Jak pokierować swoim życiem zawodowym? Prośba o podpowiedź... EWM Mid-consultant

To doskonałe miejsce dla studentów, pracowników oraz freelancerów, aby zamieścić informację o sobie w sytuacji kiedy szukasz pracy...
SAP_Consulting
Posty: 69
Rejestracja: pn lip 23, 2018 8:44 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Jak pokierować swoim życiem zawodowym? Prośba o podpowiedź... EWM Mid-consultant

Post autor: SAP_Consulting »

Cześć,

nie wiem czy to dobry dział, ale miałbym pytanie do doświadczonych konsultantów, mianowicie w tym momencie jestem mniej więcej na etapie, myślę „mid”-konsultanta, mam za sobą około 2,5 – 3 lata doświadczenia w SAP EWM, brałem udział, można powiedzieć w dwóch pełnych projektach (1 pełny plus dwa niepełne projekty), zajmowałem się głównie testami, szkoleniem użytkowników, lekką konfiguracją, czyli nieco LOSC, kolejki, dane podstawowe, uprawnienia użytkowników itp., oprócz tego praca z programistami odnośnie wymagań klienta, praca z FIORI w projekcie, wszystkie procesy wewnątrz magazynu, GWL (Graphical Warehouse Layout), wiedza na temat MFS niestety tylko teoretyczna, podstawowa.

Miałbym pytanie, ponieważ jak wcześniej moją motywacją była chęć po prostu wykonywania ciekawej pracy, tak teraz moją motywacją są pieniądze... Z ofert pracy które dostaję, widzę, że jest możliwość zarobków na poziomie około 500 Euro dziennie, nie wiem ile w tym prawdy itp., ale generalnie na pewno coś w tym jest, ale myślę, że to jednak nie mój poziom jeszcze, tak mi się wydaje, chociaż nie wiem... Myślę, że tyle zarabia senior albo w ogóle architekt rozwiązania, ale nie mam na tyle doświadczenia i wiedzy w tym temacie, żeby po prostu móc to wiedzieć.

W tym momencie jestem niejako bez projektu w mojej firmie, mam dużo wolnego czasu, jest to mniej więcej firma zatrudniająca około 100 osób. Wysłałem kilka CV, odpowiedzi jest bardzo dużo, mam rozmowy między innymi w EY czy Accenture. Ale w zasadzie nie wiem czy te większe firmy typu właśnie jak te dwie są lepszą opcją do rozwoju...? Dodam, że zarobki są nieco wyższe właśnie w tych większych firmach, natomiast zawsze miałem wrażenie, że w takiej firmie startują młodzi po studiach, robią sobie szkolenia, te wszystkie boot campy itd. a później przechodzą do tych mniejszych firm. Czy warto pójść w tym momencie do takiej firmy? Warto starać się tam o posadę?

I najważniejsze pytanie: w jaki sposób pokierować w tym momencie swoim życiem zawodowym, żeby zdobyć na tyle wiedzy, żeby za rok dwa czy trzy móc spróbować zarabiać naprawdę konkretne pieniądze jako freelancer, między innymi takie jak napisałem powyżej... Na co postawić? Konfiguracja jest najważniejsza? Czy generalnie schematy procesów itp.? Bo wszędzie na rozmowach pytają o znajomość konfiguracji systemu, czy ją posiadam. No jakąś posiadam, ale taką nieco płytką, niestety. W jaki sposób pokierować swoim życiem zawodowym...? Czy mógłby ktoś doświadczony podpowiedzieć...?

Dodam, że znam niemiecki i angielski.

Będę bardzo wdzięczny i z góry serdecznie dziękuję.
wojtas7
Posty: 979
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak pokierować swoim życiem zawodowym? Prośba o podpowiedź... EWM Mid-consultant

Post autor: wojtas7 »

SAP_Consulting pisze: wt lis 22, 2022 3:49 am teraz moją motywacją są pieniądze... Z ofert pracy które dostaję, widzę, że jest możliwość zarobków na poziomie około 500 Euro dziennie
Chyba nie ma innego wyjścia jak spróbować w rzeczywistości. Nie ma lepszej nauki niż praca na projektach - a patrząc na dużą część konsultantów również freelancerów i jaką mają wiedzę, to nie ma czego się bać. A z niemieckim - mega przewaga, w świecie EWM to jest 80% sukcesu.

Sądzę że najważniejsze to być szczerym na rozmowie rekrutacyjnej, klient wie na kogo się decyduje i jakie masz doświadczenie. To jest za duży system żeby umieć wszystko komercyjnie. Nie każdy klient używa większości elementów.

I dopiero na projekcie się dowiesz, czego Ci brakuje i czego trzeba się nauczyć.

Powodzenia :-)
Wojtek
Ostatnio zmieniony wt lis 22, 2022 9:27 am przez wojtas7, łącznie zmieniany 2 razy.
marcus
Posty: 242
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 186 times
Been thanked: 103 times

Re: Jak pokierować swoim życiem zawodowym? Prośba o podpowiedź... EWM Mid-consultant

Post autor: marcus »

Nie mogłem się powstrzymać - proszę mi wybaczyć takie żarty. Ale tak sobie myślę: jak większą motywacją są pieniądze niż ciekawa praca to może warto iść do polityki :D :mrgreen: Podobno jest też taki fach w którym bezdomni samochody za darmo rozdają :D

Ale tak na poważnie to kto wie? EWM to jest przyszłość bez dwóch zdań :)
Co do zarobków - potwierdzam. Znam takich co mają takie stawki w Niemczech i to nie jako freelancerzy tylko inhouse consultanci ;)
SAP_Consulting
Posty: 69
Rejestracja: pn lip 23, 2018 8:44 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Jak pokierować swoim życiem zawodowym? Prośba o podpowiedź... EWM Mid-consultant

Post autor: SAP_Consulting »

Jestem w tej chwili w nie za dużej firmie, ale otrzymałem ofertę od jednej a w zasadzie to dwóch tych największych na rynku... I teraz pytanie, czy pod względem nauki systemu i ewentualnej przyszłości z pracą z SAP-em, lepiej będzie pozostać w obecnej firmie, gdzie na projekcie robi się "praktycznie wszystko"...? Czy może przejść do tej większej firmy, gdzie ponoć, co usłyszałem niedawno, zadania są tak rozdzielone, że w zasadzie jedna osoba przez rok czy dwa na projekcie zajmuje się tylko jedną rzeczą i nie angażuje się ją w zbyt wiele innych spraw... Sam nie wiem co o tym myśleć, doradzicie coś? :-P
K602
Posty: 49
Rejestracja: śr sie 24, 2022 11:50 am
Has thanked: 23 times
Been thanked: 35 times

Re: Jak pokierować swoim życiem zawodowym? Prośba o podpowiedź... EWM Mid-consultant

Post autor: K602 »

SAP_Consulting pisze: pn gru 05, 2022 11:18 pm (...) lepiej będzie pozostać w obecnej firmie, gdzie na projekcie robi się "praktycznie wszystko"...? Czy może przejść do tej większej firmy, gdzie ponoć, co usłyszałem niedawno, zadania są tak rozdzielone, że w zasadzie jedna osoba przez rok czy dwa na projekcie zajmuje się tylko jedną rzeczą i nie angażuje się ją w zbyt wiele innych spraw... (...)
Jeśli przy projekcie robi się wiele rzeczy, w różnych rolach, to na pewno więcej rzeczy się ogarnia ogólnie, ale jest mniej czasu na poznanie czegoś szczegółowo. Ja w swojej działce też robię w różnych modułach, bez specjalizacji, bo takie są wymagania, ale wiadomo, że ktoś, kto siedzi tylko w jednym module, pewne tematy zrobi szybciej w swoim obszarze niż ja, który musi czasem poznać dany temat.

Pytanie jaki miałby to być obszar i jednak czy jest szansa rotacji. Na pewno w tej konkretnej firmie, mając taką specjalizację, będziesz się czuł pewniej, niż co chwila rzucany w nowe tematy... ale już w innej firmie, mogą chcieć czegoś innego.
Podsumowując, szersze zajmowanie się tematami, na pewno prowadzi do lepszego zrozumienia całości, a także daje możliwość lepszego projektowania rozwiązań, bo wiemy co możemy wykorzystać. Im więcej tematów, tym więcej wiedzy chyba, że to jest taka nisza, że cały czas można tylko to robić i wszędzie tego potrzebują :)
SAP ABAP Certified Developer | Chief Specialist