SAP - Project Manager - od czego zacząć?

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
MiHu
Posty: 2
Rejestracja: pt gru 02, 2022 3:12 pm
Been thanked: 1 time

SAP - Project Manager - od czego zacząć?

Post autor: MiHu »

Cześć,

Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, aktualnie od 4 lat pracuję jako Kierownik Projektów w firmie produkcyjnej.
Pracuję też w SAP (głównie wyszukuję danych) od 4 lat.
Chciałbym się przebranżowić i rozpocząć swoją przygodę z SAP na "poważnie".
Co mogę zrobić aby odpowiednio ruszyć swoją karierę? Chciałbym zacząć od podstaw, aby następnie odpowiednio nakierować dalszy rozwój i wybrać to co by mnie najbardziej interesowało.
Podstawy programowania znam, uczyłem się: C++, C3, Java, SQL.

aktualnie poszukuję wiedzy(podstawowej) na YT oraz zastanawiam się czy warto rozpocząć podyplomowe studia? jeśli tak to jakie i gdzie najlepiej zacząć?

Wujek google oferuje bardzo wiele informacji, ale chciałbym skorzystać z okazji i zapytać na forum od czego tak naprawdę zacząć.
Pytam ponieważ jak uczyłem się także programować to również trudno było zweryfikować źródła tych informacji.

Będę ogromnie wdzięczny za pomoc :) W miarę rozwoju na pewno będę
Michał Kapuściński
Project Manager
LinkedIn:
https://www.linkedin.com/in/michu-kapu% ... %C5%84ski/
K602
Posty: 135
Rejestracja: śr sie 24, 2022 11:50 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 86 times
Kontakt:

Re: SAP - Project Manager - od czego zacząć?

Post autor: K602 »

Musisz popracować na systemie i wybrać, czy chcesz iść na konsultanta biznesowego, zdobywać wiedzę modułową, czy iść w programowanie ABAP, czemu rzecz jasna wiedza biznesowa nie przeszkadza, a pomaga. Patrząc po profilu, chyba lepiej iść w programowanie. Ja tak wybrałem.

Studia podyplomowe 'z SAP', w mojej ocenie, to strata czasu. Inne podyplomowe, np. dot. zarządzania projektami itp., jak najbardziej. W SAP liczą się egzaminy certyfikacyjne i na to warto postawić, ale to są $$, więc trzeba już gdzieś być i zajmować się tym.

Kluczowa jest wiedza podstawowa, którą możesz uzyskać z książek i Internetu. Reszta, to praca na systemie i rozwiązywanie zadań... od prostych, do trudniejszych. Ale to Ci ktoś musi dać szansę. Ja jak zaczynałem, to zajmowałem się modułami PS/IM/PM, ale wiedziałem, że to nie to... i w międzyczasie mimo, że mieliśmy programistę, starałem się podbierać mu tematy i siedziałem nad nimi w czasie wolnym. Po jego odejściu, przejąłem stanowisko. Nauka i wdrażanie jej w życie. To mi dało sukces. Jak to poczujesz, to nie będziesz chciał nic innego już robić :)

W razie pytań - pytaj.
SAP ABAP Certified Developer
dominik.tylczynski
Posty: 8328
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SAP - Project Manager - od czego zacząć?

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem masz jeszcze jedną opcję, tj. kierownik projektów implementacji SAP. Skoro już pracujesz jako kierownik projektów, to może SAP project management jest właściwym kierunkiem. Nie musisz tutaj budować bardzo specjalistycznej wiedzy SAP, wystarczy ogólne pojęcie, żeby Cię konsultanci na projektach za bardzo nie ściemniali.

Jeśli wybierzesz ten kierunek to przyjrzyj się metodyce SAP Activate, np.
MiHu
Posty: 2
Rejestracja: pt gru 02, 2022 3:12 pm
Been thanked: 1 time

Re: SAP - Project Manager - od czego zacząć?

Post autor: MiHu »

Dziękuje za pomoc :) przejrzę linki i faktycznie dalszy rozwój nad projektami to będzie najlepsza opcja.
Michał Kapuściński
Project Manager
LinkedIn:
https://www.linkedin.com/in/michu-kapu% ... %C5%84ski/
ODPOWIEDZ