikamy F8, w tym miejscu możemy zaznaczyć okno "Closed" i łatwo przejść do następnego PRQ. Po zapisaniu linie PurRqs znikaja z MD04.


Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ