Masowe zatwierdzenie (i wysłanie) zamówień ze statusem ON HOLD

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Masowe zatwierdzenie (i wysłanie) zamówień ze statusem ON HOLD

Post autor: max301 »

Cześć

W związku z koniecznością większej kontroli nad kosztami zorganizowana grupa kół wpadła na pomysł aby kupcy zamiast wystawiać zamówienie to je blokowali. Czyli guzik hold on w ME21n.
No i fajnie (pomijam stratę czasu).

W raportach z ME2N, ME80FN (czy innych zawierających filtry dynamiczne) za pomocą pola incomplete mogę sobie wylistować te wstrzymane zamówienia. Ewentualnie w ME21n w przeglądzie dokumentów mogę sobie te zamówienia wyświetlić dając X w polu Document on Hold
Do tej pory jest ok. Proces nieefektywny ale do zrobienia.

Tylko co dalej?
Czy po analizie takich zamówień przez "specjalny weryfikacyjny zespół" mogę zbiorczo te zamówienia wypuścić do dostawców?
Tak żeby nie trzeba było edytować każdego zamówienia osobno i zapisywać go.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1914 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Masowe zatwierdzenie (i wysłanie) zamówień ze statusem ON HOLD

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem próbujecie używać młotka do wkręcania śrubek. Cel jest szczytny tj. kontrola zamówień przed ich uruchomieniem, ale wykorzystujecie niewłaściwe narzędzie.
SAP Help: Purchase Order – Single-Screen Transaction (ME21N, ME22N, and ME23N) pisze:Hold Incomplete Purchase Orders
You can use the Hold function to store incorrect or incomplete purchase orders in the SAP System. If, for example, you provisionally enter an order you receive by phone shortly before going home in the evening, by using the Holdfunction, you can retrieve this purchase order from the document overview the next day, check the data (which you probably entered in a hurry), correct or complete it where necessary, and save the document.
SAP Help: Park and Hold pisze: Hold (completeness status: H )
If you have entered incomplete header data and at least one item for a purchase requisition or purchase order, but want to complete the purchasing document at a later date, you can hold the document. You can also hold purchase requisitions that are either incomplete or incorrect when you save them.

Mass Maintenance
You can also change data in held or parked documents with mass maintenance. However, you cannot change the completeness status that is displayed in transactions MEMASSPO and MEMASSRQ (H – Held , P – Parked, or Blank – Saved completely) with mass maintenance.
Z powyższego wynika, że funkcja HOLD służy do tymczasowego zachowania dokumentu zaopatrzeniowego, nawet niekompletnego czy błędnego, tak aby można było kontynuować jego edycję później, np. następnego dnia. To jest funkcja do wykorzystania na poziomie konkretnego użytkownika, który sobie tymczasowo zapisuje dokumenty i obrabia je później.
Ta funkcja nie służy do przekazywania zamówień do kolejnych osób np. w celu zatwierdzenia.


Znacznie wygodniej byłoby wykorzystać procedurę zatwierdzania zamówień - SAP Help Release Procedure (MM-PUR-GF)
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: Masowe zatwierdzenie (i wysłanie) zamówień ze statusem ON HOLD

Post autor: max301 »

Dziękuje za odpowiedź
Piękne porównacie i pomysł nie jest mój i przyszedł z góry.
Ja jedynie szukam rozwiązania, które można zaadoptować od ręki i bezkosztowo.

Wykorzystanie zatwierdzenia zamówień zgodnie ze sztuką odpada bo w korpo jest standard zatwierdzania PRek. Wiem że koleje zatwierdzenie jest zbędne …

Niestety nie znam innego sposobu żeby „poradzić” sobie z tą decyzją w sposób „w miarę” przyjazny.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1914 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Masowe zatwierdzenie (i wysłanie) zamówień ze statusem ON HOLD

Post autor: dominik.tylczynski »

max301 pisze: śr paź 26, 2022 4:36 pm Wykorzystanie zatwierdzenia zamówień zgodnie ze sztuką odpada bo w korpo jest standard zatwierdzania PRek. Wiem że koleje zatwierdzenie jest zbędne …
Skoro kolejne zatwierdzanie jest zbędne, to po co próbować robić "zatwierdzanie" przy pomocy funkcji HOLD :?:
Zatwierdzanie zamówień można ustawić zupełnie niezależnie od zatwierdzania PRek.

max301 pisze: śr paź 26, 2022 4:36 pm Niestety nie znam innego sposobu żeby „poradzić” sobie z tą decyzją w sposób „w miarę” przyjazny.
W standardzie niestety nie znajdziesz dobrego narzędzia do masowego od-HOLD-owania zamówień.
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: Masowe zatwierdzenie (i wysłanie) zamówień ze statusem ON HOLD

Post autor: max301 »

Spróbuje sprzedać temat centrali żeby dla jednego plantu dodali oprócz zatwierdzania zapotrzebowań także zatwierdzenia zamówień.

Tymczasowo muszę wprowadzić to holdowanie z opcją Joba w tle żeby nie zapomnieć o jakimś zamówieniu.
A kto wie , może pomysł umrze czego sobie serdecznie życzę 😁
Pozdrawiam
Elas Pinkman
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Masowe zatwierdzenie (i wysłanie) zamówień ze statusem ON HOLD

Post autor: wojtas7 »

max301 pisze: śr paź 26, 2022 2:09 pm W związku z koniecznością większej kontroli nad kosztami zorganizowana grupa kół wpadła na pomysł aby
różne rzeczy widziałem w korporacjach, ale co to jest "grupa kół" ? :-)
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: Masowe zatwierdzenie (i wysłanie) zamówień ze statusem ON HOLD

Post autor: max301 »

Takie moje potoczne określenie :)
Stosowane gdzie pada pomysł, który może i słuszny ideowo (bo jakby nie było kontrola kosztów jest zwłaszcza dzisiaj istotna) ale utrudniający po prostu pracę zwykłym szarakom. Szarakom, którzy są zawaleni pracą operacyjną i chcieliby pchać jeden temat za drugim.
Pozdrawiam
Elas Pinkman
urbi
Posty: 40
Rejestracja: sob lip 30, 2022 1:40 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 15 times

Re: Masowe zatwierdzenie (i wysłanie) zamówień ze statusem ON HOLD

Post autor: urbi »

Kilka lat temu jak byłem jeszcze Buyerem też pewna Pani z logistyki wynalazła taki sposób, aby dział zakupów blokował PO, które nie były "potrzebne" na produkcji po to aby nie zostały przyjęte na magazynie i nie generowały kosztów na koniec roku finansowego - tylko po to aby wskaźniki na KPI plantu były fajne.

Skutek? Postoje produkcji bo buyerzy nie potrafili określić ważności zamówienia, magazyn wyglądał jakby tam bomba spadła, miliony kartonów bo oczywiście części przychodziły ale nie zostawały przyjęte więc leżały na magazynie przyjęć... Znaleźć coś w tym syfie to była katorga dla magazynierów. Po całej akcji magazynierzy musieli brać nadgodziny, aby to posprzątać i przyjmować. Lista zamówień "pilnych" do przyjęcia (w ciągu 2h) była tak długa że jeżeli dodawałem pilną dostawę to przyjmowana była 1-2 dni później, oczywiście jeżeli odopowiednio nie eskalowałem.

Wiem, że ta pani z logistyki mogła masowo ściągać "hold" z zamówień, ale jak to robiła to nie wiem. Wiem natomiast, że nie jest to dobre rozwiązanie i sugestie Dominika odnośnie strategii zatwierdzeń są dużo lepsze w obsłudze.
SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM
max301
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 24, 2015 9:35 am
Has thanked: 39 times
Been thanked: 20 times

Re: Wysłanie zwolnionego (po ON HOLD) zamówienia z adresu kupca a nie osoby dokonującej zapisu

Post autor: max301 »

Witam ponownie w tym temacie bo niestety został on klepnięty raczej odwrotu nie będzie i chcąc nie chcąc będziemy musieli tak działać.
Wyszedł jednak problem związany z wysyłaniem zamówień z systemu bo zamówienie zostaje wysłane z adresu osoby zatwierdzającej mimo że na samym dokumencie widnieje kupiec i jego adres e-mail.

Dostawcy często potwierdzają przyjęcie zamówienia jako odpowiedź zwrotna do otrzymanego maila więc teraz to zarząd takie maile będzie otrzymywał i będzie musiał je przesyłać dalej. Czy prześle tego nie wiemy jak nie prześle to dostawca niesłusznie otrzymano monit z ME92F.


Czy jest opcja że SAP wyśle zamówienie z adresu e-mail kupca?
Co prawda robiąc już taką rzeźbę w tym procesie można od ręki osobom "zwalniajacym HOLDa" ustawić w SAP adres e-mail jakiś ogólny np. [email protected] ale może jest inna opcja bardziej cywilizowana?
Pozdrawiam
Elas Pinkman
ODPOWIEDZ