Koszty dostawy zagranicznej

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Koszty dostawy zagranicznej

Post autor: Bond3r »

Witam, przenoszę rozpoczęty temat z logistyki bo może w tym "dziale" ktoś biegły w temacie pomoże mi trafić do księgowości w mojej firmie. Księgowa wymyśliła sobie, że magazyn ma nie przyjmować dostaw z zagranicy ponieważ koszty dostawy podlegają opodatkowaniu a ona jedyne rozwiązanie jakie widzi to wliczenie ww kosztów w cene materiału.
-więc trzeba czekać na fakturę.Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć jak to powinno działać aby argumentacja została zrozumiana przez księgowość :? :? :)
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: Koszty dostawy zagranicznej

Post autor: jakdz »

Cześć,

Efekty do VAT najlepiej przedstawić księgowości transakcja S_ALR_87012357, wprowadzając tam nr dok przychodzącej faktury , pokażesz podstawę do opodatkowania plus wartość podatku VAT , w tym przypadku zarówno po stronie należnego i naliczonego VAT.

Bez znaczenia czy koszty dostawy zaksięgują się na magazyn czy tez nie, będą one zawarte w podstawie do opodatkowania.

Księgowanie przyjęcia towaru nie uderza w VAT, natomiast późniejsze księgowanie faktury skoryguje wartość przyjętego towaru na koncie magazynu bądź na koncie kosztowym, w zależności od stanu magazynu w momencie księgowania faktury.

Pozdrawiam
Jakub
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: Koszty dostawy zagranicznej

Post autor: Bond3r »

Hej, dzieki bardzo Jakub, rozmawiałem dzisiaj z koleżanką z księgowości która rozlicza te faktury, mówila ze zagraniczne faktury nie przechodzą przez workflow itp , dostepu do transakcji nie ma:(
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: Koszty dostawy zagranicznej

Post autor: jakdz »

Czesc,

workflow tu nie ma nic wspolnego, moja propozycja wskocz na srodowisko testowe, poprosis basis o sap alla, zaloz PO, zaksieguj przyjecie towaru przez MIGO, nastepnie fakture przez MIRO i zaprezentuj efekt w VAT w ww transakcji uzytkownikom

Ewentualnie podziel sie tu screenami z ksiegowan, blednych oraz poprawnych wg ksiegowosci, moze wtedy cos nowego bedziemy w stanie zasugerowac.

Pozdrawiam,
Jakub
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: Koszty dostawy zagranicznej

Post autor: Bond3r »

Wkleję jeszcze maila od ksiegowej:

Poweim Ci tak – gdyby nasi konsultsnci ogarniali faktury zagraniczne, to nie byłoby problemu. A ponieważ oni nie potrafią albo nie chcą ustalić ścieżki workflow dla dokumentów ZW (czyli WNT, dostawy wewnątrzwspólnotowe), to w przypadku kiedy przyjmiecie materiał zanim będą w niego wliczone wszystkie koszty, to powstałe odchylenia musimy księgować i rozliczać ręcznie.

To oznacza szukanie indeksu, sprawdzanie czy został pobrany materiał, na jaki MPK i na jakie zlecenie – a sam dobrze wiesz że pobranie potrafi trwać i parę miesięcy.

I jeszcze odnośnie mojego pytania czy transakcji z której korzystają z odchylen nie działa w tym przypadku :


Nie działa, ponieważ faktury nie przechodzą przez workflow i nie są „spinane” z konkretnym zamówieniem, w związku z tym system nie wie na co ma rozliczać. Taka faktura jest dla niego jakimś tam dokumentem zawieszonym w próżni, dopóki my mu ręcznie nie wskażemy z czym powinien ją sparować.
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: Koszty dostawy zagranicznej

Post autor: jakdz »

To o czym Wy dyskutujecie to rozpraszacze, ktore tworza gownoburze i wzajemne niezrozumienie, gdyz dywagujecie nad kontem zapasow, odchylenia cenowymi, odchyleniami roznic kursowych czy jak rozumie rowniez rozliczanie konta zakupu GR/IR, wybacz szczerosc ale tak to widze. Jesli watek naprawde tyczy sie VAT WNT, to polecam skupcie sie na dokumencie ksiegowym faktury zakupu i przy tym, stricte tabeli BSET.
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: Koszty dostawy zagranicznej

Post autor: Bond3r »

Nie wiem czy to gownoburza czy nie...problem powstał ponieważ magazyn musi czekac przed przyjęciem materiałów na fakturę i wliczenie przez księgowość kosztow transportu w cene towaru. Chciałem po prsotu zasięgnąć rady kogoś z księgowości kto również uważa że takie praktyki sa bez sensu i przy okazji pomoże mi to wytłumaczyć księgowym. Pięć lat trwało, by zacząć korzystac z odchyleń, a nie zmieniać zamówienia. Magazyn w ogóle nie powinien sie tym przejmować tylko przyjąć towar na podstawie wz. Księgowość swoim językiem ja swoim i jest jak to mówisz gownoburza...
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: Koszty dostawy zagranicznej

Post autor: jakdz »

Moja propozycja, zapros na calla usera, przeprocesuj od zera caly scenariusz, utworz PO, zaksieguj przyjecie towaru ( bez faktury, bez wiedzy o kosztach transportu ) transakcja MIGO, nastepnie zasymuluj zaksiegowanie faktury WNT wraz z kosztami transportu poprzez MIRO, przypisz odpowiedni Tax Code, po zaksiegowaniu, przedstaw efekt na koncie magazynu ( Inventory ), koncie rozliczenia zakupu GR/IR, omow odchylena cenowe tudziez roznic kursowych o ile powstaly, oraz finalnie, abstrachujac o akceptacji sytuacji na wczesniejszych kontach, przedstaw efekt w VAT w programie RFUMSV00 ktory zawiera wpisy z tabeli BSET. Tym samym uwazam udowodnisz ze pod wzgledem VAT ksiegowanie jest poprawne, i podstawa opodatkowania bedzie zawierala koszta transportu, a kwestia analiza sytuacji na wczesniejszych kontach to inne tematy.

Pozdrawiam,
Jakub
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: Koszty dostawy zagranicznej

Post autor: Bond3r »

Chciałem tak zrobić ale...
Przez transakcje Miro nie moze przyjac faktury gdy nie przechodzi przez WF i robi to transakcją fb60 gdzie ręcznie musi parować z zamówieniami itp itd czy to dużo zmienia?
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: Koszty dostawy zagranicznej

Post autor: jakdz »

OK, tak zmienia gdyz FB60 nie pozwoli na zaksiegowanie bezposrednio na PO. Zakladam ze u was workflow to koniecznosc aby zaksiegowac przez MIRO takze jak innego wyjscia nie ma to przeprocesujcie z tym workflow.

Ewentualnie podaj prosze screeny z ksiegowan faktur z przeszlosc, ktore ksiegowosc uwazala za niepoprawne do VAT jak i te juz poprawne.

Pozdrawiam,
Jakub
Bond3r
Posty: 117
Rejestracja: czw mar 09, 2017 6:41 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 8 times

Re: Koszty dostawy zagranicznej

Post autor: Bond3r »

Nie mam mocy... Ksiegowosc ma dwa problemy:
1.Jak zaksięguje przez fb60 to musi ręcznie rozliczać wszystkie odchylenia
2. Z uporem maniaka trzyma się wersji, że przy polskiej fakturze może rozliczyc koszty dostawy nie wliczając w cene towaru bo są na jednym dokumencie. Na moje pytanie dlaczego w przypadku zagranicznej nie, skoro tez jest na jednym odpowiada wręcz ze w przepisach tak jest...masz rację chyba Jakub, że jest to gownoburza i nie sensu chyba ten wątek bo mija się z celem...
jakdz
Posty: 68
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: Koszty dostawy zagranicznej

Post autor: jakdz »

Bond3r,

szkoda to slyszec, gdyz z mojej perspektywy jest to przyklad jak firma nie wykorzystywuje potencjalu SAP, z powodu braku zaufania do jego logiki dzialania. Moze warto by bylo zebrac MM, FI konsultanta, czy glowna ksiegowa i architekta sap, aby omowic od podstaw caly proces.

Pozdrawiam,
Jakub
ODPOWIEDZ