COP/ GLEICHTEILE

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
Strach27
Posty: 4
Rejestracja: pt gru 02, 2022 2:49 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

COP/ GLEICHTEILE

Post autor: Strach27 »

Cześć,

Mam pytanie odnośnie oznaczenia części COP (carry over parts). Od jakiegoś czasu trwa burza mózgów u nas w firmie jak oznaczyć w systemie wyżej wymienione części. Próbowałem znaleźć w Mm03 kolumne gdzie można było by to zaznaczyć ale za bardzo nie ma możliwości.
Jest to dla nas ważne, ponieważ przy jakichkolwiek inwentaryzacjach musimy wykonywać podwójna pracę i sprawdzać czy dany projekt na pewno jest dobrze spisany.

Czy ktoś z was ma może pomysł jak to oznaczyć, jaką kolumne zastosować pod to? Całość chce zastosować w GIBIE i tam mieć pełna bazę danych.
Miałem pomysł żeby stworzyć bazę za pomocą comentcode ale nie wiem czy to zadziała.
Jeżeli ktoś miał podobną zagwozdkę lub zna rozwiązanie, prosił bym o pomoc.

Dziękuję
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: COP/ GLEICHTEILE

Post autor: dominik.tylczynski »

Musiałbyś napisać trochę więcej o procesach, w których są używane te gleichteile (części wspólne). Co rozumiesz przez cary over parts? Co to jest GIB? Dla kogoś, kto nie pracuje w Twojej firmie, to nie jest oczywiste. Napisz też jaki efekt chcesz uzyskać, po co te części chcesz oznaczać.

Samo oznaczenie materiałów to nie jest żaden problem, np. można to zrobić przy pomocy klasyfikacji materiałów. Sztuką natomiast jest tak oznaczyć materiały, by można tym zautomatyzować czy usprawnić procesy.
Strach27
Posty: 4
Rejestracja: pt gru 02, 2022 2:49 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: COP/ GLEICHTEILE

Post autor: Strach27 »

GIB to nic innego jak dodatek do SAPA, żywa baza danych, która pomaga przy procesach planowania, gospodarowaniem materiałów oraz wszystkimi procesami zachodzącymi przy komponentach/ wyrobach gotowych.
Poszukuję rozwiązania oznaczenia części COP, czyli komponentów, które mają zastosowanie do wielu projektów.
Są to np. gumki, sprężynki, sreberka itd.
Jest to dla nas męczące, ponieważ przy każdej inwentaryzacji musimy w BOMie sprawdzać czy aby na pewno ten komponent nie jest częścią wspólną.
Chciałabym opracować ten temat w mojej firmie ale nie wiem gdzie mam szukać odpowiedzi. W stammdaten, czyli danych podstawowych, nie mogę znaleźć miejsca gdzie mógłbym to opisać.
Widzę że piszesz o klasyfikacji materiałów, czy to da radę odnaleźć w mm03 ?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: COP/ GLEICHTEILE

Post autor: dominik.tylczynski »

Klasyfikację materiałów możesz naturalnie opracować w MM03. Jest oddzielna zakładka do klasyfikacji - przypisujesz materiał do klasy i nadajesz wartości cechom. Naturalnie wcześniej trzeba utworzyć cechy i klasę - to najwygodniej zrobić z menu CL00.
Zobacz SAP Help: Material Master (LO-MD-MM) - Classification

Z Twoich postów wnoszę, że pracujesz w środowisku make-to-project. Zatem najpewniej zarządzasz zapasami specjalnymi projektów. Jeśli tak jest faktycznie, to części wspólne najpewniej we wglądzie MRP4 mają ustawiony znacznik "Individual/coll." na 2:
20221205_3098.png
20221205_3098.png (15.27 KiB) Przejrzano 592 razy
Strach27
Posty: 4
Rejestracja: pt gru 02, 2022 2:49 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: COP/ GLEICHTEILE

Post autor: Strach27 »

O tym właśnie myślałem! Znalazłem te funkcje ale za grosz nie wiem jak jej użyć i jak ja wykorzystać.
Nasz dział wsparcia z Niemiec ma mi opracować to i sprawdzic możliwości. Wolał bym zrobić jednak to samemu, bo jestem już bardzo blisko do celu.
Pracuje w automotive i moim zadaniem jest szukanie usprawnień, w tym rozwiązanie problemu związanego z częściami COP.
Dodatek GIB pozwala wyciagnac z systemu szereg danych, które można wykorzystać.
Dominiku, jeśli mogę się tak zwrócić, czy ta funkcja to "Classification"? to tutaj możemy stworzyć oznaczenie?
Jak mogę włączyć te klasyfikacje, aby była widoczna w systemie?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: COP/ GLEICHTEILE

Post autor: dominik.tylczynski »

System klasyfikacji jest w całości opisany na Classification (CA-CL)

W Twoim przypadku ustawienia będą bardzo proste. Wystarczy, że zdefiniujesz w transakcji CL02 nową klasę typu 001, do której przypiszesz wszystkie części wspólne. Tutaj nawet nie potrzebujesz żadnych cech. Przypisanie materiału możesz zrobić w MM02 we wglądzie klasyfikacji albo w transakcji CL24N.
To jest naturalnie jedno z możliwych rozwiązań, których w systemie klasyfikacji jest wiele.
Jeśli już wykorzystujesz klasyfikację materiałów i nie chcesz tworzyć nowej klasy, to w transakcji CT04 możesz utworzyć nową cechę, która będzie mówić czy danych materiał jest częścią wspólną czy nie. Następnie w transakcji CL02 przypisujesz cechę do już istniejącej i wykorzystywanej klasy typu 001 i potem w MM02, we wglądzie klasyfikacji nadajesz wartość tej cesze.
Strach27
Posty: 4
Rejestracja: pt gru 02, 2022 2:49 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: COP/ GLEICHTEILE

Post autor: Strach27 »

Dominiku, dziękuję Ci bardzo za pomoc!
Testowałem w GIBIE, działa :)
Biorę się za robotę!
ODPOWIEDZ